Sen se rozplynul. Berdych končí ve čtvrtfinále rukou Djokoviče

Australian Open

9:20
MELBOURNE/PRAHA - Chtěl si zopakovat loňskou pohádkovou cestu do finále Wimbledonu, místo toho ale Tomáš Berdych končí už ve čtvrtfinále Australian Open. Jeho naděje skončily na raketě třetího hráče světa Novaka Djokoviče, který českému tenistovi nedal šanci a vypráskal ho jednoznačným výsledkem 1:6, 6:7 a 1:6.

Tomáš Berdych vypadl ve čtvrtfinále Australian Open foto: Reuters

Berdych mohl znovu posunout hranici vlastních úspěchů na grandslamu v Melbourne. Jenže recept na pestrý tenis v podání Djokoviče hledal znovu marně. Srba dokázal porazit pouze loni na travnatých dvorcích All England Clubu, všechna ostatní vzájemná střetnutí prohrál. Ani na centrálním dvorci Roda Lavera, kde se Berdych představil poprvé, negativní bilanci nezmírnil.

"Před turnajem jsem si přál postoupit minimálně do čtvrtfinále. Mám za sebou velice solidní začátek sezony," nesmutnil Berdych. "V něm jsem hrál s třetím hráčem světa, který se neporáží každý den. Snažil jsem se, ale byl lepší," doplnil český tenista.Tomáš Berdych se loučí s Melbourne

Přitom jeho první podání v zápase bylo jen o něco méně přesvědčivější než Djokovičovo. Pomoci si musel i Jestřábím okem, které mu dalo za pravdu, ale rozhodovaly milimetry... Srbský vítěz Australian Open z roku 2008 hrál agresivněji a diktoval tempo výměn. "Snažil jsem se Berdycha rozhodit, aby nebyl v pohodě, protože když se cítí pevný v kramflecích, tak je nebezpečný a silný. Proto jsem se snažil hrát hodně variabilně, aby neměl klid na své údery," prozradil Djokovič svou strategii.

Za stavu 2:1 proměnil třetí brejkbol a sebral roztržitému Berdychovi servis. Ten se hned v zápětí pokoušel oplatit srbskému hráči stejnou mincí, ale možnost prováhal a už nedokázal vyhrát jediný game. Úvodní set tak ztratil poměrem 6:1. Tomáš Berdych gratuluje Novaku Djokovičovi k vítězství

Následující sadu načal český tenista o něco lépe, ale stále měl více práce než rival na druhé straně kurtu. Djokovič neustále tlačil, nutil českého hráče běhat, byl mnohem aktivnější. I Berdych si brzy uvědomil, že takhle to dál nejde.

Hrál naivně a příliš opatrně. Zkusil proto více riskovat, zlepšil první servis a snažil se vysílat rychlé vítězné míče. A za stavu 2:1 ve druhém setu se mu konečně povedlo Srba brejknout. Český hráč číslo jedna však nedokázal vedení udržet, rovněž ztratil podání a sada dospěla až do tie-breaku, který prohrál 7:5.Novak Djokovič slaví postup do semifinále Australian Open

Berdychova bezmoc a pasivita se promítla i do posledního setu. Berdych znovu ztratil podání hned zkraje, ale pak agresivně bojoval o každou možnost vrátit se do zápasu. Marně. Třetí set prohrál stejným výsledkem jako ten první. "V prvním a třetím setu Novak dominoval a hrál celkově opravdu dobře. Škoda druhé sady, v které začal trochu chybovat. Já hrál agresivněji, ale set jsem nakonec prohrál v tie-breaku, v kterém měl více štěstí," vysvětloval Berdych po utkání.

Čeští fanoušci si proto budou muset na prvního semifinalistu Australian Open od dob Jiřího Nováka (2002) počkat. Srbský hráč se může těšit na bitvu o finále s obhájcem titulu Rogerem Federerem, jenž ve třech setech vyřadil svého krajana Stanislase Wawrinku.