Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej

Spartě se vzdálil titul. Plzeň může po výhře na Letné slavit už za týden

21:07aktualizováno  21:19
PRAHA - Letná se otřásala, do posledního místa zaplněný stadion sledoval velkou fotbalovou bitvu. Bitvu, ve které domácí Sparta s největší pravděpodobností ztratila mistrovský titul. Plzeň ji porazila góly Holendy a Hubníka 2:0 a pokud v příštím kole nezaváhá doma s Jihlavou, může začít slavit.

Kapitán Sparty David Lafata z losu Ligy mistrů nebude skákat nadšením. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Spartu o titul zřejmě připraví góly jejích bývalých hráčů.

Útočník Holenda, který v letech 2008 až 2010 na Letné pravidelně nastupoval, předvedl v 52. minutě parádní akci, i když mu pomohla i trocha štěstí.

Od rohového praporku se prokličkoval přes Holka a v rohu šestnáctky si připravil míč na střelu. Do dráhy míče strčil nohu obránce Costa, chtěl balon zblokovat. Místo toho jej však přizvedl tak, že zapadl na zadní tyč a brankář Štěch neměl šanci.

Stoper Hubník, který ve Spartě strávil jeden rok, přidal dvacet minut před koncem pojistku, když si ve vápně naskočil na Kovaříkův centr z přímého volného kopu. Míč trefil hlavou k zadní tyči, od ní se míč odrazil za čáru a hosté jásali podruhé.

NA DORAZ. Hlavičkový souboj v podání sparťana Lukáše Váchy a Daniela Koláře z...
TAKHLE NE! David Lafata přihlíží, jak španělský rozhodčí Borbalán tahá žlutou...

V plzeňském kotli po gólech vzplály světlice a praskaly dělobuchy, zato domácí fanoušci byli zklamaní a zaražení. Jejich tým byl v první půli o něco lepší, jenže reálnou naději na titul mu vzaly neproměněné šance.

Po půl hodině nešikovný odkop Kovaříka trefil jen napadajícího Kadeřábka, od něj se balon odrazil k Lafatovi, který však z voleje pálil daleko mimo tři tyče.

Ještě větší možnost zahodil Krejčí. Dočkal mu ve vápně připravil ideální pozici, domácí záložník šel na gólmana Kozáčika sám. Obrovskou šanci však prováhal: vystřelil až ve chvíli, kdy byl plzeňský brankář blízko u něj a zvládl nohama zasáhnout.

Jednu slušnou příležitost měla v prvním poločase i Plzeň. Sparťanský stoper Brabec špatně odkopl a ve vápně nabídl luxusní pozici Holendovi. Urostlý útočník míč napálil sice tvrdě, ale nad břevno.

Varování nezabralo, krátce po poločase se Holenda prosadil a sparťané museli dohánět. Záhy mohl vyrovnat Brabec, ale jeho hlavička po rohovém kopu šla přímo doprostřed branky na připraveného Kozáčika.

Dál už domácí nehrozili a transparent jejich fanoušků s nápisem „Máme vás na dostřel“ pozbyl platnosti.

Poctivou fotbalovou bitvu, ve které se bojovalo o každý metr, sledoval vyprodaný stadion. Fanoušci hráče nahecovali, od prvních minut se hrálo ve slušném tempu. Oba kotle hlasitě fandily, přidávali se i diváci z ostatních tribun.

ŠLÁGR BOLÍ. David Lafata právě sundal skluzem Davida Limberského.

Většinou se povzbuzovalo férově, jen nenávist k plzeňskému kapitánovi Limberskému domácí fanoušky nepřešla. Při každém dotyku s míčem na něj pískali a když pokazil přihrávku, oslavovali.

Plzeňští zase vynadali sparťanskému střelci Lafatovi, když právě Limberského trefil skluzem a vyfasoval od sudího Borbalána žlutou kartu.

Španělský rozhodčí zápas zvládl bez potíží. Někdy nechával hře hodně volný spád a přehlížel menší prohřešky, žádnou velkou chybu ovšem neudělal a u hráčů měl respekt, žádné diskuze nepřipouštěl.

V závěru navíc tempo opadlo, druhý inkasovaný gól se sparťany otřásl a z klidného závěru vybočila snad jen šance Kadeřábka, který ve skluzu neprotlačil míč za Kozáčika.

Tři kola před koncem ligy je tedy na 99 procent o titulu rozhodnuto. Plzeň má v čele náskok šesti bodů a pokud jich nepoztrácí aspoň sedm, mistrovský pohár bude její.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 0:2 (0:0)

Branky: 52. Holenda, 69. R. Hubník. Rozhodčí: Borbalán - Martínez, Prieto (všichni Šp.). ŽK: Lafata, Konaté, Costa, Matějovský, Dočkal - Vaněk, Hořava, Rajtoral, Limberský. Diváci: 18.632.