Češky jsou v Itálii krok od vyřazení, Šafářová i Kvitová padly

B. J. King Cup

13:01aktualizováno  17:30
PALERMO (Itálie) - České tenistky prohrávají po prvním dnu semifinále Světové skupiny Fed Cup v Itálii 0:2 a vzdaluje se jim sen o třetím triumfu v soutěži za sebou. Obhájkyně tituly neuhrály v úvodních dvouhrách na antuce v Palermu ani set. Nejprve Lucie Šafářová podlehla sedmé hráčce světa Saře Erraniové 4:6, 2:6 a Petra Kvitová pak nestačila na Robertu Vinciovou 4:6 a 1:6, když v utkání ani jednou neudržela servis.

Lucie Šafářová. foto: ČTK

České obhájkyně titulu utrpěly poslední porážku v soutěži právě s Italkami v semifinále před třemi lety, na římské antuce tehdy nezískaly ani bod. Ani nynější souboj nerozehrály svěřenkyně kapitána Petra Pály dobře a k postupu by v neděli potřebovaly vyhrát obě dvouhry i závěrečnou čtyřhru. Nejprve nastoupí týmové jedničky Kvitová s Erraniovou, po nich případně dvojky Šafářová s Vinciovou.

Hrdinka loňského finále v Praze proti Srbsku Šafářová utrpěla první porážku v soutěži po čtyřech zápasech. "Bylo to s ní těžké, hrála výborně defenzivu. Je to přece jen sedmá hráčka světa a na té antuce hraje opravdu výborně. Snažila jsem se odevzdat maximální výkon, holt to dneska nevyšlo," řekla Šafářová novinářům.

Otevírací semifinálový duel nezačala dobře, prohrála prvních pět fiftýnů a přišla tím hned o svůj úvodní servis. Rychle se ale oklepala a srovnala na 1:1. Začátek, poznamenaný krátkou dešťovou přeháňkou, se proměnil v přehlídku ztracených podání, prvních pět gamů totiž skončilo brejkem. Až Erraniová v šesté hře zlomila nezvyklou sérii a od té doby si naopak obě hráčky držely servis až do konce úvodní sady.

On-line reportáž ZDE

Šafářová o první set usilovně bojovala a několikrát rozbouřila hlučnou skupinu českých příznivců na prořídlých tribunách okolo arény. Za stavu 4:5 při podání Erraniové dokonce Češka útočnou hrou smazala ztrátu 0:40, pátý setbol už ale neodvrátila a italská favoritka získala potřebný klid.

Brněnská rodačka v jediném předešlém souboji před čtyřmi lety v Barceloně zvítězila dvakrát 6:3, Erraniová ale dokazovala, že od té doby udělala velký pokrok. Po dvorci se skvěle pohybovala, vracela i zdánlivě prohrané míče a Šafářovou už v druhém setu k ničemu nepustila.

Pětadvacetiletá Italka za pár minut odskočila do vedení 4:0, a i když o rok starší Češka nesložila zbraně, na favoritku recept nenašla. "Škoda, že se mi to nepodařilo dotáhnout na 5:5. Měla jsem relativně nahraný forhend, nevyšlo to. Potom mi utekl začátek druhého setu a bylo těžké se dostat zpět do zápasu," podotkla Šafářová.

Kvitová nastupovala pod tlakem. Aby Češky nešly do neděle s nepříznivým stavem 0:2, potřebovala oplatit Vinciové týden starou porážku z finále turnaje v Katovicích.

Kvitová se trápila od začátku

Světová osmička Kvitová začala nadějně a hned v první hře sebrala o čtyři místa hůře postavené soupeřce servis. Další průběh ale věrně kopíroval úvodní dvouhru. Pro obě hráčky bylo podání spíše nevýhodou, hlavně pro Kvitovou, která na servisu nemohla najít rytmus.

Česká jednička ani v jednom ze tří případů nedokázala potvrdit brejk a Vinciové stačilo k zisku první sady, že si za stavu 3:3 jednou podržela podání. O všechny další servisy obě hráčky v prvním setu přišly.

Krize Kvitové na podání pokračovala i v druhé sadě. České hráčce nebylo nic platné, když snížila na 1:2, neboť si vzápětí servis znovu prohrála. Běhavá Vinciová, žijící v Palermu, nadšeně hecovala domácí publikum a v rychlém tempu ovládla zbylé gamy.

Češkám se tak vzdaluje šance na třetí triumf ve Fed Cupu po sobě. Od porážky v Římě z roku 2010 vyhrály sedm zápasů, k osmému vítězství nyní mají daleko.