Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Sjezd ve Val Gardeně vyhrál Kanaďan Guay, Bank byl dvaapadesátý

14:53aktualizováno  16:00
VAL GARDENA (Itálie) - Kanadský lyžař Erik Guay vyhrál sjezd ve Val Gardeně a ukončil bezmála čtyřleté čekání na vítězství v závodu Světového poháru. Jediný český reprezentant na startu Ondřej Bank obsadil 52. místo.

Kanadský lyžař Erik Guay foto: Reuters

Dvaatřicetiletý Guay si pro čtvrté vítězství v kariéře a první od března 2010 dojel s náskokem 12 setin před Kjetilem Jansrudem z Norska. Třetí Johan Clarey z Francie zaostal o 24 setin. Bank na vítěze ztratil 4,29 sekundy a od bodované třicítky ho dělilo 1,78 sekundy. "Musel jsem hodně riskovat, protože Jansrud jezdí opravdu dobře," uvedl Guay, pro kterého je výhra odměnou za nedávné problémy s kolenem. "Přes léto jsem vůbec netrénoval, pak jsem se podrobil operaci a na lyže jsem se postavil až v listopadu," dodal.

Čtvrtou příčku obsadil Aksel Lund Svindal z Norska a upevnil si vedení v průběžném pořadí SP. Na kontě má 510 bodů a před rakouským slalomářem Marcelem Hirscherem vede o 175 bodů. Guay měl vítězství ve Val Gardeně na dosah i loni. Kanadský reprezentant tehdy dlouho vedl, po náhlé změně počasí ho ale nečekaně přeskočili outsideři Američan Steve Nyman se Slovincem Rokem Perkem. "Před rokem jsem si už myslel, že mám výhru v kapse, ale počasí všechno změnilo. Tím samozřejmě nechci nijak snižovat Steveův a Perkův výkon," uvedl mistr světa ve sjezdu z roku 2011.

Výsledky sjezdu SP mužů ve Val Gardeně

Muži - sjezd: 1. Guay (Kan.) 1:56,65, 2. Jansrud (Nor.) -0,12, 3. Clarey (Fr.) -0,24, 4. Svindal (Nor.) -0,29, 5. Miller (USA) -0,39, 6. Küng (Švýc.) 0,63, 7. Osborne-Paradis (Kan.) -0,90, 8. Heel (It.) -0,86, 9. Hudec (Kan.) -0,90, 10. Fill (It.) 0,92, ...52. Bank -4,29.

Průběžné pořadí sjezdu (po 3 ze 7 závodů): 1. Svindal 200 b., 2. Guay 147, 3. Paris (It.) 129, 4. Jansrud 112, 5. Clarey 109, 6. Fill 108, ...40. Bank 1.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 35 závodů): 1. Svindal 510, 2. Hirscher (Rak.) 335, 3. Ligety (USA) 269, 4. Küng 246, 5. Miller 230, 6. Jansrud 229, ...79. Krýzl 17, 100. Bank 7.