Slavia odvetu zvládla a postupuje. Výhru 2:0 nad Levadií dirigoval van Kessel

20:44aktualizováno  21:07
PRAHA - Fotbalisté Slavie zvládli náročnou misi a postupují do 3. předkola Evropské ligy. Poté, co v Tallinnu prohráli s místní Levadií 1:3, vyhráli doma 2:0 a to na postup stačilo. V 10. minutě skóroval Milan Škoda, v 67. minutě se pak trefila čerstvá posila Gino van Kessel. Slávisty čeká v další fázi portugalský celek Rio Ave.

Slávisté oslavují gól Milana Škody. foto:  František Vlček, MAFRA

Úkol pro Slavii zněl jasně – zvítězit 2:0, případně vyhrát o tři a více branky. Podařilo se to první.

Už od první vteřiny zápasu bylo znát, že Levadia bude logicky a přirozeně bránit, zatímco Slavia se vší silou vrhne do útoku. Ale „estonský beton“ hostům kýžený postup nepřinesl. Stále tak platí, že ač Levadia hraje evropské poháry 17 let, do základní skupiny nikdy nepostoupila.

Trenér Uhrin mladší udělal oproti úvodnímu utkání v Tallinnu hned šest změn v základní sestavě. V brance dal přednost Pavlenkovi, stopera hrál Bílek, na pravý kraj obrany se dostal Mikula. V záloze dostal od první minuty šanci Kenia a čerstvá posila Van Kessel. Na hrotu dal kouč důvěru Škodovi.

Odvetné utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy: SK Slavia Praha - FC...
Atmosféra v Edenu.

A změny se vyplatily. Viditelný byl zvlášť van Kessel, jenž pravé straně dominoval, rozdával centry a snažil se o zakončení, nebo Kenia.

První gól viděl slušně zaplněný Eden (konkrétně 14 856 diváků) v 10. minutě. Kenia připravil míč van Kesselovi, který měl na pravém kraji vápna spoustu času na načasování přihrávky. A také ji načasoval. Na malý čtverec si stoupl Škoda, pravačkou udeřil do míče a skóroval.

Odvetné utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slavia Praha - Levadia Tallinn 2:0 (1:0)

Branky: 10. Škoda, 68. Van Kessel. Rozhodčí: Nicolaides - Charalambus, Georgiu (všichni Kypr). ŽK: Van Kessel - Antonov, Gatagov. Diváci: 14 856. První zápas 1:3, postoupila Slavia.

Sestavy: Slavia: Pavlenka - Mikula, Bílek (75. Ngadeu), Deli, Bořil - Souček, Hušbauer - Van Kessel (70. Barák), Kenija, Zmrhal (61.Mihalík) - Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Levadia: Lepmets - Podholjuzin, Morozov, Tabi Manga, Gando - Kaljumäe (80. Raudsepp), Antonov - Luts, Mirančuk, Kobzar (80. Gatagov) - Hunt. Trenér: Prins.

Slavia hrozila i předtím, třeba hned ve druhé minutě předvedl pěkný únik po pravé straně Kenia, ale centroval jen do náruče gólmana. Nebo když van Kessel pádil sám na brankáře, ale ještě přihrával volnému Zmrhalovi. Ten ale na míč nedosáhl...

Slavia hrozila i poté, velkou šanci měl po necelé půlhodině Kenia, jehož technická střela pořádně vystrašila brankáře Lepmetse. O chvíli později pak stejný hráč vypálil nad.

Zkrátka Kenia a van Kessel, to byli nejviditelnější hráči celého střetnutí. Do šance se oba dostali i pár minut před koncem úvodní části, jenže prvně jmenovaný napálil jen gólmana a van Kessel, častokrát bryskní, ale někdy až zbytečně zbrklý, promáchnul.

Slávističtí příznivci tleskali i Škodovi. Nejen po gólu, ale i po jeho hlavičce v závěru prvního dějství, kdy ovšem nemířil přesně.

Hosté se do první vážnější šance dostali až po čtvrt hodině hry. To gólman Pavlenka jistě vyboxoval míč po standardní situaci. Jinak hráči Levadie byli zalezlí, bránili a také trochu zdržovali. Zvlášť Lepmets, který si za to vyslechl pořádně hlasitý pískot. Řečí čísel – za celý zápas měla Levadia dva rohy a žádnou střelu na branku.

Úvod druhé půle přinesl trochu odlišný obraz hry. Na slávistech byla patrná nervozita, hra postrádala tempo, brzdily ji nepřesnosti. V 60. minutě se pokusil Škoda o nůžky, ale nevyšly mu.

V Tallinnu jsme to nezvládli psychicky. V odvetě musíme být trpěliví, ví Uhrin

Pak však Slavia přidala. Měla tři rohy v rychlém sledu, po jednom z nich nebezpečně pálil Hušbauer. Znovunabytou převahu zužitkoval v 67. minutě Van Kessel. Bořil centroval a agilní posila z Trenčína na zadní tyči hlavičkovala přesně.

Trenér Uhrin následně van Kessela, kterého trápily křeče, vystřídal a na hřiště poslal Antonína Baráka. Přednost tak dostaly defenzivní úkoly.

Žádný další gól už nepadl, i když domácí měli stále převahu a hosté nebyli schopni něco kloudného vymyslet. Pár minut před koncem třeba nebezpečně pálil Mihalík.

Za týden si slávisté v Edenu zahrají znovu, 3. předkolo odstartují právě domácím soubojem s portugalským týmem Rio Ave, o dalších sedm dní později se bude konat venkovní odveta.