Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

'Šílený' Thomas: likvidátor šancí i soupeřů

21:00aktualizováno  11. června 7:30
PRAHA - Může být nejstarším gólmanem, který vyhraje Vezina Trophy. Může být nejstarším gólmanem, který vyhraje Conn Smythe Trophy. Může být prvním gólmanem za posledních 39 let, který dovede Boston ke Stanley Cupu. Američan Tim Thomas jde za svým cílem z urputností buldoka, který se zakousne a nepustí, ať do něj soupeř buší sebevíc.

Tim Thomas a Alexander Burrows. foto: Reuters

Pod maskou je často vidět jeho úsměv po povedeném zákroku. V kabině vymýšlí srandičky, stejně se prezentoval i na posledním All Star Game, kde se domluvil s gólmanem Caroliny Camem Wardem, aby si zasoutěžili v bruslařské soutěži po boku hráčů z pole. Ne, Tim Thomas, gólman Bostonu Bruins, je vše, jen ne nudnou postavičkou scény zvané NHL.

TIM THOMAS VS ALEXANDER BURROWS

Navíc letos měl k úsměvům důvodů více než dost. V Bostonu zlomil několik klubových i ligových rekordů, je nominován na Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL a dotáhl svůj tým poprvé do jedenadvaceti letech do finále Stanley Cupu.

VANCOUVER VEDE

Hokejisté Vancouveru jsou jedinou výhru od zisku svého první Stanleyova poháru v historii. V pátém finále play off NHL zdolali Boston 1:0 a ujali se v sérii vedení 3:2 na zápasy. Jedinou branku utkání vstřelil ve 45. minutě Maxim Lapierre.

"Je to jeden z nejlepších gólmanů světa," zaznělo po čtvrtém zápase finále, ve kterém vychytal nulu (Boston vyhrál 4:0).

Kdo tato slova pronesl? Trenér Vancouveru, soupeře Bruins v boji o stříbrný grál, Alain Vigneault. Ne nadarmo je Thomas vedle Davida Krejčího kandidátem číslo jedna na zisk dalšího prestižního ocenění - Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play off. Kromě svého brankářského umění ale předvádí ještě něco, čím deptá soupeře.

Tim Thomas a Alexander Burrows.

Na gólmana až neobvykle agresivní styl chytání, kdy si vyjíždí daleko z branky, nebojí se srážek s protihráči. Na ledě občas působí podobně jako dříve ve fotbale libero. Po prvních dvou zápasech finále byl za tento styl kritizován, i díky tomu dostal rozhodující branku v prodloužení třetího duelu z hole Alexe Burrowse.

Kdekdo čekal, že styl svého chytání změní. Thomas? Sedmatřicetiletý veterán naopak ještě přitvrdil. "Je neuvěřitelný. Je naším tahounem. Navíc dokázal překonat tolik překážek, že by to jiného zlomilo. Jeho ne. Je to obrovský bojovník," sklonil se před svým mužem v brankovišti i trenér "Medvědů" Claude Julien.

Tim Thomas likviduje šanci Vancouveru.

Jak výstižné. Výsledek kritiky fanoušků a odborníků? V domácích duelech inkasoval Thomas jediný gól za 120 minut hry, na konto si připsal dva hity (srážky s protihráčem) a dvě trestné minuty. Ve třetím duelu zboural Henrika Sedina, ve čtvrtém pak Burrowse. "Štval mě celý zápas. Šťouchal mi do hole, v několika přesilovkách. Tak jsem mu to vrátil," vyprávěl po zápase svůj atak již se svým typickým úsměvem ve tváři.

TIM THOMAS VS. HENRIK SEDIN

Co na tom, že dostal dvě trestné minuty? Za stavu 4:0 115 vteřin před koncem zápasu už o nic nešlo. Soupeřům navíc poslal jasný vzkaz: nebojím se vás. Zničím vaše šance, vaši psychiku a když bude třeba, tak vás zničím i fyzicky! Zda mu to bude vycházet nebo na to doplatí jako ve druhém duelu ve Vancouveru, se ukáže již v noci z pátku na sobotu, kdy se v kanadském městě hraje pátý duel série.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...