Tenistky září: Šafářová a Cetkovská vyřadily bývalé jedničky

18:14aktualizováno  19:57
DAUHÁ - Česká tenistka Lucie Šafářová zdolala ve 2. kole turnaje v Dauhá Dánku Caroline Wozniackou. S donedávna první hráčkou světového žebříčku prohrála první set, nakonec ale zvítězila 4:6, 6:4 a 7:6. Bývalou světovou jedničku přehrála ve stejné fázi turnaje i Petra Cetkovská, na vyřazení Srbky Ivanovičové jí stačily dvě sady.

Lucie Šafářová (vpravo) a Caroline Wozniacká foto: Reuters

Šafářová se v osmifinále utká se čtrnáctou nasazenou Ruskou Světlanou Kuzněcovovou, která dnes vyřadila krajanku Marii Kirilenkovou. Na Cetkovskou čeká vítězka duelu mezi třetí nasazenou Samanthou Stosurovou z Austrálie a Rumunkou Soranou Cirsteaovou.

Šafářová měla dosud s Dánkou, která přišla na konci ledna po více než jedenácti měsících o pozici světové jedničky, vyrovnanou zápasovou bilanci 1:1. Druhé nasazené hráčky turnaje se nezalekla ani po prohraném úvodním setu. Hned v úvodu druhé sady vybojovala brněnská rodačka brejk a tuto výhodu zužitkovala ve vítězství 6:4.

Nejkritičtější situaci pak pětadvacetiletá Češka přestála za stavu 4:5 v rozhodujícím setu. Při svém podání odvrátila tři mečboly světové čtyřky a z nepříznivého stavu 0:40 dokázala zápas dotáhnout do tie-breaku, který suverénně zvládla v poměru 7:3. "Dokud nevyhrajete poslední míček, zápas není u konce. Chtěla jsem prostě dál bojovat a teď se cítím úžasně," radovala se Šafářová.

Wozniacká chce rychle zapomenout

"Hlavně už chci odsud odejít. Nechce se vám zůstávat, když prohrajete zápas podobným způsobem," postěžovala si na tiskové konferenci Dánka, které v prvním zápase od pádu z čela žebříčku WTA nepomohla ani přítomnost přítele golfisty Roryho McIlroye v hledišti. "Je to zklamání, měla jsem tři mečboly a promrhala je. Musím zkrátka jít dál," řekla.

Bilanci vzájemných zápasů 2:1 ve svůj prospěch má po dnešku i čerstvě sedmadvacetiletá Cetkovská s Ivanovičovou. Proti Srbce sice přišla v obou setech o své podání, jenže sama brejk získala pokaždé dvakrát a radovala se už po hodině a čtvrt.

Ve druhém kole naopak skončilo v Kataru působení Ivety Benešové, která nestačila na Simonu Halepovou. Rumunka už předtím získala "skalp" slovenské turnajové patnáctky Daniely Hantuchové a hrdinku posledního fedcupového duelu České republiky s Německem porazila dvakrát 6:4.