Sešívaní jdou do trháku! Slavia porazila oslabenou Plzeň a vede ligu o 4 body

17:53
PRAHA - Fotbalisté Slavie porazili ve šlágru 19. ligového kola mistrovskou Plzeň 1:0. Přímý souboj o první místo v tabulce před nejvyšší návštěvou sezony přes 19 tisíc diváků rozhodl v 88. minutě Michal Frydrych, který využil přesilovku po vyloučení hostujícího Radima Řezníka v 71. minutě.

Slavia vs. Plzeň. Michal Frydrych ze Slavie se raduje z gólu. foto: ČTK/APČTK

Červenobílí tak ani v sedmnáctém soutěžním utkání pod trenérem Jaroslavem Šilhavým neprohráli a zvýšili svůj náskok v čele soutěže před Viktorií už na čtyři body. Plzeňský obhájce trofeje, který má dohrávaný zápas na půdě Bohemians 1905 k dobru, prohrál v lize po třinácti duelech. Třetí Sparta ztrácí na Slavii šest a na Viktorii dva body.

„Posunulo nás to blíž k tomu (titulu), že to máme ve svých rukách. Ještě je to ale strašně daleko, je to 33 bodů. Když to bude takhle dál naskakovat, když budeme pořád takhle poctivě hrát a budeme produktivní, může to dopadnout,“ řekl novinářům slávistický kouč Jaroslav Šilhavý.

Slavia vs. Plzeň. Zleva premiér Bohuslav Sobotka a šéf pražského klubu Jaroslav...
Slavia vs. Plzeň. Radim Řezník z Viktorie Plzeň doslat červenou kartu.

Oba trenéři udělali změny v sestavě. Do slávistické zahajovací jedenáctky se vrátil mistr Afriky Ngadeu, který minule jako střídající přispěl hattrickem k výhře 8:1 v Příbrami. Plzeňský kouč Pivarník zase oproti remíze 0:0 ve Zlíně nasadil od úvodu Krmenčíka, Zemana a Hromadu a jen na lavičce začali Poznar, Kovařík a rakouská posila Ivanschitz.

NEDĚLNÍ VÝSLEDKY PRVNÍ LIGY

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)
Branka: 88. Frydrych. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Dobrovolný. ŽK: Hušbauer, Sýkora - Řezník, Hořava, Limberský, Bakoš, Zeman. ČK: 71. Řezník. Diváci: 19.084.

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Lüftner, Deli, Flo - Hušbauer (90. Ščuk), Ngadeu - Sýkora, Barák (69. Mešanovič), Zmrhal (81. Tecl) - Škoda. Trenér: Šilhavý.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hromada, Hrošovský - Petržela (74. Matějů), Hořava, Zeman (87. Kovařík) - Krmenčík (69. Bakoš). Trenér: Pivarník.

Slovan Liberec - 1. FK Příbram 2:1 (1:0)
Branky: 45. Baroš, 88. Vůch - 89. Tregler. Rozhodčí: Proske - Kotík, Peřina. ŽK: Vůch - Krameš, Lupták. Diváci: 3794.

Liberec: Dúbravka - Mikula, Karafiát, Kúdela, Kerbr - Bartl (85. Voltr), Ševčík, Souček, Vůch (90. Ekpai)- Baroš (75. Breite), Potočný. Trenér: Trpišovský.

Příbram: Hruška - Lupták, Chaluš, Jiránek, Divíšek - Krameš (82. Ayong), Tregler - Bazal (79. Januška), T. Pilík, Kukec (51. P. Pilík) - Linhart. Trenér: Tobiáš.

MFK Karviná - Fastav Zlín 1:0 (0:0)
Branka: 52. Kalabiška. Rozhodčí: Julínek - Pelikán, Kříž. ŽK: Wágner - Štípek, Janíček, Diop. Diváci: 3567.

Karviná: Laštůvka - Moravec, Košťál, Hošek, Eismann - Janečka, Šisler - Budinský (90. Jovanovič), Panák (82. Duda), Kalabiška (65. Puchel) - Wágner. Trenér: Weber.

Zlín: Dostál - Pazdera (65. Kopečný), Gajič, Jugas, Hubáček - Traoré, Živulič - Vukadinovič, Janíček (60. Beaugel), Štípek (46. Holík) - Diop. Trenér: Páník.

Slavia začala aktivněji a hned v šesté minutě měla největší šanci první půle. Přízemní centr propadl až k norskému obránci Floovi, proti němuž však dobře vyběhl plzeňský brankář Kozáčik a míč za záda nepustil.

Jinak byla bitva o titul před nejvyšší návštěvou sezony svázaná taktikou. Oba týmy nechtěly jako první inkasovat a hrály opatrně. Pražané měli mírně navrch, ale většina jejich akcí končila na hostující obraně v čele s kapitánem Hubníkem. Toho ve 34. minutě v pádu nechtěně zasáhnul kopačkou Hušbauer a plzeňský lídr musel na lavičce podstoupit šití roztržené tváře.

„Chtěli jsme soupeře napadat, vystupovat proti hráčům, což se nám v první půli dařilo. Dokázali jsme Slavii eliminovat a chodit do brejkových situací, ale je škoda, že je nedokážeme hlavně venku lépe zakončit,“ litoval Pivarník.

Také do druhé půle vstoupila lépe Slavia. Ve 49. minutě se řítil na Kozáčika po Zmrhalově kolmici Škoda, plzeňský gólman ale ve spolupráci s Hejdou šanci zažehnali. Hned o minutu později zahrávali domácí přímý kop ze strany a na Sýkorův tečovaný centr na zadní tyči těsně nedosáhl Deli.

V 70. minutě hlavičkoval Frydrych a hosty zachránil skvělým zákrokem u tyče Kozáčik. O minutu později zkomplikoval Plzni závěr Řezník, který na polovině hřiště zatáhl Zmrhala a po druhé žluté kartě byl vyloučen.

„Hráč, který jde do útoku, dostane dvakrát žlutou kartu a oslabí mužstvo. Z naší strany fatální chyba. Všichni ví, že takovéhle zápasy rozhodují maličkosti a my nabijeme soupeři na smeč,“ zlobil se Pivarník.

Slavia v závěru vystupňovala tlak. Střídajícího Mešanoviče ale v 85. minutě vychytal Kozáčik, poté se domácí marně dožadovali penalty za ruku a vzápětí do sítě nedotlačili míč Škoda ani Mešanovič. V 88. minutě už se Pražané dočkali. Po rohovém kopu doklepl tečovaný centr na zadní tyči do sítě Frydrych a jubilejním desátým ligovým gólem v kariéře rozhodl.

„Měl jsme za úkol zavírat zadní tyč, takže jsem byl na správném místě. Někdo to na první tyči prodloužil a já se jen soustředil na to, abych trefil bránu,“ řekl Frydrych, který gól věnoval manželce a ve středu narozené dceři. „Určitě je to nejdůležitější gól kariéry. Je to super pocit rozhodnout takový zápas, ale je to hlavně týmový výsledek,“ dodal.