Senzace: Federer podlehl Söderlingovi a titul v Paříži neobhájí

Roland Garros

19:46aktualizováno  20:31
PRAHA/PAŘÍŽ - Švédský tenista Robin Söderling oplatil Rogeru Federerovi loňskou finálovou porážku z French Open a po výhře 3:6, 6:3, 7:5 a 6:4 postoupil do semifinále druhého grandslamu sezony. Po loňském skalpu Rafaela Nadala si tak připsal další cenný skalp tenisové legendy.

Roger Federer. foto: Reuters

Už jste někdy viděli kráter po pádu meteoritu? Ne. Tak nyní něco podobného zažil tenis. Robin Söderling šokoval celý svět bílého sportu. Že jsou to silná slova?

DÁLE ČTĚTE

Tak pro pořádek. Loni sice tenhle švédský bohém porazil v osmifinále French Open Rafaela Nadala, španělský býk se v té době potýkal spíše sám se sebou. Ve finále Söderling nestačil... Ano, na Federera. Celkem se švýcarskou legendou prohrál dvanáct zápasů v řadě. A ve čtvrtfinále letošního mezinárodního mistrovství Francie měl přibýt třináctý.

Čas: 150 minut

Nikdo mu nevěřil. Zvláště, když Federer opanoval první set zápasu poměrem 6:3. Jenže turnajová pětka svému soupeři ve druhém setu porážku oplatila. Vyrovnaná bitva pokračovala také ve třetím dějiství. Jenže i nestranný pozorovatel si nemohl nevšimnout - švýcarský elegán pomalu, ale jistě ztrácel kontrolu nad zápasem.

Úspěch naopak slavila hrubá síla ve švédském podání. Federer chyboval a Söderling toho dokázal využít. Jako sup čekal na svou příležitost a dočkal se - dokázal využít poslední možnou šanci na brejk a díky výhře 7:5 se dostal do vedení 2:1. Švýcarská legenda se ve čtvrté sadě na zvrat nezmohla.

Osmadvacetiletý šestnáctinásobný grandslamový vítěz prostě neměl den. Sice dokázal využít jediného brejku, sám jich ale soupeři nabídnul hned sedm. A Söderling dva s radostí proměnil. Přesně za dvě a půl hodiny bylo dobojováno. Z překvapivého triumfu se mohl radovat pětadvacetiletý Söderling.

Robin Söderling.

Ten dokázal něco, co nikdo v posledních pěti letech. Porazil na jednom grandslamu (i když ve dvou letech) Rafaela Nadala i Rogera Federera. Může to dokonce dokázat také na jednom turnaji (pokud Nadal projde až do finále),

ROGERŮV REKORD

Söderling ukončil Federerovi rekordní sérii 23 semifinálových účastí na grandslamech za sebou. Osmadvacetiletý Švýcar v semifinále grandslamu chybí poprvé od roku 2004, kdy vypadl ve třetím kole Roland Garros s Brazilcem Gustavem Kuertenem.

čeští fanoušci věří, že k tomu ale nedojde. Proč? Protože v semifinále narazí na český express jménem Tomáš Berdych.

Potvrdí česká jednička, že má na French Open momentálně nejlepší formu ze všech tenistů (na kurtu strávil nejméně času, neprohrál ani set) nebo naopak Švéd fakt, že má s Berdychem aktivní zápasovou bilanci 4:3. Ovšem, to měl i Michael Južnyj a rodák z Valašského Meziříčí jej ve čtvrtfinále spláchl z kurtu za necelé dvě hodiny.

Po hokejovém šampionátu je tu další velké sportovní česko-švédské semifinále. Jen pro připomenutí, to hokejové vyhráli Češi...