Češi se o bronz střetnou s Amerikou. Rusům pomohl i Ovečkin a jsou ve finále

19:11aktualizováno  22:18
PRAHA - Čeští hokejisté si na domácím šampionátu zahrají o bronz proti Americe, která ve druhém semifinále podlehla Rusku 0:4. Sborná rozhodla večerní utkání ve třetí třetině, kdy vstřelila všechny branky. Prosadila se i „last time“ posila Alexandr Ovečkin.

Útočníci Jevgenij Malkin (vlevo) a Alexandr Ovečkin se radují ze čtvrtého ruského gólu. foto: ČTK

Překvapení se nekonala. Semifinálové bitvy dopadly podle papírových předpokladů a program pro závěrečný den hokejového šampionátu je následující: Česko se střetne s Amerikou o bronz (16:15), ve večerním utkání vyzve Kanada v boji o zlato Rusko (20:45).

MS v hokeji 2015

Outsideři přitom měli proti gigantům značnou motivaci. Čechy hnalo do vysněného finále zaplněné hlediště, Amerika zase toužila postoupit do duelu o zlatý poklad poprvé po 55 letech.

Jenže favorité vzpouru nedopustili...

Čechy zastavil skvělý brankář Smith a v závěru prostřední části i rozhodčí, který neuznal regulérní trefu Jordána od modré čáry pro údajné postavení útočníka v brankovišti. Nicméně Kanada měla navrch a mezi nejlepšími je zaslouženě.

Svěřenci kouče Vladimíra Růžičky inkasovali v první a druhé třetině, mezitím je několikrát zachránila branková konstrukce. Kanada je mezi dvojicí nejlepších na MS poprvé od roku 2009, kdy získala stříbro.

Útočník Martin Erat.
NAPĚTI V HLEDIŠTI. České hokejisty znovu povzbuzovaly vyprodané tribuny.

Česko - Kanada 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Hall (Eberle, Crosby), 30. Spezza (Duchene, Hamhuis). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Bulanov (Rus.) - Carnathan, McIntyre (oba USA). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

Američané snili o první účasti ve finále play off na mistrovství světa a o největším úspěchu od roku 1960 ve Squaw Valley, kde se jejich zlato z olympijských her započítávalo i do světového šampionátu. Jenže Rusové byli proti.

Zámořský výběr přitom odehrál kvalitní partii: soka držel po dvě třetiny zkrátka a dokonce vyhrál na střely (35:30). Ani jednou, stejně jako odpoledne Češi, však nedokázal skórovat.

Sborná rozhodla zápas ve třetí třetině, kdy se trefili Sergej Mozjakin, čerstvá posila z Washingtonu Alexandr Ovečkin, Vadim Šipačov a v power play Jevgenij Malkin. Rusové tak mohou přidat další triumf (už třetí) za posledních pět šampionátů.

USA - Rusko 0:4 (0:0, 0:0, 0:4)

Branky a nahrávky: 48. Mozjakin (Bobrovskij), 51. Ovečkin, 56. Šipačov (Kuljomin, Mozjakin), 59. Malkin (Ovečkin). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Rönn (Fin.) - Dahmén (Švéd.), Mills (Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 14.938.