Scholes rozhodl při 700. startu za United zápas s Wiganem

20:56
LONDÝN - Anglický záložník Paul Scholes rozhodl při svém 700. utkání za Manchester United zápas s Wiganem, úřadující vicemistr ve čtvrtém kole Premier League zvítězil 4:0. Naopak již podruhé v sezoně ztratil body obhájce titulu Manchester City, který remizoval 1:1 se Stoke.

Manchester United (Paul Scholes) foto: Reuters

Chelsea s Petrem Čechem hrála bez branek v derby s Queens Parkem, ale zůstala v čele tabulky.

Sedmatřicetiletý Scholes, který loni na pět měsíců ukončil kariéru, otevřel skóre domácího duelu v 51. minutě. Dvanáct minut nato pojistil vedení Hernández a napravil své zaváhání při penaltě z úvodu. Na konečných 4:0 upravily premiérovými góly za United letní nákupy Büttner a Powell.

4. kolo anglické ligy

Norwich - West Ham United 0:0, Arsenal - Southampton 6:1 (35. a 71. Gervinho, 11. vlastní Hooiveld, 31. Podolski, 37. vlastní Clyne, 88. Walcott - 45. Fox), Aston Villa - Swansea 2:0 (16. Lowton, 88. Benteke), Fulham - West Bromwich 3:0 (32. a 45. z pen. Berbatov, 89. Sidwell), Manchester United - Wigan 4:0 (51. Scholes, 64. Hernández, 66. Büttner, 82. Powell), QPR - Chelsea 0:0, Stoke - Manchester City 1:1 (15. Crouch - 35. García), Sunderland - Liverpool 1:1 (29. Fletcher - 71. Suárez).

Vedle Scholese si na Old Trafford připsala jubilejní start za "Rudé ďábly" ještě další dvojice veteránů. Obránce Rio Ferdinand zarovnal počet startů na 400 a 600. ligové utkání za klub odehrál Ryan Giggs.

"Pro všechny tři je to další ozdoba kariéry. Zároveň je to i vzor pro mladé hráče, kteří vidí, čeho všeho mohou dosáhnout, když fotbalu něco obětují," uvedl trenér United Alex Ferguson.

Scholese pochválil za pohyb před brankou. "Takhle si ho vždy budeme pamatovat, jak se nenápadně jako duch dostane do pokutového území. Skóroval při svém zápase číslo 100, 300, 400, 500 a 700, to je fantastické," řekl skotský kouč.

Manchester City na hřišti Stoke brzy prohrával po gólu Crouche, ještě před poločasem ale vyrovnala při svém debutu posila z Benfiky Lisabon García. Další branka ale nepadla a hosté tak poztráceli již čtyři body.

Stoke, za které na poslední minuty naskočil debutující někdejší útočník Manchesteru United, Newcastlu či Liverpoolu Michael Owen, má na kontě čtyři remízy. Dvě uhrál na úkor favorita, předchozí "obětí" byl Arsenal.

Londýnská Chelsea se střelecky neprosadila

Chelsea sice potřetí v sezoně udržela čisté konto, jenže poprvé vyšla gólově naprázdno. Na nepřátelsky naladěném stadionu Loftus Road zastínily předzápasové tradice průběh utkání. Obránce QPR Anton Ferdinand si podle očekávání odmítl potřást rukou s Johnem Terrym, kterého v předchozí sezoně nařkl z rasistických urážek.

Pravici nepodal ani bekovi Ashleymu Coleovi, jehož výpověď v červenci přispěla k tomu, že byl Terry u soudu zproštěn obvinění. Anglická asociace případ ve svém vlastním řízení ještě projednává.

Trápící se Liverpool prohrával na hřišti Sunderlandu po brance Fletchera, druhou porážku v řadě odvrátil až v 71. minutě po vytrvalém tlaku Suárez.

"Reds" se sice díky remíze 1:1 posunuli ze sestupových příček, ale na kontě mají jen dva body a poprvé od ročníku 1911/12 nevyhráli ani jediný z úvodních čtyř ligových zápasů.

Na střelecké trápení z úvodu sezony dal zapomenout Arsenal, který nabídl gólově nejbohatší utkání nové sezony, když rozstřílel 6:1 Southampton.

K výhře Fulhamu 3:0 nad West Bromwichem pomohl svými premiérovými brankami Bulhar Dimitar Berbatov. Aston Villa ukončila vítězstvím 2:0 nad Swansea třináctizápasovou sérii bez výhry v anglické lize.