Skvělý Vrbův comeback. Plzeň vstoupila do ligy drtivou výhrou nad Duklou

19:05
Plzeň - Fotbalisté Plzně výborně vstoupili do nové prvoligové sezony a doma deklasovali pražskou Duklu 4:0. Už v prvním poločase se trefili Lukáš Hejda, Patrik Hrošovský, Michael Krmenčík a Tomáš Hořava. Trenérovi Viktorie Pavlu Vrbovi tak vyšla obnovená premiéra v české nejvyšší soutěži.

Hráči Plzně oslavují branku foto: Ladislav Němec, MAFRA

„V první části jsme hráli velice dobře, měli jsme štěstí, že jsme dali brzo gól a Dukla musela hrát otevřeně. Nám se dařilo přecházet do rychlých brejkových situací a skvěle jsme ty situace týmově dohrávali,“ řekl na tiskové konferenci Vrba. „Výsledek je pro nás hodně povzbudivý vzhledem k dalším zápasům, které nás čekají,“ dodal kouč Plzně.

Ten udělal v základní sestavě čtyři změny oproti úternímu duelu 3. předkola Ligy mistrů s bukurešťským FCSB. V brance nastoupil debutant Hruška, do obrany se vrátil Hejda a v záloze dostali od začátku šanci Hořava se Zemanem. Ani na lavičce nebyl bek Limberský.

1. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Dukla Praha 4:0 (4:0)

Branky: 11. Hejda, 16. Hrošovský, 33. Krmenčík, 42. Hořava. Rozhodčí: Příhoda - Blažej, Kříž. ŽK: Krmenčík - Hanousek, Kušnír. Diváci: 9624.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hájek, Havel - Hrošovský (81. Kolář), Živulič - Kopic, Hořava, Zeman (70. Petržela) - Krmenčík (59. Řezníček). Trenér: Vrba.

Dukla: Rada - Kušnír, Bezpalec (46. Ostojič), Jiránek, Podaný - Hanousek, Bilovský (76. Koreš), Tetour - Brandner (46. Mustedanagič), Holenda, Schranz. Trenér: Hynek.

Po úvodní aktivitě Dukly převzali iniciativu domácí. Hejda nejprve hlavičkoval do tyčky, ale v 11. minutě už plzeňský stoper po Hrošovského centru přesnou hlavičkou překonal brankáře Radu.

„Snažil jsem se hlídat linii posledního hráče. Páťa Hrošovský mě viděl, měl hlavu nahoru, takže jsem čekal, že balon tam přijde. Hlídal jsem si, abych nebyl v ofsajdu, a pak už jsem to jen usměrnil na zadní tyč,“ popsal Hejda úvodní gól.

Za pět minut už vedla Plzeň o dva góly. Krmenčík si na půlce lehce obhodil osmatřicetiletého obránce Jiránka a postupoval na Radu společně s Hrošovským, který akci zakončil střelou do odkryté branky.

„Já byl na půl cesty a vypadalo to, že to možná stihnu. Stačil si to píchnout a faulovat by bylo těžké, protože obíhal z druhé strany. Měl jsem to řešit líp a zkusit to vycouvat,“ konstatoval Martin Jiránek.

Druhý tým uplynulé sezony dominoval a dál se tlačil do útoku. Ve 33. minutě Havel našel v šestnáctce Krmenčíka a ten zvýšil pohotovou ranou o břevno. Dukla působila odevzdaným dojmem. Na poločasových 4:0 upravil ve 42. minutě volný Hořava po Kopicově zpětné přihrávce.

„Na hřišti to bylo jednoznačně o Viktorce Plzeň. Nám se v prvním poločase nepodařilo vůbec realizovat náš záměr a Viktorka nás prakticky rozebrala a dala krásné góly,“ uvedl kouč Dukly Jaroslav Hynek.

Ve druhém poločase plzeňský tlak oslabil a domácích šancí ubylo. Zeman po standardní situaci střílel těsně mimo, pak se dostali do hry i Pražané. Z přímého kopu Dukly o kousek přestřelil Podaný. Jeho spoluhráč Holenda v 69. minutě hlavičkoval do tyče a poté nechal při střele z úhlu vyniknout Hrušku.

Michael Krmenčík (vpravo) oslavuje branku
Hráči Plzně oslavují branku

Plzeň v lize porazila Duklu počtvrté za sebou bez inkasované branky a ideálně se nachystala na středeční odvetu s bývalou Steauou Bukurešť.

„Bohužel ve druhém poločase už jsme nebyli tak přesní. Možná s vidinou těžkého středečního utkání už jsme nebyli ani tak běhaví jako v prvních 45 minutách, takže zápas neměl takovou kvalitu jako v prvním poločase,“ uznal Vrba, který si na konci užil ovace domácích diváků a vyvolání svého jména.

Další výsledky 1. kola

MFK Karviná - Vysočina Jihlava 2:0 (1:0)

Branky: 33. Šisler z pen., 57. Kalabiška. Rozhodčí: Franěk - Kubr, Koval. ŽK: Štěpánek, Rakovan, Klíma (všichni Jihlava). Diváci: 3423.

Sestavy: Karviná: Berkovec - Moravec, Košťál, Hošek, Eismann - Janečka, Šisler - Štepanovský, Panák (86. T. Weber), Kalabiška (88. Lingr) - Wágner. Trenér: J. Weber.

Jihlava: Rakovan - Tlustý, Kryštůfek, Krejčí, Rosa (65. Nový) - Štěpánek (69. Daníček), Zoubele - Fulnek (57. Klíma), Hronek, Ikaunieks - Dvořák. Trenér: Kopecký.

1. FC Slovácko - FK Jablonec 1:1 (1:1)

Branky: 2. Zajíc - 19. Mihálik. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Kotalík. ŽK: Šumulikoski - Kubista, Hanousek. Diváci: 4015.

Sestavy: Slovácko: Heča - Reinberk, Hofmann, Šimko, Divíšek - Šumulikoski - Navrátil, Machalík, Daníček, Havlík (82. Rezek) - Zajíc (90. Kubala). Trenér: Levý.

Jablonec: Hrubý - Masopust, Pernica, Hübschman, Hanousek - Diviš (82. Breda), Trávník, Kubista, Zelený - Mihálik (87. Janetzký), Doležal (73. Mehanovič). Trenér: Klucký.