Semifinále Fed Cupu: Strýcová smetla Bacsinszkou, Plíšková nečekaně selhala

US Open

12:45aktualizováno  17:00
LUCERN - Barbora Strýcová zahájila expresním vítězstvím boj českých obhájkyň titulu o postup do dalšího finále tenisového Fed Cupu. Světová třiatřicítka smetla v úvodní dvouhře Timeu Bacsinszkou za 66 minut 6:0 a 6:2. Jenže v následující dvouhře dokázala srovnat na 1:1 domácí Viktorije Golubicové, která otočila duel s českou jedničkou Karolínou Plíškovou. Tu porazila 3:6 a dvakrát 6:4.

Viktorija Golubicová slaví výhru nad Karolínou Plíškovou. foto: ČTK/AP

V českém týmu chybějí Petra Kvitová a Lucie Šafářová, domácí tenistky jsou oslabené o zraněnou světovou desítku Belindu Bencicovou. Vítězky se v listopadovém finále střetnou s Francií nebo s Nizozemskem.

V nedělních dvouhrách proti sobě nejdříve od 12:00 nastoupí Plíšková s Bacsinszkou a po nich Strýcová s Golubicovou. V případě nerozhodného stavu by postupující tým určila čtyřhra, na kterou mají Švýcarky připravenou světovou deblovou jedničku Martinu Hingisovou.

„Samozřejmě jsme si mysleli, že máme větší šanci vést 2:0, protože Bára předvedla takticky a v hlavě skvělý zápas. Pak člověk čekal, že Karolína uspěje. Víme, že to není samozřejmý, bohužel. V tenise nedopadne zápas vždycky, jak čekáte, ale přijde nový den. Zase může být všechno jinak,“ řekl český kapitán Petr Pála.

ON-LINE ZE SEMIFINÁLE FED CUPU SLEDUJTE ZDE!

A česká divoška vstoupila do semifinále parádně, když své soupeřce v prvním setu nedovolila ani game a za půl hodiny ji nadělila potupného kanára. Druhá sada sice trvala o šest minut déle, Strýcová dovolila soupeřce dva gemy, nakonec ale slavila po hladké výhře 6:0 a 6:2 první český bod v semifinále.

„Na kurtě to nebylo tak jednoduché, jak by se zdálo. Odehrála jsem asi nejlepší singl ve Fed Cupu,“ řekla spokojená Strýcová České televizi. „Byl to rychlý zápas na moje poměry, já většinou hraju přes hodinu a půl,“ smála se s tím, že si zápas užívala a nesoustředila se na skóre.

Barbora Strycová v semifinále Fed Cupu.
Timea Bacsinszká v zápase proti Barboře Strýcové.

Strýcová porazila Bacsinszkou ve všech třech dosavadních vzájemných zápasech a loňský duel US Open zakončila výhrou 6:0. A nečekaně stejně začal i fedcupový duel.

Třicetiletá Strýcová hrála pestře. V dlouhých výměnách si poradila s vysokými míči i s čopy soupeřky a sama dokázala poslat vítězný úder po lajně, dát kraťas nebo si dojít pro volej na síť.

Při svém podání odvracela v první sadě dva brejkboly, ale v krizových situacích si pomohla v dnešní dámské dvouhře málo vídaným stylem servis - volej. Bacsinszké tak nadělila podobně jako loni v New Yorku ‚kanára‘.

Barbora Strýcová v semifinále Fed Cupu proti Švýcarkám.

Nervózní světová sedmnáctka Bacsinszká častěji chybovala a pověstné švýcarské zvonce v hledišti jen občas nesměle cinkly. Strýcová se mohla spolehnout na solidní servis a i na začátku druhého setu na kurtu dominovala.

Až v desátém gamu utkání povolila soupeřce první hru a zdálo se, že Bacsinszká trochu pookřála. Strýcová ale dál hrála sebejistě a zápas dovedla do rychlého konce.

Zklamaná Timea Bacsinszká.

Plíšková nečekaně padla

Parádně začala svůj souboj proti švýcarské dvojce Viktoriji Golubicové také Karolína Plíšková, která vyhrála nad 129. hráčkou světového žebříčku první set relativně hladce 6:3, když dokázala soupeřce sebrat dvakrát servis.

Jenže ve druhém setu se Švýcarka zlepšila, dokázala dotáhnout ztrátu jednoho servisu, za stavu 3:4 odolat dalšímu náporu Plíškové a hned vzápětí české soupeřce sama sebrala podání, aby nakonec dotáhla za 41 minut sadu k vítězství 6:4. „Kdybych si podržela servis na 5:2, tak věřím, že bych si to doservírovala. To byla asi největší chyba,“ řekla Plíšková.

Podobný scénář se opakoval také ve třetí sadě, která trvala bez jedné minuty hodinu. Plíšková v ní celou dobu tahala za kratší konec. Za stavu 2:5 ještě nedovolila soupeřce zápas na servisu ukončit, neznámá Švýcarka duel uzavřela vítězným forehandem až při další šanci na podání.

Zklamaná Karolína Plíšková.

„Nečekala jsem, že prohraju. Měla jsem to dobře rozehraný,“ litovala Plíšková, která se ve třetí sadě necítila fyzicky dobře. „Přesto jsem do posledního míčku věřila, že můžu vyhrát, a snažila jsem se hrát, ale bohužel,“ řekla se slzami v očích.