Sagan vyhrál třetí etapu na Tour, celkově slaví osmý triumf na ‚Staré dámě‘

18:59
Longwy - Třetí etapu Tour de France z Verviers do Longwy vyhrál slovenský cyklista Peter Sagan. Mistr světa v silničním závodě porazil v hromadném dojezdu po 212,5 kilometrech druhého Australana Michaela Matthewse i třetího Ira Dana Martina a vybojoval letošní první a celkově osmé etapové vítězství na Tour. Žlutý trikot vedoucího jezdce udržel Brit Geraint Thomas.

Peter Sagan slaví triumf ve třetí etapě Tour de France 2017. foto: ČTK/AP

„Závěrečné stoupání bylo docela drsné. Zhruba 800 metrů před cílem jsem se rozhodl nastoupit, ale bylo to předčasné. Navíc se mi vyzula bota z pedálu, ale i přes tyto chyby jsem dokázal vyhrát, i když Matthews mě těsně před cílem málem předjel,“ řekl Sagan.

Ačkoli byla dnešní etapa, která vedla přes Belgii a Lucembursko, poměrně kopcovatá, žádný z úniků se neujal. V závěrečném stoupání do cíle, jenž byl letos poprvé na francouzské půdě, byl na předních místech hodně vidět i Zdeněk Štybar, nakonec se propadl až na 52. místo. Roman Kreuziger dojel pětadvacátý s minimální ztrátou na vítěze, sedmaosmdesátý Ondřej Cink zaostal za Saganem téměř o dvě minuty.

Dojezd třetí etapy Tour de France 2017, druhý zprava vítězný Peter Sagan.
Brit Geraint Thomas, lídr Tour de France 2017.

„Konečně bylo normálnější počasí a ukázněnější diváci, takže to nebylo tak nebezpečné jako v předešlých dvou etapách. My jsme měli za úkol zkusit držet stájové kolegy, aby neměli ztrátu, což se, myslím, povedlo,“ popsal etapu Kreuziger.

Na průběžné druhé místo se posunul obhájce prvenství Brit Chris Froome, který na Thomase ztrácí dvanáct sekund. Sagan si polepšil na čtvrtou příčku, před ním je i přes těsnou porážku v dnešním vzájemném sprinterském souboji Matthews. Dosud druhý Švýcar Stefan Küng se propadl mimo elitní desítku.

Cyklistický etapový závod Tour de France

3. etapa (Verviers - Longwy, 212,5 km): 1. Sagan (SR/Bora) 5:07:19, 2. Matthews (Austr./Sunweb), 3. Martin (Ir./Quick-Step), 4. Van Avermaet (Belg./BMC Racing) všichni stejný čas, 5. Bettiol (It./Cannondale), 6. Demare (Fr./FDJ), 7. Fuglsang (Dán./Astana), 8. Thomas, 9. Froome (oba Brit./Sky), 10. Majka (Pol./Bora), ...25. KREUZIGER (ČR/Orica) všichni -2, 52. ŠTYBAR (ČR/Quick-Step) -28, 87. CINK (ČR/Bahrajn Merida) -1:49.

Průběžné pořadí: 1. Thomas 10:00:31, 2. Froome, 3. Matthews oba -12, 4. Sagan -13, 5. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data) -16, 6. Latour (Fr./AG2R) -25, 7. Gilbert (Belg./Quick-Step) - 30, 8. Kwiatkowski (Pol./Sky), 9. Wellens (Belg./Lotto) oba -32, 10. Arndt (Něm./Sunweb) -34, ...30. KREUZIGER -56, 34. ŠTYBAR -1:05, 96. CINK -3:00.