Slavia padla. Jablonecký Jarolím rozhodl v 91. minutě ze sporné penalty

18:50aktualizováno  20:52
JABLONEC/PRAHA - Fotbalisté Jablonce se přiblížili finálové účasti Ondrášovka Cupu, když v prvním semifinálovém duelu porazili na domácím stadionu Slavii 1:0. O výsledku rozhodl 90. minuta duelu, kdy Krajčík fauloval Lafatu dva metry od brankové čáry a z nařízeného pokutového kopu se trefil bývalý slávistický záložník Marek Jarolím.

Slávisté zpytují svědomí. foto: ČTK

Přestože hlavně pro Slavii znamená Ondrášovka Cup jedinou cestu do pohárové Evropy v příští sezoně, v prvním semifinálovém zápase na jablonecké Střelnici, tahali hosté celý zápas za kratší konec.

"Myslím, že hlavně v prvním poločase hrála Slavia dobře, do ničeho nás příliš nepouštěla," řekl do zápase do mikrofonů České televize kouč Jablonce František Komňacký. A s jeho hodnocením nelze nesouhlasit. Jenže ve druhé půli si domácí otevřeli na svém stadionu skutečnou střelnici a Vaniaka ve slávistické brance dvakrát zachránily dobře postavené tyče.

Jablonec - Slavia.

"Myslím, že v kontextu celého duelu jsme si zasloužili vyhrát," dokončil Komňacký své hodnocení. A jeho tým se zasloužené výhry také dočkal. V 89. minutě nacentroval Michálek do vápna, k míči se hnal agilní Lafata, kterého (nejspíše) zezadu trefil do stehna kopačkou Krajčík (televizní záběry 100% neprokázaly fakt, že se slovenský bek dotknul domácího forvarda).

Rozhodčí Drábek ale měl jasno. Nařídil pokutový kop a Krajčíka vyloučil. K penaltě se postavil bývalý slávista, nyní ve službách Jablonce, Marek Jarolím a se štěstím prostřelil Vaniaka. Hned po rozehrání byl blízko druhému gólu Lafata, Vaniak ale vytáhl parádní zákrok a udržel pro svůj tým přijatelný výsledek do pražské odvety příští týden.

Jablonecká radost.

"Věřím, že se příští týden popereme o postup. S výkonem a hlavně výsledkem nemůžeme být spokojeni. Prohrát penaltou z 90. minuty? Těžko se to hodnotí. Ale jsme teprve v poločase," neskládá před odvetou zbraně kouč Slavie František Cipro.

SEMIFINÁLE ONDRÁŠOVKA CUPU

Baumit Jablonec - Slavia Praha 1:0 (0:0)
Branka: 90. Jarolím z pen. Rozhodčí: Drábek - Chytil, Jiřík. ŽK: Krejčí - Trapp, Ivanovski, M. Černý. ČK: 89. Krajčík (Slavia). Diváci: 2485.

Jablonec: Špit - Zábojník, Huber, Drsek, Krejčí - Haurdič (53. Michálek), Eliáš (81. Jarolím), Loučka, Kovařík - Pekhart (63. Vošahlík), Lafata. Trenér: Komňacký.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Trapp, Kopic (32. Lafrance), Hubáček - M. Černý, Ragued, J. Černý (78. Trubila), Janda - Kysela, Ivanovski (87. Šenkeřík). Trenér: Cipro.

Olomoučtí fotbalisté uhráli v prvním semifinálovém utkání Ondrášovka Cupu v Plzni remízu 2:2 a vezou nadějný výsledek pro odvetu, která se bude hrát na Hané za týden. Domácí dvakrát vedli, ale vedení nedokázali nikdy dlouho udržet, navíc přišli o vyloučeného obránce Bystroně.

Plzeň - Olomouc.

Plzeňští slibovali, že si budou chtít vybudovat v domácím duelu dostatečně velký náskok pro odvetu, a tak začali odvážně. Domácí hru režíroval především špílmachr Horváth - pokoušel se střílet, centry vybízel spoluhráče k zakončení, ale uspěl až po půlhodině hry. Nejdříve Lovásik dokázal nadvakrát zkrotit jeho standardku, ale ve 29. minutě se už olomoucký gólman natahoval marně: Horváth si narazil míč s Rezkem a přesně zakončil.

Západočeši se však nechali slibným vedením ukolébat a takřka v zápětí inkasovali. Ve 31. minutě se dostal k odraženému míči uvnitř šestnáctky Ordoš a prokázal střelecké vlohy důležitým gólem, který může mít v pohárové matematice dvojnásobný význam. Nezměnilo na tom nic, že Plzeňští v přestřelce ze závěru poločasu znovu strhli vedení na svou stranu, protože po dalších sedmi minutách se Kolář ocitl první u míče, který vyrazil brankář Lovásik, a skóroval.

Hostům však vyhovoval otevřený způsob zápasu a nedlouho po přestávce se jim znovu podařilo vyrovnat z Janotkovy penalty, které předcházel v 65. minutě Bystroňův faul na pronikajícího Hubníka. Vedle vyrovnání domácí navíc o faulujícího stopera přišli, protože byl za svůj zákrok vyloučen bez předchozího napomenutí.

Domácí zůstali aktivní i v deseti ahosté využívali každé možnosti k zaútočení, ale především k radosti hostů se na výsledku již nic nezměnilo. Za týden Hanákům bude k postupu stačit i bezbranková remíza.

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:2 (2:1)
Branky: 29. Horváth, 38. Kolář - 31. Ordoš, 66. Janotka z pen. Rozhodčí: R. Hrubeš - Večeřa, Ubias. ŽK: Onofrej, Hořava, Lovásik, Škerle (všichni Olomouc). ČK: 65. Bystroň (Plzeň). Diváci: 2063.

Plzeň: Daněk - Rajtoral, Jakub Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela, Horváth, Rada, Kolář (69. Hájovský) - Střihavka (81. Jiráček), Rezek. Trenér: Vrba.

Olomouc: Lovásik - Janotka, Dreksa, Škerle, Machalický (57. Onofrej) - Bajer, Rossi, Hubník, Jan Navrátil (72. Šultes) - Kaščák (84. Hořava), Ordoš. Trenér: Psotka. (ČTK)