Šlágr kola pro Hradec Králové, Spartu zdolal v prodloužení

19:49
Hokejisté Sparty prohráli v 27. kole extraligy s Hradcem Králové 1:2 v prodloužení a podruhé v sezoně tak doma naplno nebodovali. Souboj prvního a druhého týmu soutěže rozhodl v čase 60:22 Peter Mikuš, Východočeši tak snížili náskok Pražanů v čele extraligy na devět bodů.

Peter Mikuš z Hradce (uprostřed čelem) se raduje z rozhodujícího gólu v prodloužení. Vpravo je brankař Sparty Tomáš Pöpperle. foto: ČTK

Oba týmy od začátku myslely hlavně na pozornou obranu, téměř pět tisíc diváků v Tipsport Aréně tak žádné ofenzivní představení nevidělo. Hosté drželi s favorizovanými domácími krok a i díky první přesilové hře měl na začátku více práce než Kantor brankář Sparty Pöpperle.

Pražané se výrazněji v útočném pásmu připomněli až v 15. minutě, kdy měl dvě šance otevřít skóre kapitán Rolinek. Podařilo se to ale až o pár sekund později Hlinkovi. Velkou zásluhu na gólu měl dobře forčekující Kumstát, který obral o puk Pláňka.

Ohlasy trenérů:

Zdeněk Moták (Sparta): "Věděli jsme, že Hradec je dobře organizovaný a dobře bránící soupeř, což se potvrdilo. Těžko jsme se dostávali do šancí. Pár jsme jich měli, ale bohužel jsme se nedokázali gólově prosadit. Tlačili jsme, tlačili, ale nemělo to pro nás potřebný efekt. Trošičku nám zvlhl střelecký prach, to se stává."

Peter Draisaitl (Hradec Králové): "V průběhu zápasu jsme se zlepšovali. Hlavně v první třetině jsme měli s hrou Sparty problém a hledali jsme na ni správný recept. V průběhu hry jsme se jim přizpůsobovali, i když Sparta určitě měla více šancí. Celkově to ale bylo vyrovnané, my jsme hráli naším stylem. Bod po 60 minutách jsme si za naši práci zasloužili, v prodloužení nebo v penaltách je to o štěstí. My jsme udělali jednu akci, proto jsme získali jeden bod navíc."

"Věděli jsme, že Hradec hraje dobře ve středním pásmu, a připravovali jsme se na to, že to bude zápas jen o pár šancích," uvedl Hlinka, který ocenil práci Kumstáta. "Už jsem chtěl jít střídat, ale viděl jsem, že tam napadá, tak jsem zůstal u branky a jen do toho plácnul," doplnil centr první formace Sparty.

Na začátku druhé třetiny mohl v přesilové hře zvýšit Buchtele, ale domácí výhodu nevyužili a následně v oslabení sami inkasovali. Švrčkovo vyloučení potrestal Mertl, jenž tečoval Vydareného nahození od modré čáry. Vrátit vedení zpět na stranu Sparty mohl Pech, ale neuspěl stejně jako později Tomáš Rachůnek a Ton.

Pražané soupeře přehrávali, tlačili se do útoku, proti pozorně hrajícímu Mountfieldu se ale nedostávali do velkých šancí. Kantor navíc chytal spolehlivě. Hradec potvrzoval, proč je nejúspěšnějším týmem na kluzišti soupeřů v extralize. Když si Kantor poradil i s nebezpečnou střelou Hlinky devět sekund před koncem normální hrací doby, muselo se prodlužovat.

"Myslel jsem, že mám víc času. Protihráč mi do toho ale ještě trošičku sáhnul, takže to bylo lehce zblokované a šlo mu to (Kantorovi) do břicha. Ještě jsem měl asi udělat krok," řekl Hlinka, který uznal, že si domácí nedokázali poradit s defenzivní hrou soupeře. "Neměli jsme jiskru, abychom je přehráli. Nedařilo se nám v situacích jeden na jednoho," dodal Hlinka.

Sparta tak podruhé v sezoně doma nevyhrála za tři body a nakonec i podruhé prohrála. Již po 22 sekundách prodloužení překonal Pöpperleho Mikuš, který v souboji s Pilařem tečoval Metrlovu přihrávku. "Viděl jsem, že je tam volno, tak jsem si najel dopředu a podařilo se mi tečovat puk do branky," radoval se slovenský obránce.

Hradec Králové navázal na Vítkovice, které zatím jako jediné dokázaly na ledě Sparty uspět.

Výsledky 27. kola hokejové extraligy

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 1:2p(1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 15. J. Hlinka (Kumstát) - 24. Mertl (Vydarený, Ptáček), 61. Mikuš (Mertl). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 4662.

HC Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Peterek (Hrabal, D. Květoň) - 2. Bartek (Výtisk), 24. Nedvěd, 26. Nedvěd (Bartek), 46. Výtisk (Hunkes). Rozhodčí: Mikula, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:8, navíc Derner 5 min. a do konce utkání a Výtisk (oba Liberec) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. Diváci: 2849.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Steel 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Pletka (Mozík), 24. Vlasák (Kašpařík), 51. Hollweg (M. Dvořák, T. Sýkora) - 26. Huna (Valčák), 56. Svačina (Roman, Kovář). Rozhodčí: T. Horák, Hrubý - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3803.

HC Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Zaťovič (Balán, Zucker), 20. Pohl (Balán, Zaťovič) - 12. D. Hruška (Šagát). Rozhodčí: Pešina, Hribik - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 2564.

Rytíři Kladno - HC Slavia Praha 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Hlaváč (Bajaruns, Dalecký), 17. M. Hořava (Patera, Kuchler), 32. Rudovský (Patera, Kuchler) - 2. Vrdlovec (Valach, Wharton). Rozhodčí: Jeřábek, Čech - Jindra, Skopal. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 2260.

HC Kometa Brno - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 5:4 (1:2, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. T. Svoboda (Koreis, V. Němec), 28. V. Němec (J. Káňa II), 33. J. Káňa II (Kempný), 43. Burian, 55. J. Hruška (Brendl) - 5. Endál, 20. Kousal (Radil, T. Nosek), 26. Somík.

HC Verva Litvínov - PSG Zlín 1:0sn

Branka: Rozhodující sam. nájezd Hanzl. Rozhodčí: Šindler, Wagner - Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:9, navíc Čajánek (Zlín) 10 min. Diváci: 1868.