Slalomářka Strachová dojela ve francouzském Courchevelu osmnáctá

15:10
COURCHEVEL (Francie) - Lyžařka Šárka Strachová skončila po zlepšení ve druhé jízdě osmnáctá ve slalomu Světového poháru v Courchevelu a poprvé v sezoně bodovala. Rakušanka Marlies Schildová si připsala již 34. slalomové vítězství a v čele historických tabulek se vyrovnala Švýcarce Vreni Schneiderové.

Šárka Záhrobská foto: Reuters

Vyhrála Rakušanka Schildová. Poprvé od února 2012 a na stupně vítězů ji doprovodila její mladší sestra Bernadette, která po prvním kole vedla, ale nakonec skončila třetí. Mezi rakouské sestry se na druhé místo vklínila švédská slalomářka Frida Hansdotterová.

"Body jsou samozřejmě moc hezké, i když bych byla ráda, kdyby jich bylo víc," uvedla Strachová na svém facebookovém profilu.

Strachová, která při prvním slalomu sezony v Levi doplatila na silný vítr a skončila až na 54. místě, jela v prvním kole sice bez chyby, ale pomalu. Za Bernadette Schildovou zaostala o 2,58 sekundy a byla až čtyřiadvacátá. "První kolo se mi vůbec nepovedlo, s tím jsem byla hodně nespokojená. Byla jsem sama na sebe naštvaná, že se mi znovu nepovedlo odvést to, na co mám," řekla. "I když to nebyl záměr, tak jízda musela vypadat hodně opatrně, pasivně, unaveně, i když to jsem nebyla." Druhé kolo zajela agresivněji, měla osmý nejrychlejší čas kola a posunula se na 18. místo. "Do druhého kola jsem zkusila ještě víc vypnout hlavu a nepřemýšlet. Snad se mi to trochu povedlo a jízda byla uvolněnější, dynamičtější. Byl to osmý čas, na to už se mnohem líp kouká. Doufám, že na to navážu a pokud možno to ještě vylepším v dalším slalomu v Lienzu," řekla směrem k závodu, který se v rakouském středisku uskuteční 29. prosince.

Ještě před vánočními svátky ale stihne superkombninaci Evropského poháru ve Svatém Mořici. "Musím odjet ještě dvě superkombinace, abych mohla startovat na olympiádě, to je trošku stres, protože jich moc není," vysvětlila. "Do toho ještě pojedu obří slalom, v kterém si musím vylepšovat body, program do Vánoc je náročný." Další české závodnice Martina Dubovská a Kateřina Pauláthová nedokončily první kolo, v kterém vypadlo 27 lyžařek z 67 startujících včetně olympijské vítězky ve slalomu z Vancouveru Němky Marie Höflové-Rieschové. Úřadující mistryně světa v obřím slalomu Tessa Worleyová z Francie si poranila koleno a možná nestihne olympiádu v Soči.

Dvaatřicetiletá Marlies Schildová vyhrála poprvé po loňské prosincové operaci poškozeného kolenního vazu. "Vrátila jsem se k tomu, co jsem dělala, když jsem byla rychlá - k tvrdé práci," řekla majitelka malých glóbů za celkový triumf v disciplíně z let 2007, 2008 a 2011. "A mám radost, že jsem vyrovnala Vreni," dodala.

Rakušankám vyšel závod nejlépe za posledních dvacet let - šest se jich vešlo do první desítky. Vedení ve slalomářském SP uhájila americká vítězka z Levi Mikaela Shiffrinová, ačkoliv ve Francii skončila až dvanáctá.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Courchevelu (Francie)

Ženy - slalom: 1. M. Schildová (Rak.) 1:45,17 (51,91+53,26), 2. Hansdotterová (Švéd.) -0,33 (51,84+53,66), 3. B. Schildová -1,22 (51,71+54,68), 4. Zettelová -1,43 (52,41+54,19), 5. Kirchgasserová (všechny Rak.) -1,56 (52,35+54,38), 6. Gagnonová (Kan.) -1,64 (52,66+54,15), 7. Thalmannová (Rak.) -1,72 (53,29+53,60), 8. Lösethová (Nor.) -1,78 (52,92+54,03), 9. Holdenerová (Švýc.) -1,88 (53,17+53,88), 10. Daumová (Rak.) -2,02 (52,98+54,21), ...18. Strachová -3,17 (54,29+54,05), Dubovská, Pauláthová (všechny ČR) nedokončily 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 2 z 8 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 122 b., 2. Hansdotterová 112, 3. M. Schildová 100, 4. Gagnonová 85, 5. Höflová-Rieschová (Něm.) 80, 6. Mazeová (Slovin.) 74, ...27. Strachová 13, 40. Dubovská 3.

Průběžné pořadí SP (po 10 ze 34 závodů): 1. Gutová (Švýc.) 482, 2. Höflová-Rieschová 461, 3. Weiratherová (Licht.) 445, 4. Fenningerová (Rak.) 437, 5. Mazeová 304, 6. Shiffrinová 242, ...78. Strachová 13, 97. Dubovská, Pauláthová obě 3.