Slavia ovládla derby. Sparta počtvrté v řadě prohrála

19:53
PRAHA - Fotbalisté Slavie zvítězili v 278. pražském derby nad Spartou 1:0 a odvěkého rivala porazili v lize poprvé po čtyřech letech a sedmi zápasech. Opatrný duel 9. kola rozhodl sedmnáct minut před koncem hlavičkou Martin Latka, který se trefil i v předešlém vzájemném souboji na jaře.

Martin Latka ze Slavie (vlevo) a Jiří Jarošík ze Sparty foto: ČTK

Slávisté se díky tomu dočkali první ligové výhry nad Spartou po otevření nového Edenu a po pátém utkání bez porážky a bez inkasované branky se přiblížili letenskému klubu v tabulce na rozdíl dvou bodů. Hosté v součtu s duelem Evropské ligy utrpěli čtvrtou soutěžní prohru po sobě.

Sparťané Vidlička ani Matějovský nestihli doléčit zranění a trenér Lavička tak ani jednoho z nich nemohl nasadit do základní sestavy. Na pravý kraj obrany poslal Zápotočného a ve středu zálohy nastoupil Holek. Hosté začali lépe než při posledním derby na jaře, kdy po čtrnácti minutách inkasovali. Z dobrého nástupu vytěžili v deváté minutě úvodní šanci; po rohu naběhl na centr Švejdík a hlavou těsně minul.

Slávisty jako by trochu probudil až incident pod sparťanským kotlem, odkud přilétla světlice směrem k domácímu kapitánovi Kiselovi, jenž v minulosti necelé čtyři roky oblékal rudý dres. Sudí Příhoda zápas asi na tři minuty přerušil, a když poté Kisel v 19. minutě rozehrál, neměl daleko k vedoucí trefě Petrák. Jeho hlavička šla ale nad.

Slavia - Sparta 1:0

Branka: 73. Latka. Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Mencl.

ŽK: Nitrianský, Kisel, Latka, Čontofalský - Hušbauer, Holek. Diváci: 15.654.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Latka, Hubáček, Juhar - Petrák - Mičola, Zmrhal (90. Jarolím), Kisel (90. Vlček), Tusjak - Škoda (82. Cicman). Trenér: Rada.

Sparta: Vaclík - Zápotočný (83. Grajciar), Jarošík, Švejdík, Pamič - Přikryl (71. Kadeřábek), Holek (79. Balaj), Hušbauer, Krejčí - Kadlec, Kweuke. Trenér: Lavička.

Nejvyšší návštěva sezony 15.654 tisíc diváků sledovala v dalších minutách bojovný, ale velmi opatrný fotbal. Nezáživnou podívanou utnul až v 39. minutě Kadlec. Pohotově se obtočil kolem protihráče a technickou střelou z hranice vápna asi o metr minul.

Druhá půle zprvu kopírovala první dějství. Oba týmy hrály s velkým nasazením, jenže když se dostaly k vápnu, zkazily finální fázi. V 65. minutě mohli zničehonic slávisté otevřít skóre. Po obrovské chybě Pamiče šel z úhlu sám na Vaclíka Mičola, místo střely se ještě snažil najít před prázdnou brankou Škodu, ale Hušbauer ve skluzu stačil zachránit.

Domácí diváci se domnívali, že se dotkl míče rukou a zaházeli plochu drobnými předměty. Jeden z diváků navíc vtrhl na trávník a sudí znovu asi na tři minuty utkání přerušil.

Červenobílí přidali a vzápětí další velkou šanci prováhal Mičola. Po centru z levé strany zbrkle střílel mimo. V 73. minutě už ale domácí slavili. Hubáčkův centr z přímého kopu tečoval hlavou Latka a přehodil Vaclíka.

Stylově tak oslavil páteční 28. narozeniny. Sparta v závěru mocně tlačila, ale vyrovnat se jí už nepovedlo. Střelu střídajícího Balaje skvěle vytěsnil Čontofalský.