Sdruženář Frenzel získal rekordní pátý křišťálový glóbus za triumf ve Světovém poháru

16:54
SCHONACH - Německý sdruženář Erik Frenzel získal rekordní pátou trofej za vítězství ve Světovém poháru. První místo v seriálu potvrdil desátou výhrou sezony v závěrečném závodu v Schonachu. Jeho jediný konkurent v boji o křišťálový glóbus a reprezentační kolega Johannes Rydzek doběhl devátý.

Eric Frenzel slaví vítězství ve Světovém poháru. foto: ČTK/AP

Šestinásobnému mistru světa dnes vyšel lépe skok a do běžecké části odstartoval druhý s půlminutovým náskokem před Frenzelem, který byl na můstku osmý. Dlouho se držel v čele, nakonec ho ale osmadvacetiletý krajan po osmi kilometrech dostihl a Rydzekovi v závěru došly síly. Na devátém místě ztratil téměř půl minuty.

Olympijský vítěz Frenzel, jenž vyhrál v Schonachu i sobotní závod, vybojoval 41. vítězství v SP v kariéře a od rekordmana Hannu Manninena z Finska ho dělí sedm triumfů. Francoise Brauda z Francie porazil o 7,7 sekundy. Třetí skončil Japonec Akito Watabe.

SVĚTOVÝ POHÁR SDRUŽENÁŘŮ

Závod SP v severské kombinaci v Schonachu (Německo): 1. Frenzel (Něm.) 28:49,7, 2. Braud (Fr.) -7,7, 3. A. Watabe (Jap.) -11,2, 4. Hirvonen -12,2, 5. Herola (oba Fin.) -14,0, 6. Gruber (Rak.) -16,8, 7. Andersen (Nor.) -18,7, 8. Geiger -21,5, 9. Rydzek (oba Něm.) -27,6, 10. Krog (Nor.) -28,8, ...42. Dvořák -2:55,7, Zeman (oba ČR) nedokončil.

Konečné pořadí SP (po 23 závodech): 1. Frenzel 1734, 2. Rydzek 1609, 3. A. Watabe 1086, 4. Riessle 1069, 5. Kircheisen (oba Něm.) 748, 6. Seidl (Rak.) 719, ...37. Portyk 103, 41. Dvořák 82, 64. Pažout (všichni ČR) 4.

Český reprezentant Miroslav Dvořák si v běžecké části oproti skoku o místo pohoršil a uzavřel sezonu na 42. příčce. Martin Zeman, jenž byl po skoku předposlední, desetikilometrovou trať nedokončil.

V posledním závodu sezony nestartoval Tomáš Portyk, který si při pádu v sobotní soutěži poranil kotník a vynechal už i běžeckou část předposlední soutěže.

„Můj kotník není ve stavu 100%,“ napsal Portyk na facebooku a přidal i video sobotního pádu. „Příští sezonu se vrátím silnější,“ dodal.

Frenzelovo vítězství korunovalo sezonu, v níž němečtí reprezentanti suverénně dominovali. Včetně mistrovství světa vyhráli 23 z 25 individuálních závodů, jejich nadvládu dokázal dvěma vítězstvími narušit jen Watabe.