Z Češek v Paříži postoupila jen Šafářová, světová dvojka Li Na vypadla

US Open

21:34aktualizováno  21:39
PAŘÍŽ - Lucie Šafářová postoupila jako jediná z kvarteta českých tenistek v úterním programu Roland Garros do druhého kola. Vypadly nasazená třicítka Klára Koukalová, Barbora Záhlavová-Strýcová i vracející se Iveta Melzerová. Překvapením dne je vyřazení světové dvojky Li Na z Číny.

Lucie Šafářová foto: ČTK

Třiadvacátá nasazená Šafářová potvrdila roli favoritky proti Lucemburčance Mandy Minellaové, kterou porazila 6:3, 7:5. V druhém kole, přes něž v Paříži naposledy přešla v roce 2007, se utká s Australankou Casey Dellacquaovou.

Záhlavová-Strýcová nedokázala na Roland Garros zlomit prokletí prvního kola. Úvodní duel prohrála na pařížské antuce při sedmém startu za sebou, Britce Heather Watsonové podlehla za hodinu a 37 minut 3:6, 4:6.

Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová

Osmadvacetiletá Záhlavová-Strýcová na druhém grandslamovém turnaji sezony debutovala před deseti lety, kdy prošla do druhého kola. Od té doby ale pokaždé, když do Paříže přijela, skončila hned po prvním zápase a i v úterý musela od počátku dotahovat. S Watsonovou prohrála hned první servis, a přestože soupeřce dokázala v maratonském pátém gamu brejk oplatit, následně opět podání neudržela a sadu ztratila.

Ve stejném duchu se nesl i druhý set. Záhlavová-Strýcová dvakrát přišla o podání a o šest let mladší Britka, která je v žebříčku WTA zhruba o 30 míst níž, využila třetí mečbol.

Koukalová prohrála pošesté za sebou

Koukalová ani na pařížské antuce neukončila svou neúspěšnou sérii a vypadla po porážce 6:7, 2:6 se Španělkou Marií-Teresou Torróovou. Dvaatřicetiletá Češka sice zažila povedený úvod sezony, který korunovala na přelomu února a března ve Florianópolisu ziskem svého premiérového titulu, od té doby se ale trápí. Na sedmi z následujících osmi turnajů prohrála hned první zápas, dnešní porážka byla její šestá za sebou.

Návrat na grandslamy po téměř dvou letech nevyšel Melzerové, jež před operací ramena hrála naposledy US Open 2012. Ani ve svém pátém duelu po comebacku na WTA Tour však nedosáhla na výhru, Američance Coco Vandewegheové podlehla 6:7 a 2:6.

Iveta Melzerová

Bývalá česká fedcupová reprezentantka byla blízko zisku první sady, v níž měla čtyři setboly. Dvě příležitosti měla za stavu 5:4 při podání soupeřky, pak mohla sadu získat v tie-breaku, v němž vedla 6:4. Vandewegheová však získala následující čtyři body a poté ovládla druhý set.

Ze hry venku už jsou v Paříži oba úřadující šampioni z Australian Open. Po Stanu Wawrinkovi v 1. kole ztroskotala i Li Na. Vítězka pařížského antukového grandslamu z roku 2011 podlehla domácí Kristině Mladenovicové. Jednadvacetiletá Francouzka, 103. hráčka světa, jež v roce 2009 vyhrála zdejší juniorku, zvítězila 7:5, 3:6 a 6:1.

Wawrinka a Li Na nedobrovolně přepsali historii

Oba vítězové z Melbourne vypadli v Paříži společně takto časně poprvé v historii. Posledním mužským šampionem z Austrálie, který na antukovém grandslamu ztroskotal v prvním kole, byl v roce 1998 Petr Korda, mezi ženami to potkalo o dva roky později Američanku Lindsay Davenportovou.

Mladenovicová odvrátila v prvním setu s Li Na dva setboly, a přestože ve druhé sadě ztratila koncentraci, v rozhodujícím setu zkušenější soupeřku deklasovala. "Je to neuvěřitelné. Bez vás bych to nedokázala," děkovala dojatá Francouzka přímo na dvorci fanouškům.