Robredo obratem přepsal historii, Federer se na postup nadřel

Roland Garros

15:50aktualizováno  20:45
PAŘÍŽ - Americká tenistka Serena Williamsová odklidila z cesty za triumfem na grandslamovém Roland Garros další soupeřku. Světová jednička porazila ve 4. kole Robertu Vinciovou z Itálie 6:1, 6:3. Hladce postoupili do čtvrtfinále i Španěl David Ferrer a domácí Jo-Wilfried Tsonga. Další Francouz Gilles Simon pak trápil v pěti setech legendárního Švýcara Rogera Federera. Tommy Robredo se zapsal do historie.

Tommy Robredo foto: Reuters

Williamsová zatím bez zaváhání potvrzuje roli největší favoritky pařížského grandslamu. Moc se nenadřela ani proti přemožitelce Petry Cetkovské. Vinciová, 15. nasazená, se chytla až za stavu 0:4. Získala sice jeden game, ale za necelou půl hodinu první set prohrála hladce 1:6.

Ve druhém setu Italka bojovala a držela se, jenže americká tenistka ji nepustila k jediné šanci. Utkání zakončila čistou hrou. Jednatřicetiletá Serena Williamsová je mezi nejlepší osmičkou na Roland Garros po třech letech.

Američanka vyhrála už 28 zápasů za sebou. "Tu sérii nepočítám. Dívám se na to tak, že chci prostě každé utkání vyhrát," řekla.

Její další soupeřkou bude 27letá Ruska Světlana Kuzněcovová. Vítězka Roland Garros z roku 2009 se po zranění kolene vrací do formy, v neděli přehrála turnajovou osmičku Kerberovou z Německa ve třech setech.

Zajímavé je, že Kuzněcovová před čtyřmi lety vyřadila ve čtvrtfinále právě mladší ze sester Williamsových.

Robredo potřetí otočil stav 0:2 na sety

Prvním čtvrtfinalistou mužské dvouhry je Španěl Ferrer. Jeden z černých koňů turnaje neměl s Jihoafričanem Andersonem slitování, vyřadil ho bez potíží za hodinu a 45 minut.

Ferrer vyhrál už 257. utkání na antuce a v dalším kole ho čeká krajan Tommy Robredo. Jednatřicetiletému hráči v souboji s dalším Španělem Nicolasem Almagrem tleskali diváci na kurtu Suzanne Lenglenové ve stoje. Robredo totiž dokázal potřetí za sebou otočit nepříznivý stav 0:2 na sety.

To se žádnému jinému muži na grandslamu v moderní tenisové historii nepovedlo. Robredo se po vítězství na lavičce rozplakal do ručníku. V utkání přitom prohrával 1:4 ve třetím setu, v páté sadě byl pozadu o brejk. Nakonec však po třech hodinách a 49 minutách vybojoval vítězství.

"Říkali mi, že jsem po Cochetovi od roku 1927 první, kdo dokázal třikrát za sebou otočit utkání ze stavu 0:2 na sety, ale důležitá je ta vyhra. O rekordu jsem nepřemýšlel, chtěl jsem si užít na kurtu sám sebe," řekl Robredo na tiskové konferenci.

Federer potřeboval na postup pět setů

Podobně hladce jako Ferrer postoupil do čtvrtfinále domácí bojovník Tsonga. Srba Viktora Troického zdolal třikrát 6:3, zápas trval pouze hodinu a tři čtvrtě.

Daleko větší drama na centrálním kurtu sledovali diváci v posledním nedělním duelu, kde se rozhodovalo o Tsongově dalším soupeři. Federer měl velké potíže s patnáctým nasazeným Simonem.

Roger Federer.

První set tomu sice nanasvědčoval, protože Švýcar vyhrál jasně 6:1. Ovšem v závěru druhé sady Federer podklouzl a upadl. Od té doby vypadl z tempa, prohrál 4:6 a pohyblivý Francouz dominoval i ve třetím setu.

Federerovi tak hrozilo, že poprvé od roku 2004 neprojde na grandslamu mezi nejlepších osm hráčů. Jenže sedmnáctinásobný grandslamový šampion zabral a utkání dovedl do pátého setu.

Hned na jeho začátku získal podání soupeře a náskok už si proti uvadajícímu soupeři pohlídal. Simon ztratil náskok 2:1 na sety teprve potřetí z 27 případů na jednom z turnajů velké čtyřky.

Federer na grandslamu po 36. v řadě ve čtvrtfinále chybět nebude, navíc to bylo jeho 900. vítězství na okruhu ATP.

Kuzněcovová (Rus.) - Kerberová (8-Něm.) 6:4, 4:6, 6:3
Erraniová (5-It.) - Suarezová-Navarrová (20-Šp.) 5:7, 6:4, 6:3.

Čtyřhra - 2. kolo:
Blacková, Erakovicová (Zimb./N. Zél.) - Grönefeldová,Peschkeová(9-Něm./ČR)6:3, 6:4.