Skokan Janda se poprvé od roku 2010 vešel do první desítky, byl pátý

15:57aktualizováno  17:34
ENGELBERG (Švýcarsko) - Skokan na lyžích Jakub Janda skončil pátý v závodu Světového poháru v Engelbergu a zaznamenal nejlepší český výsledek sezony. Někdejší vítěz Turné čtyř můstků a Světového poháru se do elitní desítky vešel poprvé od února 2010. Premiérově vyhrál Polák Jan Ziobro, druhý byl jeho krajan Kamil Stoch a třetí skončil norský skokan Anders Bardal.

Jakub Janda foto: ČTK

"Já se moc radovat neumím a druhý skok mi nevyšel podle mých představ, ale být v desítce ve svěťáku je samozřejmě vynikající," řekl Janda. "Uvidíme, jak to půjde dál. Teď jeden závod vyšel, a když takhle půjde celá sezona, tak to bude skvělý. Ale teď je předčasné o tom mluvit," doplnil pětatřicetiletý skokan. Do první desítky v závodu Světového poháru se dostal poprvé od sedmého místa ve Willingenu v únoru 2010. Mezi nejlepší pěticí byl naposledy ještě o tři roky dříve. Janda, jenž absolvuje poslední závodní sezonu, útočil dokonce na stupně vítězů. V prvním kole skočil na můstku, na kterém před osmi lety triumfoval, 129,5 metru a byl třetí s odstupem 5,1 bodu za vedoucím Ziobrem.

"Jak jsem skočil, tak jsem nepočítal, že to bude tak vysoko," řekl Janda, jenž se jako jediný z šestice českých reprezentantů dostal do druhého kola. Před cestou do Engelberu měl přitom zdravotní potíže. V Titisee-Neustadtu skákal před týdnem nejspíše s horečkou a na tréninku v Oberstdorfu zvládl jen jeden skok, jinak ležel v posteli. "Museli mě i zabalit. Ale tady v Engelbergu mi to od prvního skoku jakžtakž vycházelo," pochvaloval si. V druhém kole Janda předvedl 131,5 metru, ale nebyl spokojen, protože měl problémy v nerovné stopě na nájezdu.

Možnost návratu na přední příčky naznačil Janda už v létě

"Trošku mi tam šmejklo, jak se říká, snížilo mě to a na hraně mi to tak nevyšlo. Ale skvěle mi teď vychází vzduch, dostávám se do skoků z léta. Jsem krásně nad lyžemi, v letu to vytáhnu, nabírám ve vzduchu rychlost a vydržím tam, takže něco málo se s tím udělat dalo," řekl Janda. Bronzový stupínek ale neudržel a klesl o dvě místa. Šance útočit na stupně vítězů nechala skokana z Frenštátu klidným. "Nechávám tomu volný průběh, na světě jsou daleko důležitější věci než skoky na lyžích. Mohl jsem klidně skončit třicátý a je to úplně jedno. Je to jenom sport," řekl Janda, který před sezonou řešil rodinné problémy.

Závod ve skocích na lyžích v Harrachově byl kvůli počasí zrušen (Jakub Janda)

Vzpomínky na výhru na stejném můstku před osmi lety v hlavě neměl. "Každý závod je jinačí. Nejsem nostalgista, nevracím se k věcem, co bylo. Žiju přítomností," řekl Janda. Už do nedělního závodu ale půjde zase s o něco lepším pocitem. "Je důležité se dostat do techniky, udržet si ji a pak to snad bude dobrý," prohlásil. Možnost návratu na přední příčky naznačil Janda už v létě. V Grand Prix se v Nižném Tagilu v Rusku prosadil na třetí místo a poté na Uralu závod letní série vyhrál.

Závod SP ve skocích na lyžích v Engelbergu (Švýcarsko)

1. Ziobro 275,4 b. (134+141 m), 2. Stoch (oba Pol.) 269,2 (129+137,5), 3. Bardal (Nor.) 268,3 (131+140), 4. Diethart (Rak.) 268,0 (129,5+135,5), 5. Janda 261,7 (129,5+131,5), 6. Žyla 261,3 (130,5+131,5), 7. Muranka (oba Pol.) 260,4 (130+134), 8. Loitzl (Rak.) 259,4 (129,5+133,5), 9. Ingvaldsen 258,4 (129,5+132), 10. Fannemel (oba Nor.) 257,1 (129,5+134), ...33. Hájek 115,9 (125), 37. Matura 111,7 (123), 38. Cikl 109 (122), 43. Hlava 108,4 (122), 44. Sedlák 107,8 (120,5).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 27 závodů): 1. Stoch 310, 2. Schlierenzauer (Rak.) 302, 3. Bardal 266, 4. Freund (Něm.) 256, 5. Takeuči (Jap.) 255, 6. Ammann (Švýc.) 230, ...23. Janda 79, 51. Matura 5, 54. Hájek 4.