Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Slavia slaví. Díky remíze 1:1 postoupila přes Rio Ave do dalšího předkola

22:19aktualizováno  23:15
VILA DE CONDE/PRAHA - Fotbalisté Slavie Praha postoupili do závěrečného 4. předkola Evropské ligy a k účasti v základní skupině potřebují překonat už jen jednoho soupeře. Ve čtvrteční odvetě 3. předkola hráli na hřišti Ria Ave 1:1 a po domácí remíze 0:0 prošli dál díky většímu počtu vstřelených gólů venku. Stejné kritérium jim pomohlo i v 2. předkole k postupu přes Levadii Tallinn.

Josef Hušbauer v souboji s Alhassanem Wakasem z týmu Rio Ave. foto: ČTK

Slavia v Portugalsku vedla od 22. minuty po trefě Josefa Hušbauera, navíc od závěru první půle hrála přesilovku po vyloučení domácího Nadjacka. Rio Ave i v oslabení srovnalo v 57. minutě zásluhou Rúbena Ribeira, ale hosté už remízu udrželi.

Pražané tak napodobili Plzeň, která po totožných výsledcích postoupila v kvalifikaci Ligy mistrů přes Karabach. Soupeře určí Slavii, která se letos vrátila do pohárů téměř po sedmi letech, páteční los, při němž červenobílí nebudou nasazeni.

Trenér Slavie Dušan Uhrin udělal oproti úvodnímu utkání dvě změny v sestavě a zamíchal se složením zálohy. Na pozici defenzivního středopolaře vedle Součka překvapivě nastoupila posila stoper Ngadeu a nalevo hrál Zmrhal.

On-line reportáž zde

Pražané v úvodu dobře pokrývali střed pole a v první půli byli nebezpečnější. Ve 20. minutě nacentroval z pravé strany Hušbauer, ale Škoda nezlomil střelecké trápení z prvního zápasu a hlavičkoval do tyče.

O dvě minuty později už Pražané vedli. Van Kessel vybojoval míč, Mikula přiťukl Hušbauerovi a ten přízemní střelou zpoza vápna ke vzdálenější tyči překonal domácího gólmana.

Hostující záložník dal třetí soutěžní branku za Slavii a v pohárech se za červenobílé trefil poprvé.

Rio Ave v tu chvíli potřebovalo dát k postupu dva góly. První velkou šanci mělo až v 34. minutě, kdy zakončoval Yazalde, ale brankář Pavlenka zasáhl. V poslední minutě úvodní půle dostal po faulu na Hušbauera druhou žlutou kartu obránce Nadjack, byl vyloučen a zdálo se, že slávisté v klidu míří k postupu.

Jenže po přestávce si Pražané zápas zkomplikovali. Domácí kouč Capucho po pauze dvakrát střídal a jeho svěřenci v 57. minutě srovnali.

Deli špatně odvrátil míč k Wakasovi, jehož skákavou ránu Pavlenka nejistě tečoval na tyč a dorážející Ribeiro doklepl míč do odkryté branky.

Slavia znervózněla a Rio Ave jí i v početním oslabení zatápělo. Některé verdikty skotského rozhodčího nelibě nesl domácí kouč Capucho, který byl v 70. minutě vykázán na tribunu.

Čtyři minuty nato mohl dodat hostům větší klid Škoda, ale ani tentokrát neuspěl. Hosté se ve zbytku utkání ubránili a už jim nemuselo vadit, že Barák v závěru zahodil dvojitou šanci.