Senzace pokračuje. Švýcaři si na šampionátu poprvé zahrají o titul

21:18aktualizováno  21:22
STOCKHOLM - Hokejisté Švýcarska dotáhli své senzační tažení mistrovstvím světa ve Stockholmu až do finále. Čtvrtfináloví přemožitelé české reprezentace porazili v semifinále tým USA 3:0. O svůj první titul v historii se v neděli utkají s domácím Švédskem.

Švýcarsko - USA. Americký brankář John Gibson (vlevo) a švýcarský útočník Martin Plüss foto: ČTK

Švýcarsko - USA 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 31. Niederreiter (M. Plüss), 51. Walker (Moser, Furrer), 60. Suri (Niederreiter). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Jeřábek (ČR) - Carlson (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 7136.
Švýcarsko: Berra - Seger, Vauclair, Furrer, Blindenbacher, Diaz, Josi, Von Gunten, Blum - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Bieber, Traschler, Walker - Gardner, Suri, Ambühl - Bodenmann, Cunti, Hollenstein. Trenér: Sean Simpson.
USA: Gibson - Faulk, Carle, Hunwick, Johnson, Petry, Ch. Butler, McBain, Trouba - C. Smith, P. Stastny, Moss - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - S. Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.

Švýcaři se hned na začátku pokusili soupeře zaskočit aktivitou a podařilo se jim to. V první minutě trefil Walker horní tyč, skóre mohli otevřít Plüss nebo osamocený Niederreiter. Devatenáctiletý gólman Gibson, který letos vychytal Američanům triumf na juniorském mistrovství světa, byl ale bezchybný.

Před zraky švýcarského prezidenta Ueliho Maurera jej nepřekonal ani Bodenmann. Gibson si v první desetiminutovce připsal deset zákroků, v úvodní třetině celkem osmnáct, ale neinkasoval. Jeho protějšek Berra, který dostal přednost před zkušenějším Gerberem, tolik práce neměl. Bezbrankový stav se změnil až v polovině zápasu, kdy se po chybě ve středním pásmu dostali Švýcaři do přečíslení dva na jednoho a Niederreiter překonal Gibsona. Až poté se začali Američané více tlačit do útoku.

Berra, který v dubnu podepsal smlouvu s Calgary, byl ale pozorný. Jeho spoluhráči mohli přidat druhý gól v přesilových hrách ve třetí části, Gibson ale držel šance USA na postup do finále. V 50. minutě měli Švýcaři štěstí, když Moss trefil tyč. O minutu později Američany nevyužitá šance mrzela ještě více. Walker po rychlém brejku překonal Gibsona podruhé a přiblížil tým senzačnímu postupu.

Hráči USA nedokázali zápas zdramatizovat ani v dlouhé závěrečné power play, ve které naopak sami potřetí inkasovali a čeká je duel o bronz s Finskem. Švýcaři se utkají o zlato se Švédy, které v základní skupině porazili 3:2. Získají první medaili na MS od roku 1953, kdy byli třetí. Stříbro získali poprvé a naposledy v roce 1935, kdy se ale nehrálo systémem play off.