Skifaři Synek a Knapková se v Bělehradě stali evropskými šampiony

14:14aktualizováno  16:42
BĚLEHRAD/PRAHA - Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková se v Bělehradě stali mistry Evropy ve veslování. Oba obhájili loňská vítězství a shodně získali již čtvrtou zlatou medaili na kontinentálním šampionátu; Synek ale jeden triumf vybojoval na osmiveslici.

Skifař Ondřej Synek se stal mistrem světa. foto: ČTK

Jedenatřicetiletý Synek v Srbsku absolvoval první závod sezony a zvládl jej na jedničku. Vyhrál všechny své jízdy a ve finále porazil druhého Němce Marcela Hackera o více než sekundu.

Úřadující mistr světa ale musel v závěru o vítězství tvrdě bojovat s Hackerem, který na posledním mezičase 500 metrů před cílem vedl. Na Synkův finiš ale sedmatřicetiletý Němec nedokázal odpovědět. Třetí skončil Mindaugas Griskonis z Litvy.

"Jsem spokojený. Věřil jsem, že vyhraju, ale přece jen to byl první závod a nevěděl jsem, co od toho očekávat," řekl Synek ČTK.

Předešlé možné starty vynechal s ohledem na zranění kolena z konce zimní přípravy. "V sobotu se mi ale jelo lépe, dneska to bylo velké trápení a spíše jsem to ubojoval," přiznal dvojnásobný stříbrný olympijský medailista.

Olympijská vítězka z Londýna Knapková letos již startovala v úvodním závodě Světového poháru v Austrálii a stejně jako Synek v Bělehradě vyhrála všechny jízdy.

I ona ale musela ve finále potvrdit své kvality. Po pomalejším začátku se do čela posunula až před posledním mezičasem a následně musela odrazit nápor dotírající irsko-nizozemské dvojice Chantal Achterbergová, Sanita Puspureová.

Knapková byla na úvodním mezičase až čtvrtá, to ji ale příliš nezajímalo. "Já jsem si jela podle sebe, nekoukala jsem na ostatní. V sobotu foukal hodně vítr, tak jsem se připravila na to, kdyby se to opakovalo. Chtěla jsem jet technicky čistě a počítala jsem s tím, že se bude závodit až ve druhé polovině," vysvětlila svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského.

V cíli nakonec porazila druhou Achterbergovou jen o tři desetiny sekundy. "Hlídala jsem si Němku Thieleovou, kterou jsem považovala za hlavní soupeřku, a Irku s Holanďankou jsem přehlédla. Jejich finiše jsem si všimla až pár metrů před cílem. Proto jsem taky ani po projetí cílem nevěděla, kolikátá jsem. To mi řekli, až když jsem vylezla z vody," přiznala Knapková, která stejně jako Synek bude příští týden startovat na Primátorkách. Ale pojede na skifu.

Dalších dvanáct českých posádek se představilo ve svých disciplínách ve finále B a čtyři z nich své poslední jízdy v Bělehradě vyhrály.

Celkově sedmé místo obsadili Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč na dvojskifu lehkých vah, ženský dvojskif Lenka Antošová, Lucie Žabová, čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Milan Viktora, Karel Zadák, Jan Hájek, Michael Humpolec a párová čtyřka David Jirka, Petr Buzrla, Jakub Houska, Martin Basl.

Mistrovství Evropy ve veslování v Bělehradě

Muži: Skif: 1. Synek (ČR) 6:54,95.

Skif lehkých vah: 1. Fraga (Portug.) 6:51,72, ...finále C: 1. Čabla (ČR) 7:08,2.

Dvojka bez kormidelníka: 1. Savič, Bogicevič (Srb.), ...finále B: 6. Melichar, Koloc (ČR) 6:42,65.

Dvojka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Niepmann, Tramer (Švýc.) 6:29,57, ...finále B: 1. Vraštil, Kopáč (ČR) 6:33,29.

Dvojskif: 1. Mascinskas, Ritter (Lit.) 6:08,82, ...finále B: 3. Andrle, Plocek (ČR) 6:20,93.

Dvojskif lehkých vah: 1. Delayre, Azou (Fr.) 6:11,80, ...finále B: 4. O. Vetešník, J. Vetešník (ČR) 6:21,47.

Čtyřka bez kormidelníka: 1. Británie (Gregory, Sbihi, Nash, Triggs Hodge) 5:46,86, ...finále B: 2. ČR (Podrazil, Doleček, Pilc, Štěrbák) 5:57,86.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Dánsko (Winther, Larsen, Barsoe, Joergensen) 6:08,81, ...finále B: 1. ČR (Viktora, Zadák, Hájek, Humpolec) 6:02,20.

Párová čtyřka: 1. Ukrajina (Michaj, Morozov, Nadtoka, Dovgodko) 5:41,92, ...finále B: 1. ČR (Jirka, Houska, Buzrla, Basl) 5:47,83.

Osmiveslice: 1. Německo (Planer, Wimberger, Kuffner, Johannesen, Schmidt, Jakschik, Reinelt, Drahotta, korm. Sauer) 5:33,95, ...finále B: 4. ČR (Altman, Paroulek, Litera, Lepier, Běhal, Srna, Kedaj, Šágr, kormidelník Hejdušek) 5:39,62.

Ženy: Skif: 1. Knapková (ČR) 7:42,74.

Skif lehkých vah: 1. Nikolaiduová (Řec.) 7:33,12, ...finále B: 5. Pazderková (ČR) 7:56,99.

Dvojskif: 1. Fularczyková, Madajová (Pol.) 6:52,15, ...finále B: 1. L. Antošová, Žabová (ČR) 7:01,76.

Dvojskif lehkých vah: 1. Milaniová, Sancassaniová (It.) 6:54,85, ...B finále: 5. Nacházelová, Nencini (ČR) 7:08,18.

Dvojka bez kormidelnice: 1. Gloverová, Swannová (Brit.) 7:03,62, ...finále B: 2. Kopecká, Stillerová (ČR) 7:22,79.

Párová čtyřka: 1. Bělorusko (Karstenová, Kuchtová, Bičyková, Šliupská) 6:14,64.

Osmiveslice: 1. Rumunsko (Cogianuová, Albuová, Ilieová, Dorneanuová, Petrilaová, Craciunová, Cojocariuová, Boghianová, korm. Drunceaová) 6:16,64.