Skokan Hlava skončil v Harrachově osmý

18:18aktualizováno  19:38
HARRACHOV - Skokan na lyžích Lukáš Hlava zastoupil zraněného Romana Koudelku v úvodním závodu Světového poháru v Harrachově a po vydařeném druhém kole skončil osmý. Dalším českým reprezentantům se pod Čertovou horou tolik nedařilo, body už získal pouze Martin Cikl za osmadvacáté místo. Závod vyhrál těsně rakouský reprezentant Gregor Schlierenzauer.

Lukáš Hlava. foto: ČTK

Koudelka nestartoval, protože leží po pádu v čtvrtečním tréninku v liberecké nemocnici. Vyvázl naštěstí bez zranění a podle vyšetření krku magnetickou rezonancí, názoru lékařů a vlastních pocitů se rozhodne, zda se objeví alespoň v nedělním závodě. Podle posledních zpráv dopadlo i poslední vyšetření dobře a Koudelka bude v sobotu propuštěn.

Hlava potvrdil v Harrachově výborný vstup do sezony. Sice po prvním skoku dlouhém 121 metrů figuroval až na sedmnácté pozici, ale ve druhém kole přidal v těžkých podmínkách sedm a půl metru. Stoupal výsledkovou listinou a skončil osmý, což je po pátém místě z minulého víkendu v Lillehammeru jeho druhý nejlepší výsledek v kariéře.

"Je to pro mě neočekávaný výsledek, takže z toho mám velikou radost," prohlásil Hlava, který dnes bodoval poosmnácté v kariéře, ale do desítky se dostal teprve podruhé a do dvacítky počtvrté. Na velkém můstku předvedl životní výsledek.

Českou jedničkou je stále Koudelka

"První skok jsem odrazil trochu dřív, měl jsem navíc vítr zezadu, takže to se moc nepovedlo. V druhém jsem se snažil pohlídat si načasování a vyšlo to výborně," vylíčil Hlava. V Harrachově je doma a nyní je z něj česká jednička. "Ne ne, to je pořád Koudy. Budeme moc rádi, až sem mezi nás zase přijde," odmítl Hlava.

Letos si hodně zvedl sebevědomí a v celkovém hodnocení se posunul na jedenácté místo. Pokud Koudelka v neděli nenastoupí, nebude muset Hlava skákat kvalifikaci. "Dostat se do desítky je určitě pozitivní, to bych chtěl, ušetří se síly a nervy," konstatoval a přiznal, že na jeho výkonnostním vzestupu se určitě podílí i sebevědomí.

Jako vedoucí muž průběžného pořadí stál na provizorním pódiu pětadvacet minut. "Ani mi tu bundu nedávej, dlouho tady nebudu," odmítl nejprve svršky od fyzioterapeuta Dana Švece. Nakonec z čestného místa ale sledoval devět pokusů soupeřů. "Bylo to pro mě velké překvapení, že jsem se posunul tak vysoko," řekl Hlava.

Schlierenzauer se odrazil k triumfu v prvním kole díky "letu" dlouhému 140,5 metru, ale ve druhém málem o výhru přišel. Skok se mu tolik nepodařil (128 m) a druhého Daikiho Ita v konečném hodnocení porazil o jediný bod.

Po dlouhé době bodoval Cikl

Schlierenzauer ukončil vítěznou sérii krajana Andrease Koflera, který vyhrál úvodní tři závody sezony a v Harrachově skončil osmnáctý. Třetí byl Anders Bardal z Norska.

Poprvé téměř po dvou letech dokázal bodovat Martin Cikl, který ale neudržel 21. místo, které mu patřilo po 1. kole, a po druhém klesl na 28. příčku.

Už v prvním kole vypadli další tři čeští skokani. Borek Sedlák byl šestatřicátý, nedařilo se ani Jakubu Jandovi, který skončil po skoku dlouhém 116 metrů ještě o dvě místa z ním. Antonín Hájek byl čtyřicátý a Jan Matura dvaačtyřicátý.

V sobotu je na programu od 16:00 soutěž družstev, do které kouč týmu David Jiroutek nasadí pravděpodobně Jandu, Cikla, Maturu a Hlavu. V neděli je připraveno opět klání jednotlivců (13:45), do kterého by podle zdravotního stavu mohl naskočit i Koudelka. "Zatím to ale nechávám otevřené, rozhodnutí padne zítra," řekl Jiroutek.