Senzace na světě: Sparta je po remíze 2:2 v Palermu v osmifinále EL

20:45aktualizováno  23:31
PRAHA/PALERMO - Sparta svou italskou misi zvládla. Letenský celek vybojoval na hřišti Palerma cennou remízu 2:2 a díky bodu postupuje do jarního osmifinále Evropské ligy. Český klub přezimuje v evropském poháru poprvé po třech letech, kdy si stejnou fázi Evropské ligy zajistila pražská Slavia. Hráči Palerma hráli více jak půl hodiny bez vyloučeného Goiana, v závěru se nechal poslat předčasně pod sprchy i špílmachr Pastore.

Palermo - Sparta (radost hostí). foto: ČTK

Již sedm let čeká hrdný letenský celek na úspěch v pohárové Evropě. Sparťané se dočkali až nyní. Na horkou půdu Palerma si přijeli z chladné Prahy pro bod a úkol splnili. S chladnou hlavou to ale rozhodně nebylo.

Pokud jste první poločas zápasu mezi Palermem a pražskou Spartu náhodou prošvihli, neplýtvejte silami shánět si záznam. Kromě gólu domácích, jste o nic nepřišli. Oba týmy hrály na jistotu a byly schopny se dostat maximálně po šestnáctku soupeře.

DÁLE ČTĚTE

Ve 23. minutě to domácím ale paradoxně stačilo. Liverani rozehrál přímý kop, sparťané odvrátili míč jen za hranici vápna proti noze Rigoniho a jeho pravačka vykouzlila gólovou parádu - 1:0. Chvíli na to pálil z podobné vzdálenosti Pastore, Blažek se ale podruhé zaskočit nenechal. Tolik výčet nebezpečných akcí první půle.

Že vám ve výčtu chyběly akce Sparty. Nelze se divit, hosté se k ničemu kloudnému nedostali. Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se ale začaly na stadionu Renza Barbery dít věci. V 50. minutě obehrál o míč laxního Balzarettiho Bony Wilfried a Goian neměl jinou možnost, než jej zastavit faulem. A jelikož se tak stalo v pokutovém území - sudí Strahonja ukázal na penaltový puntík.

Palermo - Sparta (Kladrubský proměňuje penaltu).

Goian navíc viděl druhou žlutou a zápas pro něj skončil. Kladrubský se nemýlil a poslal na pár minut Spartu do osmifinále. Přesněji na osm. To totiž ztratil v útočné akci míč zbytečně Kucka a rychlý kontr domácích zakončil faulem na hranici vápna Vacek - další penalta. Pinilla byl v zakončení ještě důraznější - 2:1. "Nervózní zápas se dal očekávat, jsem rád, že jsme to zvládli," řekl po zápase kouč Sparty Jozef Chovanec České televizi.

Sparťané se ale nepoložili. Naopak. V 62. minutě krásně nacentroval od postranní čáry Vacek a Kucka proletěl mezi stopery Palerma jako tank - 2:2. "Věřil jsem, že vyrovnáme. Hráli jsem proti deseti, měli jsme výškovou převahu, věřil jsem, že ji zužitkujeme," nepochyboval o vyrovnání Chovanec. Hosté následně chytře kouskovali hru a míč drželi míč na svých kopačkách.

Palermo - Sparta (Chovanec).

Mohli přidat i další góly, jenže častokrát zaváhali ve finální fázi. A tak málem přišel trest - v 88. minutě po jednom z rychlých brejků si vyměnili míč Cassani a střídající hvězda Miccoli, který jej halfvolejem z malého vápna poslal těsně mimo Blažkovu branku. Hosté si museli zhluboka oddechnout. I přesto, že sudí nakonec nastavil místo slíbených tří minut více jak pět, již další kolaps v závěrečných sekunkách zápasu nepřipustili.

Také díky tomu, ze se v 94. minutě nechala hloupě vyloučit domácí hvězda Pastore. Sparťané se mohli po závěrečném hvizdu začít opájet pocity, které někteří z nich zažívají poprvé v kariéře. Vždyť na Letné zažijí los vyřazovací části evropského poháru poprvé po sedmi letech. V posledním duelu skupiny 15. prosince doma na Letné tak mohou spolu se suverénem skupiny CSKA Moskva oslavit postup. Snad fanoušky svým výkonem při současných mrazech zahřejí.

5. KOLO EVROPSKÉ LIGY - SKUPINA F

US Palermo - Sparta Praha 2:2 (1:0)
Branky: 23. Rigoni, 59. Pinilla z pen. - 51. Kladrubský z pen., 62. Kucka. Rozhodčí: Strahonja - Krmar, Premužaj (všichni Chorv.). ŽK: Migliaccio, Goian, Pastore - Kušnír, Kweuke, Vacek, Řepka. ČK: 50. Goian, 90.+3 Pastore. Diváci: 9000.

Palermo: Benussi - Cassani, Muňoz, Goian, Balzaretti - Migliacio, Pastore, Liverani (69. Kasami), Rigoni - Pinilla (76. Miccolli), Maccarone (52. Bovo). Trenér: Rossi.

Sparta: Blažek - Kušnír (69. Kadlec), Brabec, Řepka, Pamič - Kladrubský, Vacek, Kucka, Podaný (83. Zeman) - Wilfried, Kweuke (90.+1 Hoheneder). Trenér: Chovanec.

1. CSKA Moskva 5 5 0 0 17:2 15

2. Sparta Praha 5 2 2 1 11:11 8
3. Palermo 5 1 1 3 6:11 4
4. Lausanne 5 0 1 4 5:15 1

Sparta a CSKA Moskva již mají jistý postup do jarního osmifinále!