Sdruženář Dvořák byl v Liberci 13., vyhrál Gruber

14:10
LIBEREC - Rakušan Bernhard Gruber vyhrál dnešní závod Světového poháru v severské kombinaci v Liberci. Za ním doběhli s téměř půlminutovým odstupem Němec Eric Frenzel a další rakouský sdruženář Wilhelm Denifl. Nejlepší z českých reprezentantů byl třináctý Miroslav Dvořák.

Bernhard Gruber foto: ČTK

Dvořák přitom do běžecké části odstartoval až z 28. místa, ale na trati se dokázal posunout o patnáct pozic výš a vyrovnal si maximum v sezoně. "Musím pochválit servismany, lyže mi jely výborně. Cítil jsem se výborně a jsem hodně spokojený, i když jsem si možná mohl lépe připravit finiš o jedenáctku," řekl Dvořák v cíli.

"S výkonem Dvořáka v běhu jsem spokojený, proto škoda jeho skoku, který byl průměrný. Kdyby skočil lépe, byl do deseti," řekl kouč Luděk Šablatura.

Naopak Pavel Churavý klesl z osmnácté pozice po skoku na nebodované 31. místo. Dopolední skok na malém můstku HS 100 na Ještědu vůbec nevyšel Tomáši Slavíkovi, jenž před týdnem získal životní třetí místo v Klingenthalu. Tentokrát ho poryv větru "srazil" na 65,5 metru a z 55. místa Slavík do běhu nenastoupil.

"Nebyla to jenom moje chyba, ale i povětrnostních podmínek. To se holt stane a budeme bojovat dál. Mám vymalováno a musím věřit, že se bude závodit i v neděli," řekl Slavík.

Gruber byl po skoku druhý, ale v běhu na 10 km volnou technikou ve Vesci jednoznačně v měkkém sněhu kraloval. Vypracoval si více než půlminutový náskok, za ním se na druhé místo posunul Frenzel před vítěze skokanské části Denifla.

Vybojoval jsem to vůlí, řekl Gruber

"Mám za sebou skvělý den," usmíval se Gruber, člen zlatého rakouského týmu z olympiády ve Vancouveru, kde byl třetí v individuálním závodu. "Podmínky byly těžké na můstku i na trati, ale s tím se člověk musí vyrovnat. Já jsem zvládl skvělý skok, na trati jsem se pak cítil silný a poslední kolo vybojoval pevnou vůlí," řekl Gruber.

Kvůli poryvům větru se na Ještědu skáče místo velkého na malém můstku HS 100 a počasí dovolilo odskákat jen provizorní kolo. "Byla to loterie. To se spravedlivým průběhem nemělo nic společného. Kdo měl štěstí, skočil," řekl Šablatura.

Na vítr doplatil například i vedoucí muž SP Francouz Jason Lamy Chappuis, který skočil jen 77,5 metru a v běhu se z 41. pozice posunul o dvacet míst dopředu.

Původně plánovaný závod s trestnými okruhy by se v Liberci měl běžet v neděli, pokud to dovolí počasí.