Senzace. Mistryní světa ve sjezdu je Rollandová

Tour de France

13:06aktualizováno  14:31
SCHLADMING (Rakousko) - Titul mistryně světa ve sjezdu si na ledovaté trati ve Schladmingu vyjela senzačně Marion Rollandová a zařídila pro nečekaně úspěšnou výpravu Francie už třetí medaili. Stříbro má Italka Nadia Fanchiniová, třetí Němka Maria Höflová-Rieschová přidala bronz ke zlatu z kombinace. Česká lyžařka Klára Křížová ztratila na vítěznou Rollandovou 3,26 sekundy a obsadila 24. místo.

Marion Rollandová foto: Reuters

Třicetiletá Rollandová dosud nevyhrála na významném podniku jediný závod.

Ve Světovém poháru byla dvakrát na pódiu, a to loni v březnu právě ve Schladmingu. Dnešní titul byl pro ni navíc velkou útěchou po nepovedeném olympijském sjezdu ve Whistleru, kde upadla pár metrů po startu a přetrhla si vaz v koleně.

"Chtěla jsem medaili za každou cenu a pro mě senzací není. Věřila jsem, že mám šanci a dala jsem do toho všechno. Navíc od loňska se mi tady ta sjezdovka moc líbila," řekla Rollandová, jejíž dědeček vyhrál v 50. letech dvě etapy cyklistické Tour de France.

Ona sama také snila o velkém úspěchu. "Měla jsem takový sen, jako každý mladý sportovec. Ve sny musíte věřit a tvrdě si za nimi jít," řekla nová francouzská hvězda. "Taky mě inspirovaly obě medaile našich kluků, řekla jsem si, že taky můžu jet takhle rychle," dodala.

Při dnešním závodu na MS však zvládla nejlépe klíčovou spodní pasáž s táhlými zatáčkami i traverzy a zastínila všechny favoritky. Stala se druhou francouzskou šampionkou ve sjezdu po Marille Goitschelové, jež triumfovala v Chile už v roce 1966.

Začátek závodu o nejrychlejší lyžařku světa rozkouskovalo několik pádů. Na rozdíl od úterního super-G a vážného zranění americké favoritky Lindsey Vonnové dnes žádná z lyžařek větší újmu neutrpěla. Fanchiniová startovala jako druhá a na zlato mohla dlouho pomýšlet.

Rollandová se vydala na trať s číslem 22 a v cíli měla o 16 setin sekundy lepší čas. Höflová-Rieschová jako jediná z favoritek roli zvládla a ze šampionátů má celkově pátou medaili.

"Nazvala bych to stupně vítězů křížových vazů, nebo pro válečné veterány. Každá z nás už měla křížový vaz minimálně dvakrát přervaný," konstatovala Höflová-Rieschová. "Byl to ošemetný závod, hlavně kvůli přechodům světla a stínu. O to jsem raději na stupních vítězů," dodala zkušená Němka a celková vítězka SP ze sezony 2010/11.

Slovinská vládkyně této sezony a vítězka super-G na šampionátu Tina Mazeová skončila sedmá a obhájkyně titulu a domácí naděje Elisabeth Görglová desátá. Pořadatelská velmoc tak má po pěti závodech stále jediný bronz na kontě, zato Francie je v čele medailového pořadí zemí.