‚Sláva dobyvatelům české pevnosti,‘ španělský tisk velebí Iniestu a spol

Petr Čech

10:00
MADRID/PRAHA - Španělské deníky po vítězství 1:0 nad Českou republikou při vstupu do mistrovství Evropy ve Francii chválí nejen střelce gólu Gerarda Piquého, ale také brankáře Petra Čecha a Andrése Iniestu, který trefu připravil. Při „dobývání české pevnosti“ ukázal podle nich záložník Barcelony svou výjimečnost a genialitu.

Dobrá práce, vzkazuje španělský tisk Sergio Ramosovi a Gerardu Piquemu. foto: Reuters

Rosický: Fábregas mi gratuloval, jak to Španělé měli proti nám těžké

„Kvalitně hrající Španělsko vedené geniálním záložníkem strhlo českou zeď až v posledních minutách,“ shrnuje svůj pohled na utkání El País a o českém rozestavení v defenzivě také mluví jako o pevnosti.

Iniesta podle listu připravil jedinou branku jako houslový virtuóz. „La Roja mu z větší části vděčí za vítězství,“ uvedl. Piqué podle deníků tým svou brankou sjednotil a povzbudil do dalších bojů.

Petr Čech drží v náručí míč, který skončil jako jediný v jeho bráně.
Zklamaný Tomáš Sivok děkuje za podporu českým fanouškům.

List AS uvádí, že pro Španěly je po duelu vlastně nejlepší zprávou, že na rozdíl od ostatních má Iniestu. „Tým s ním soupeře svíral, ale až do 87. minuty nemohl najít cestu, jak zdolat výjimečného brankáře Čecha,“ napsal.

Díky výkonu můžeme dál snít o titulu

Dvaatřicetiletého záložníka vyzdvihuje i španělský Sport. „Za své charakteristické kolmé přihrávky a nepopiratelnou schopnost se obětovat si mnohokrát vysloužil potlesk a přízeň tribun,“ uvádí Sport.

Obhájcům evropského titulu podle listu El País bránila ve skórování velká dávka smůly a skvělý brankář Čech.

„Než Piqué dosáhl spravedlnosti, Španělům osud odříkal, co by si podle obrazu hry zasloužili,“ uvádí deník.

Také El Mundo píše, že si Španělé gól zasloužili již o dost dřív. „Národní tým hrál přijatelně, v některých chvílích brilantně a ukázal některé věci, díky kterým může na tomto turnaji snít o úspěchu,“ píše El Mundo.

Španělé prolomili prokletí 13. června

Marca připomíná, že Španělsko mohlo o své vedení ještě v závěru přijít. „(Brankář David) de Gea nemusel prakticky celý druhý poločas zasahovat, ale v nastavení vytasil ruce a zachránil vítězství,“ píše Marca k velké šanci Vladimíra Daridy.

Listy zmiňují i šance stopera Romana Hubníka.

Deník AS také upozorňuje, že se podařilo prolomit „prokletí 13. června“. Španělé v tento den zatím odehráli v historii pět utkání, ale nikdy nevyhráli, uvádí.

V roce 1963 utrpěli 13. června historicky nejvyšší porážku na domácím hřišti 2:6 se Skotskem, před dvěma lety zase ve stejný den zahájili neúspěšný pokus o obhajobu titulu mistrů světa debaklem 1:5 s Nizozemskem na šampionátu v Brazílii.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...