Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Schumacher už nebude člověk jako dřív, míní lékař

Sport

  10:02
PRAHA - Případ Michaela Schumachera sleduje. "V zásadě je divné, že jej zkoušeli probouzet až teď, po čtyřech týdnech. V britských novinách jsem ostatně už četl spekulace, že tuto možnost testovali dříve," říká Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.

Michael Schumacher foto: ČTK

Tomek zdůrazňuje, že nezná všechna data, která by potřeboval. Ale to, co popisuje v obecné rovině, bohužel pro slavného jezdce nevypadá vůbec dobře: "Skoro na sto procent bych řekl, že už nebude člověkem, jakým býval dříve."

Podle listu L’Equipe Schumachera začali probouzet z umělého spánku. Co si pod tím představit?
Na začátku, v bodě nula, je tu vstupní poškození. Asi nebylo tak velké, když byl podle záchranářů schopný komunikovat. Do kómatu nejspíš upadl kvůli krvácení, které utlačí mozek - a to začalo být špatné. Maximální otok je mezi prvním až pátým, sedmým dnem. To bojujete o život. A je třeba, aby byl mozek ve stand-by režimu, aby toho moc nepotřeboval.

Proto umělý spánek.
Když je člověk v hlubokém kómatu, má větší šanci tohle období přežít. Necháte jej v něm tak dlouho, dokud otok neustoupí. Mezitím se do něj "pumpují" léky, jako by byl na sále a v celkové anestezii.

Jak dlouho pak probouzení trvá?
Záleží na lécích. U některých se po vysazení člověk vzbudí za pár hodin, u jiných je jimi tělo nasycené tak, že to trvá klidně dva až tři dny. Každopádně na to dojde až tehdy, kdy máte jistotu, že je mozek v dobrém stavu.

Zmiňuje se, že čtyři týdny jsou delší doba než obvykle. Platí to?
U člověka, který měl v uvozovkách jen poranění mozku, je to spíš déle. Tak dlouhou dobu se to týká obvykle lidí, u nichž jsou vážně zasaženy i další orgány.

Schumacher neměl vstupní poškození tak velké, se záchranáři komunikoval.

Nejzávažnější otázka je, v jakém stavu se Michael Schumacher probudí. Existují metody, jimiž by to šlo určit?
Buňky odumírají, odhaduje se to těžko. Ale podle prediktivních modelů - i když mi chybějí přesná vstupní data - je nejdůležitější věk. 45 let je ještě dobrých, od 60 výše se takoví lidé moc neprobouzejí.

Hraje roli to, že šlo o vrcholového sportovce ve skvělé kondici?
Kondice pomáhá hlavně při komplikacích, třeba při zánětech. Ale člověk bez kondice ve dvaceti letech bude mít mnohonásobně lepší šanci než padesátník v top formě.

Takže?
Šance, že se probudí a bude z něj normálně chodící člověk, je prakticky nulová. Jde o to, jak moc postižený bude. Může nastat apalický syndrom, kdy mu bije srdce, ale leží naprosto bez reakcí na okolí. Ariel Šaron takto vydržel osm let.

Jaká by byla dobrá varianta, lze-li to tak vlastně nazvat?
Podle modelů mi to vycházelo na pětiprocentní šanci, že bude po půl roce výsledný stav dobrý. To znamená, že bude schopný fungovat sám, zajít si na záchod a mluvit s vámi.

To, že by vedl život jako před nehodou, patří spíš mezi zázraky?
Neznám data, ale vypadá to spíš hůř, v umělém spánku byl dlouho. Řekl bych, že to skoro na sto procent nebude člověk, jakým byl předtím. Může se to stát. Ale zázraky se většinou nedějí.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...