Šachisté se na olympiádě propadli, skončili na 26. místě

17:15
PRAHA/TROMSÖ - Čeští šachisté obsadili na olympiádě v norském Tromsö 26. místo, což je podstatně horší výsledek, než jaký si před startem představovali. Přitom v průběhu turnaje to vypadalo na mnohem lepší umístění. Výhrou 3:1 nad Ruskem se totiž postarali o největší senzaci olympiády. Ženy obsadily jednadvacáté místo. Zlato slaví poprvé v historii Číňané, v soutěži žen Rusky.

JE TO O HLAVĚ. Více než kdokoliv jiný ji potřebují ke svému sportu šachisté. Na snímku nejlepší český reprezentant David Navara. foto: archiv MAFRA

Český tým na sebe výrazně upozornil v sedmém kole, kdy David Navara a Viktor Láznička na prvních dvou šachovnicích porazili Griščuka a Svidlera. V té době se Češi objevili dokonce na třetím místě průběžného pořadí, ale to jako by jim v dalším průběhu svazovalo ruce. V následujících kolech nedokázali ani jednou vyhrát, přestože například s Běloruskem k tomu na několika šachovnicích měli blízko.

V dnešním závěrečném dějství Češi prohráli s obhájci trofeje z Arménie. Navara nestačil na druhého hráče světového žebříčku Aronjana. Hráček remízoval s bývalým českým reprezentantem Movsesjanem a smírně skončily i další partie. Místo útoku na první desítku se tak družstvo propadlo až na 26. místo. Ve srovnání s poslední olympiádou v roce 2012 v Istanbulu je to sice zlepšení o osm míst, ale podle průměrného ratingu měli být Češi podstatně výš.

Omlazený ženský tým bez dvou nejlepších hráček posledních let Kateřiny Němcové, startující za USA, a nemocné Evy Kulované obsadil jednadvacáté místo. O lepší výsledek ho připravila závěrečná hladká prohra s Kazachstánem, po níž klesl o deset příček.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...