Skikrosařky Zemanová a Kučerová vypadly v osmifinále

11:25
KRASNAJA POLJANA - České skikrosařky vypadly při své premiéře na olympijských hrách v osmifinále. Andrea Zemanová i Nikol Kučerová dojely ve svých rozjížďkách v Extreme Parku třetí, na prvním nepostupovém místě. Vyhrála Kanaďanka Marielle Thompsonová, pro stříbro si dojela její krajanka Kelsey Serwaová a bronz získala Švédka Anna Holmlundová.

Švýcarka Fanny Smithová (vlevo) a Kelsey Serwaová z Kanady. foto: Reuters

Ve finále odstartovaly nejlépe Kanaďanky. Brzy se do čela dostala Thompsonová a vedoucí žena Světového poháru už před sebe nikoho nepustila. Druhá jela mistryně světa z Deer Valley 2011 Serwaová a pozici si také pohlídala.

Za bronzem dlouho mířila Francouzka Ophélie Davidová, sedminásobná vítězka Světového poháru, jenomže o stupně vítězů přišla. Sedmatřicetiletá legenda skikrosu, která po Soči ukončí kariéru, po jednom ze skoků neustála dopad. Cesta k bronzu se tak otevřela pro Holmlundovou.

Zemanová ztrácela v osmifinále od startu na dvojici soupeřek. Za Švédkou Holmlundovou a Rakušankou Katrin Ofnerovou dojela třetí a vypadla. "Chtěla jsem aspoň jednou postoupit, ale měla jsem docela těžké soupeřky. Start jsem měla dobrý, ale jsou tady dost velké rozdíly. Trať je náročná, a když je někdo fakt lepší, ujede docela o dost," hodnotila dcera Bohumíra Zemana, čtvrtého lyžaře v kombinaci na hrách v roce 1980.

Kučerová jela čtyřčlennou rozjížďku a měla dobrý start. V kontaktu o první dvě postupové příčky se ale držela jen krátce. Švýcarka Sanna Lüdiová a Australanka Katya Cremaová jí brzy poodjely a ani druhá česká závodnice na čtvrtfinále nedosáhla.

"O velké chybě nevím, asi jsem dělala spoustu malých. Prostě mi ujížděly," pokrčila rameny Kučerová. "Byla jsem trochu rozhozená z pádu v kvalifikaci. Naštěstí mám jen naražený bok. Myslím, že jsem mohla mít lepší pozici do závodu, to mě naštvalo hodně," uvedla.

Kučerová a Zemanová ve vyřazovacích jízdách skončily v Soči ve stejné fázi jako o den dříve Tomáš Kraus.

Skikros žen provázela řada pádů. V kvalifikaci skončila v ochranných sítích i Kučerová, ale vyvázla bez zranění a jízdu dokončila. Ve čtvrtfinále už dvě závodnice tolik štěstí neměly. Němku Annu Wörnerovou a Chilanku Stephanii Joffroyovou organizátoři odvezli z trati na kanadských saních na ošetření.

Úřadující mistryně světa Švýcarka Funny Smithová vypadla v semifinále, v kterém spadla po chybě z prvního místa. Celkově skončila osmá.

Akrobatické lyžování: Skikros - ženy

1. Thompsonová, 2. Serwaová (obě Kan.), 3. Holmlundová (Švéd.), 4. Davidová (Fr.), 5. Näslundová (Švéd.), 6. Ofnerová (Rak.), 7. Cremaová (Austr.), 8. Smithová (Švýc.), 9. Wörnerová (Něm.), 10. Müllerová (Švýc.), ...21. Zemanová, 24. Kučerová (obě ČR) vyřazeny v osmifinále.