Skokan na lyžích Matura opět bodoval, v Sapporu vyhrál i druhý závod

8:26aktualizováno  10:00
SAPPORO - Skokan na lyžích Jan Matura ovládl v Sapporu i druhý závod Světového poháru. Po sobotním premiérovém vítězství mezi elitou kraloval také nedělnímu závodu, který vyhrál o 1,3 bodu před Slovincem Robertem Kranjecem. V celkovém pořadí už je Matura třináctý.

Jan Matura foto: Reuters

Matura v Japonsku na oblíbeném můstku na kopci Okurajama opět předvedl vyrovnané skoky. Po prvním kole a pokusu dlouhém 132,5 metru stejně jako v sobotu vedl, ve druhém skoku půl metru přidal a první místo uhájil. Za Kranjecem skončil třetí Andreas Wank z Německa.

Ve skvělé formě
"To je neuvěřitelné, mám dojem, že pořád sním. Druhý závod byl opravdu náročný, protože podmínky se pořád měnily," řekl Matura na webu mezinárodní federace FIS. Skokanům tentokrát svítilo slunce, sněžilo a opět foukal nepříjemný vítr. "Povedly se mi dva dobré skoky, měl jsem i štěstí a závod si moc užíval," zářil Matura.

Z Japonska, kde ze špičky chyběl vedoucí muž Světového poháru Gregor Schlierenzauer z Rakouska, se skokani vrátí do Evropy. Doma dlouho nepobudou, od pátku je čekají lety na lyžích v norském Vikersundu. "Jsem opravdu ve skvělé formě a myslím, že by se mi i v letech mohlo dařit," hýřil Matura sebevědomím.

Do Japonska obvykle necestuje celá světová špička, ale tentokrát kromě Schlierenzauera chyběli z Top Ten pouze Němci Richard Freitag (v průběžném hodnocení osmý muž) a Andreas Wellinger (9.). Neskákal ani Rakušan Thomas Morgenstern, kterému se v této sezoně ale moc nedaří.

Koudelka neprošel
Druhý muž celkového hodnocení Světového poháru Nor Anders Bardal skončil po nevydařeném prvním skoku patnáctý, v průběžném pořadí třetí Němec Severin Freund do druhého kola nepostoupil stejně jako nakonec třiačtyřicátý Nor Anders Jacobsen, druhý muž Turné čtyř můstků. Rakušan Andreas Kofler, v pořadí SP pátý, skončil třináctý, na stupně vítězů se nedostali ani Polák Kamil Stoch či Nor Tom Hilde.

Z dalších českých skokanů bodoval i třiadvacátý Lukáš Hlava a na 28. místě Jakub Janda, Z prvního kola opět neprošel Roman Koudelka (34.).

Dva závody po sobě dokázal z českých skokanů naposledy vyhrát Janda. V prosinci roku 2005 se radoval v Harrachově a o týden později i v Engelbergu.