Skvělý Berdych tlačil Nadala. Ale neuspěl

Australian Open

13:38
MELBOURNE - Jeden míč dělil tenistu Tomáše Berdycha od vedení 2:0 na sety. Volejem ale minul, poprvé v Melbourne prohrál tie-break a pak i zápas. Ve čtvrtfinále Australian Open český hráč potrápil favorizovaného Španěla Rafaela Nadala a prohrál po boji po více než čtyřech hodinách 7:6, 6:7, 4:6 a 3:6.

Český tenista Tomáš Berdych po porážce ve čtvrtfinále Australian Open od Rafaela Nadala foto: Reuters

Před zraky legendárního Roda Lavera, který přiletěl do Melbourne z americké Kalifornie, kde žije, rozehrál Berdych skvěle první set. Za hlučné podpory svých fanoušků z "Berdych Army", pomalovaných na odhalených tělech vlajkou i trikolórou, hrál důrazně, výborně podával a dokázal favorita dostávat do úzkých.

Za stavu 6:5 si Berdych při Nadalově podání vypracoval čtyři setboly, ale ani jeden nevyužil. Při druhém byl ve velkém tlaku, ale Nadal všechny ataky doběhl a Berdycha prohodil. V tie-breaku za stavu 5:5 přestal Nadal po Berdychově úderu na základní čáru hrát, protože si myslel, že soupeř zahrál aut. Berdych míč vyhrál a Nadal u sudího neuspěl s žádostí o jestřábí oko.

Sedm tie-breaků v Melbourne vyhrál, osmý už ne

Český hráč následně proměnil svůj pátý setbol esem. První set trval hodinu a čtvrt a na začátku druhého mohl Berdych využít psychickou výhodu, ale dva brejkboly neproměnil. Za stavu 5:6 nabídl Berdych dvojchybou Nadalovi setbol, ale odvrátil ho volejem.

I o druhém setu rozhodovala zkrácená hra a Berdych po sedmi vyhraných tie-breacích v turnaji poprvé v Melbourne neuspěl. Vypracoval si sice setbol, jenže bekhendový volej poslal do autu a další dvě výměny vyhrál Nadal. "Berdych hrál výborně a měl jsem při tom voleji štěstí. V prvním i druhém setu jsme měli oba své šance a druhý set byl klíčem k utkání," řekl Nadal na kurtu.

Na začátku třetího setu ještě vedl Berdych 2:0, ale pak prohrál čtyři hry. S přibývajícím časem získával Nadal stále více půdu pod nohama. Pohyboval se stále stejně, doběhl skoro každý míč a v dlouhých výměnách dominoval. Berdych bojoval, ale v důležitých okamžicích byl důraznější Nadal, vítěz deseti grandslamů. V poslední hře utkání prorazil Berdychovo podání čistou hrou.

Po půlnočním mečbolu odměnilo 15 tisíc diváků v hledišti oba hráče potleskem vstoje. "Výborný zápas pro Berdycha. Škoda druhé sady, chybělo trochu štěstí. Kdyby býval vedl dva nula na sety, myslím, že by zápas vyhrál," řekl televizní komentátor Mats Wilander.

"Jsem unavený, ale šťastný, protože jsem vyhrál a dobře zvládl třetí a čtvrtý set. Vydržel jsem běhat celý zápas a skončil jsem fantasticky na returnu," řekl Nadal, který hrál od začátku se zavázaným kolenem. Nyní ho čeká Roger Federer.

S Nadalem prohrál Berdych počtrnácté v kariéře a podesáté za sebou. Postupem do čtvrtfinále český hráč zopakoval na Australian Open loňský výsledek. Berdych se mohl stát po deseti letech dalším českým tenistou v semifinále dvouhry mužů na Australian Open. Na Jiřího Nováka z roku 2002 ale nenavázal.