Místo postupu debakl. Šanci na Evropskou ligu promarnila i Plzeň

21:52
PLZEŇ - Český fotbal zažil v evropských pohárech černý týden. Po středečním loučení Sparty s předkolem Ligy mistrů nezvládla odvetu s přijatelným soupeřem ani Plzeň. Po remíze v Ploješti 1:1 fatálně nezvládla domácí odvetu třetího předkola, debaklem 1:4 přišla o šanci na postup do základní skupiny Evropské ligy.

Milan Petržela se marně probíjí rumunskou obranou. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Už vpodvečer se nepodařil zázračný obrat Liberci, který celkovým skóre 2:6 vyřadil ze stejné fáze Evropské ligy další rumunský soupeř Astra Giurgiu. Na postup neodosáhla ani Mladá Boleslav (více v boxu).

Boleslav se senzace nedočkala

Fotbalisté Mladé Boleslavi v odvetě třetího předkola Evropské ligy podlehli Lyonu na jeho hřišti 1:2 a po úvodní domácí porážce 1:4 v soutěži podle očekávání končí. Až v druhém poločase poslal Olympique do vedení Lacazette, z penalty vyrovnal Francouz Milla, ale minutu před koncem rozhodl o výhře favorita střídající Njié. Svěřenci Karla Jarolíma skončili ve stejné fázi soutěže po dvou letech, v létě 2012 nestačili na Twente Enschede.

• Olympique Lyon - FK Mladá Boleslav 2:1 (0:0) Branky: 58. Lacazette, 89. Njié - 71. Milla z pen. Rozhodčí: Klossner - Vogel, Jobin (všichni Švýc.). ŽK: Umtiti, Fekir, B. Koné - Bořil, Rosa, Ďuriš, Navrátil, Šultes. Diváci: 22.717. První zápas: 4:1, postoupil Lyon.

Při pátečním pohárovém losu tak bude v osudí už jen Sparta, kterou čeká play off o Evropskou ligu.

Plzeň pátý rok za sebou hrála poháry a až na první pokus, kdy ji v kvalifikaci vyřadil Besiktas Istanbul, pokaždé svou účast dotáhla nejen do skupinové fáze, ale dokonce až do jarní vyřazovací části. Letos zakopla hned na startu jako v roce 2010.

Rekordní příděl

Plzeňští si souboj s Ploještí prohráli doma, kde ještě před rokem odehráli vyrovnanou partii s Bayernem, byť podlehli 0:1. Čtyři góly ve Štruncových sadech v pohárech ještě nedostali, čtyřikrát je potupila i Barcelona, ale to bylo v pražském Edenu.

Třetí tým rumunské ligy, v jehož základní sestavě byli jen dva místní hráči, jinak Portugalci a Brazilci, předvedl výborný výkon. Pevná obrana, bleskový přechod do útoku, hráči dokázali udržet míč, přesně si přihrát, byli rychlí i důrazní. A taky ukázali skvělou produktivitu.

Za poločas tři střely, tři góly. Vlastně si nevypracovali vyloženou šanci, ale třikrát za poločas překonali Kozáčika. V tu chvíli bylo hotovo, protože Plzeňští by na zvrat potřebovali také tři góly, což se vzhledem k rozložení sil nezdálo reálné.

ON-LINE SLEDUJTE ZDE

Jen posuďte: stačila jedna nepozornost, jedno zaváhání při obranné standardní situaci. Na táhlý centr nabíhal osamocený Teixeira, portugalský střízlík se najednou zjevil sám na malém vápně a zblízka snadno propálil Kozáčika. Domácí se dívali po sobě, kdo měl střelce hlídat. Zřejmě Bakoš, který seděl na zemi. Trenér Uhrin z lavičky křičel na Procházku, proč si obranu líp nezorganizoval.

Nebo prohraný souboj ve středu pole, veterán Mutu postupuje středem hřiště, kolem něj tři protivníci, ale všichni couvají, uhýbají, nikdo nejde do něj. Tak Mutu z dobrých třiceti metrů napřáhl a Kozáčik plachtil vzduchem zbytečně.

Na rychlou odpověď rychlá reakce

A nakonec škobrnutí stopera Procházky, Mutu z pravé strany centruje a úplně volný De Lucas hlavou střílí třetí gól. Přitom Hořava kdyby udělal rychlejší krok, mohl jít s protihráčem do souboje.

Plzeň šla do zápas v komfortnější situaci než rumunský soupeře. Nemusela dát gól a kdyby žádný nedostala, postoupila by. Jenže po dvaceti minutách se do výhody dostal soupeř. Když dal druhý gól, Plzeň v tu chvíli musela na postup dát tři. První krok byl záhy splněn, když se skrytou střelou ke vzdálenější tyči trefil Pilař. Jenže vzápětí přišla další chyba na druhé straně.

Tři góly, jeden domácí a dva hostující, v závěru půle dělilo šest minut.

Že góly budou padat, nasvědčoval otevřený průběh zápasu. Plzeň nebyla horší, ale nedokázala nic vytěžit z nadějných situací. Aktivnímu Petrželovi při otočce obránce míč v rozhodující chvíli ukopl, Pilař zase nejvhodnější okamžik pro střelu prováhal.

Plzeňští dlouho nevyzkoušeli hostujícího brankáře. S Horváthovým zatočeným centrem pod břevno si poradil, Kolářova rána v 32. minutě byla první, kterou musel likvidovat, ale problémy neměl. A pak nedosáhl na pokus Pilaře. Kozáčik si na míč nesáhl vůbec, jen když ho vytahoval ze sítě.

Po přestávce Plzeňští svého soupeře, který se soustředil už jen na obranu, přehráli. Tlačili se do vápna, sbírali rohy, jen do 60. minuty jich zahrávali deset, ale nic z nich nevytěžili. Když Horváth centr přetáhl a míč skončil na druhé straně v autu, kouč Uhrin na lavičce rezignovaně mávl rukou. Šance si totiž jeho tým vytvořit nedokázal. V součtu s mizernou defenzívou to znamená pohárový konec.

Dvacet minut před koncem jim ránu z milosti zasadil z brejku útočník Tamuz. Ten v Plzni nastoupil před dvěma lety v základní skupině Evropské ligy za Hapoel Tel Aviv a musel strávit debakl 0:4. Teď se mu povedla odveta.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

• Viktoria Plzeň - Petrolul Ploješť 1:4 (1:3)

Branky: 40. Pilař - 20. Teixeira, 38. Mutu, 43. De Lucas, 69. Tamuz. Rozhodčí: Millot - Luzi, Zakrani (všichni Fr.). ŽK: Řezník, Horváth, Procházka, Hubník - Tamuz. Diváci: 10.521. První zápas: 1:1, postoupila Ploješť.