Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Situace v Sazce rozděluje český sport. ČSTV odmítá Pentu i Synot

Sport

  9:30
PRAHA - Český svaz tělesné výchovy nebude jednat z investory, kteří by chtěli vstoupit do vlastnické struktury Sazky. Hlavní akcionář loterijní společnosti tak ze hry prakticky vyloučil návrhy společností Penta a Synot. Po zasedání výkonného výboru to řekl předseda ČSTV Pavel Kořan.

Předseda tenisového svazu Ivo Kaderka přichází na jednání o budoucnosti Sazky foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ačkoliv upozornil, že je svaz připraven jednat s jakýmkoliv subjektem, který nepožaduje podíl v loterijní společnosti, ve hře teď prakticky zůstává jen návrh bývalého předsedy SSM Martina Ulčáka. Ten svazům nabízí zapůjčit nespecifikovaný objem peněz výměnou za podíl na zisku v následujících letech. Sportovním svazům by pak garantoval roční příspěvek 200 milionů.

Rok 2010 v obrazech

"V současné době je to jediná nabídka, která splňuje tato kritéria," potvrdil Kořan. Jednání zástupců sportovních svazů a tělovýchovných jednot ale nebylo vůbec hladké. Někteří vrcholní funkcionáři požadují svolání mimořádné valné hromady, která by se zabývala momentální situací v Sazce. Realitní magnát Radovan Vítek, který drží pohledávky za loterijní společností v hodnotě jeden a půl miliardy korun, by mohl podat insolvenční návrh už příští pondělí.

"Ano, insolvence hrozí. Pokud se tak stane, jsou připraveny scénáře, podle kterých se bude Sazka chovat," řekl neutrálně Kořan. Ne všichni mu ale věří. "Tohle zasedání bylo přehlídkou ztraceného času," glosoval čtyřhodinové jednání ve vysočanské aréně předseda tenisového svazu Ivo Kaderka, který prosazuje jednání se všemi investory a následné vyhodnocení nejvýhodnější nabídky.

DÁLE ČTĚTE

"Sportovní svazy se teď pokusí samy vyvolat valnou hromadu," dodal zástupce tenisového svazu. Prodej arény je nezbytný Nepřesvědčilo ho ani vystoupení generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka, který mohl akcionářům přednést i pozitivní zprávy. Podle předběžných odhadů společnost v loňském roce navýšila zisk o dvanáct procent na 1,4 miliardy korun.

Ani to ale ke stabilizaci Sazky rozhodně nestačí. ČSTV tak i včera připomněl, že je nezbytné prodat vysočanskou arénu, jejíž výstavba loterii zadlužila. Situací v Sazce se včera zabývali i v Českém olympijském výboru. Jeho ekonomická komise si nechala vypracovat rozbor současných problémů. A ten prý hovoří jednoznačně proti současnému vedení Sazky.

"Za situaci Sazky může současný management v čele s Alešem Hušákem. Jediným řešením je navýšení základního jmění. To znamená vstup investora," řekl místopředseda ČOV Jiří Kejval s tím, že Ulčákova nabídka je nepřijatelná, protože jde pouze o půjčku.

"To nic neřeší, pouze odsouvá problém," dodal Kejval. Zajímavá situace se rýsuje i u druhého největšího akcionáře Sazky - sdružení Sokol. Tomu včera podle serveru Aktuálně.cz nabídl Radovan Vítek, že by je rád zastupoval na valné hromadě společnosti, pokud ji jeho členové vyvolají.