Vteřiny od senzace. Skotové málem zaskočili favorizovanou Austrálii

20:02
CARDIFF - Měla to být nejjasnější záležitost mezi všemi čtvrtfinálovými duely, bylo to největší drama. Ragbisté Skotska byli minutu od senzačního postupu do semifinále mistrovství světa, Austrálie však v posledních vteřinách trestným kopem otočila na 35:34. O finále se utká s Argentinou. V dalším semifinále se Nový Zéland srazí s Jižní Afrikou. Evropa tak na šampionátu, které hostí Anglie, mezi nejlepšími čtyřmi nemá zastoupení.

Australan Bernard Foley. foto: Reuters

Austrálie - Skotsko 35:34 (15:16)

Body Austrálie

Pětky: Adam Ashley-Cooper (9. minuta), Drew Mitchell (30., 43.), Michael Hooper (40.), Tevita Kuridrani (64.)

Konverze (kop po pětce za 2 body): Bernard Foley (44., 65.)

Trestné kopy (za 3 body): Bernard Foley (54., 80.)

Body Skotska

Pětky: Peter Horne (18.), Tommy Seymour (59.), Mark Bennett (74.)

Konverze: Greig Laidlaw (19., 75.)

Trestné kopy: Greig Laidlaw (14., 21., 34., 47., 69.)

Když šest minut před koncem střídající australský pilíř Slipper obrovskou hrubkou nabídl pětku Bennetovi a Laidlaw proměnil následný kop, Skotové vedli 34:32.

A na šampionátu v Anglii se schylovalo k další prvotřídní senzaci. Ale Skotové ragbisty Japonska, kteří ve skupině zdolali Jižní Afriku, nenapodobili.

Při závěrečné akci nezachytili míč při autovém vhazování, dopustili se předhozu, z něhož však ještě udělali ofsajd, protože hráč před míčem se šiškou hrál. Zahraniční média uvádějí, že to bylo chybné rozhodnutí - měl následovat mlýn za předhoz, protože pak se míče údajně ještě dotkl australský hráč.

Rozběhla se poslední minuta, australský kopáč Foley si narovnal míč do kopátka, v hustém dešti přes osmdesát tisíc diváků v londýnském Twickenhamu nedýchalo. Foley souboj nervů zvládl a bezpečně proměnil. Austrálie si vzala vedení potřetí vedení v zápase. A naposled.

„Nevím, co na to říct,“ hlesl skotský kapitán Craig Laidlaw. „Je těžké prohrát takovým způsobem, jsme strašně zklamaní. Je pro mě nejhorší porážka v kariéře.“

Austrálie nepředvedla perfektní výkon jako ve skupině proti Anglii, naopak udělala spoustu nevynucených chyb. Skotům vyloženě nabídla dvě pětky, které soupeře udržely ve hře.

Zdálo se, že Australané soupeře podcenili, v úvodu dělali parádičky, jenže ty jim nevycházely. A Skotové každé zaváhání trestali. Po úvodní inkasované pětce otočili na 13:5, ale Australané se do poločasu probili do brankoviště ještě dvakrát a snížili na 15:16.

„První půle nám příliš nevyšla, ale máme lepší druhé poločasy,“ řekl australský kouč Michael Cheika.

Tragédie pro ragby

V úvodu druhé půle sudí za pomoci videorozhodčího velmi přísně posoudili úmyslný předhoz skotského křídla Maitlanda, kterému mu navíc dali žlutou kartu. Při desetiminutové přesilovce Australané utekli na 22:16. Ještě než se Maitland vrátil, skotský kopáč Laidlaw snížil na 22:19, ale Foley dalším trestným kopem vrátil Australanům šestibodový nákok.

Jenže dvacet minut před koncem mu jeho protějšek na útokové spojce Finn Rusell srazil překop, v rychlém brejku při skládce stačil přihrát Seymourovi a bylo to 25:24.

Australané díky průrazné tříčtvrtce utekli na 32:24, do konce chyběla čtvrthodina a zdálo se, že i přes nervózní výkon už si postup pohlídají. Jenže pak si mezi útočníky stoupl pilíř Slipper, při hře rukama „namazal“ Bennetovi a Skotové nakročili do semifinále. Ale nakonec zůstali těsně před jeho branami.

„Je těžké to strávit, jsem strašně smutní. Chlapci pracovali velmi tvrdě, když už to vypadalo, že je zápas ztracený, zase se dokázali vrátit zpátky. Je to pro Skotsko tragédie, je to tragédie pro ragby,“ nechal se slyšet legendární skotský zadák Gavin Hastings.