Slavia bojovala, po přestřelce ale doma ztratila body s Libercem

21:05
Hokejisté Liberce vyhráli v předehrávce 47. kola extraligy na ledě Slavie 6:5 po samostatných nájezdech a posunuli se na desáté místo o bod před Litvínov. Bílí Tygři i bez svého zraněného kapitána Petra Nedvěda vedli už 5:2, ale nakonec ukončili sérii pěti porážek venku až v rozstřelu. Rozhodl slovenský útočník Martin Bartek, který si připsal čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí.

Petr Kica z Liberce a brankář Slavie Dominik Furch při utkání Slavie s Libercem foto: ČTK

Úvod utkání šance nenabídl, ale v páté minutě se radovala z vedení Slavia. Liberecký gólman Melicherčík chybně rozehrál za brankou na Skokana, ten z rohu uvolnil mezi kruhy Růžičku mladšího, který prostřelil nepřipraveného Melicherčíka. Vyrovnat mohl v sedmé minutě osamocený Kica, ale Furch vyrazil jeho forhendovou střelu i bekhendovou dorážku.

Hlasy trenéru:

Vladimír Růžička (Slavia): "Vstoupili jsme do zápasu velice dobře, dali jsme gól, ale pak jsme dvakrát inkasovali. Potom jsme začali hrát až od poloviny zápasu a musím smeknout před hráči, že se za stavu 2:5 semkli a začali opravdu hrát. Dali jsme ještě tři nebo čtyři tyčky. Je to škoda, ale byl to od kluků perfektní výkon. Měli jsme hodně šancí, dali jsme sice pět gólů, ale mohli jsme jich dát dneska i deset."

Milan Černý (Liberec): "Dnešní zápas byl dost podobný tomu minulému na Slavii. Přišli jsme tentokrát dokonce o třígólové vedení a rozhodli jsme nájezdy v náš prospěch. Mrzí nás, že jsme se pomalu od půlky druhé třetiny dostali pod takový tlak a nedokázali příznivý stav udržet. Je to naše chyba, která nás provází už delší dobu. Na druhou stranu si vážíme toho, že jsme dokázali domácí zastavit a nedali nám rozhodující gól v základní hrací době."

Pražané pak nevyužili 87 sekund přesilovky pěti proti třem a sami následně v oslabení ve 12. minutě inkasovali. Kotouč se odrazil mezi kruhy k Gřegořkovi, který se trefil přesně k levé tyči. V další přesilovce našel Derner na levé kruhu Čuttu, který otočil stav. Slavia ale také v početní výhodě vyrovnala, když Kadlecovu přihrávku zužitkoval volný Bednář.

Liberec se vrátil do vedení ve 26. minutě ve vlastním oslabení. Za brankou Slavie si nerozuměl Furch s Valachem, po přihrávce Valského Vlach nadvakrát překonal vrátivšího se slávistického gólmana. Za 82 vteřin se trefil z levého kruhu při Žejdlově trestu Bulík a v polovině utkání zakončil další akci Bílých Tygrů kanonýr Bartek.

Do branky Slavie se postavil místo Furcha Svoboda, už předtím kouč Růžička starší zamíchal i sestavou. Slavia se dočkala hned za 52 vteřin snížení, když Melicherčík vyrazil puk jen před sebe a ten dorazil Tomica. Hned za 27 sekund mohl stejný hráč podobně přidat další branku, ale fauloval jej v poslední chvíli Dušek. V přesilovce trefil Žejdl tyč a další jeho pokus zblokoval Výtisk.

Liberec mohl ještě v závěru druhé části zvýšit náskok. Po přečíslení dvou na jednoho po Vampolově přihrávce vychytal Zachu Svoboda a pak trefil Bartek po úniku tyč. To se hostům vymstilo. Ve 43. minutě nabil Bednář Krenželokovi, který prostřelil Melicherčíka mezi betony. Za dvě minuty bylo vyrovnáno, když se kotouč odrazil před odkrytou branku k Žejdlovi.

Otočit stav mohl Bednář, ale minul pravou tyč. Za hosty zahrozil Bulíř, za obratem se však nadále tlačila i Slavia a Jelínek trefil ve 49. minutě tyč. Prodloužení neodvrátil ani další Bednářův pokus či střela hostujícího Valského. V nastavení měl šanci domácí Valach, ale rozhodla až pátá série nájezdů. Hrdinou utkání se stal Bartek.

Předehrávka a dohrávka extraligy

HC Slavia Praha - Bílí Tygři Liberec 5:6 sn (2:2, 1:3, 2:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 5. V. Růžička ml. (Skokan), 17. Bednář (Kadlec, V. Růžička ml.), 32. Tomica (P. Jelínek), 43. Krenželok (Bednář, Skokan), 45. Žejdl (Kolařík, P. Jelínek) - 12. Gřegořek (Bartek, Bulík), 14. Čutta (Derner, Bulíř), 26. J. Vlach (Valský), 28. Bulík (Bartek), 31. Bartek (Víšek), rozhodující sam. nájezd Bartek. Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 3158.

PSG Zlín - HC Vítkovice Steel 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Burger (Vandas), 20. Húževka (Kudělka, Burger), 37. Kucsera (Kolouch, E. Němec). Rozhodčí: Šindler, Hradil - Suchánek, Brejcha. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 3686.