Růžička: Nedokážu si to vysvětlit, kupili jsme chybu na chybu

0:37
PRAHA/MANNHEIM - Trenér českého reprezentačního Vladimír výběru po zápase se Švýcarskem litoval neproměněných šancí svých svěřenců a nevyužité přesilovky pět na tři. "To rozhodlo," pronesl se sklopenou hlavou. "Musíme teď holt porazit Lotyško a Kanadu."

Vladimír Růžička na tréninku. foto: Reuters

Proč byli Švýcaři lepší?
Lehce jsme ztráceli puky, kupili jsme chybu za chybou. V první třetině tam byly tři čtyři šance, které navíc Tomáš Vokoun vychytal. Druhá třetina už zase byla úplně jiná. Nedokážu si to vysvětlit.

Co bylo v zápase klíčové?
Sami hráči cítili, že je naše vystoupení špatné. Hra se ale lepšila, měli jsme šance, ovšem nedáváme góly! Máme příležitosti, jsme sami před brankou a střílíme to brankáři do břicha. A druhá věc je ta, že jsme neproměnili minutu a půl dlouho přesilovku 5 na 3. To rozhodlo…

Uvědomujete si, že s největší pravděpodobností musíte porazit Kanadu?
Asi jo. Musíme holt dvakrát vyhrát...

Docela dlouho jste točil čtyři lajny. Nepřemýšlel jste, že stáhnete hru jen na tři už dříve?
Nevím, koho bych nechal sedět. Čtvrtá řada hrála velice slušně, Koukal hrál výborně. Dnes to bohužel nesedlo trochu třetí lajně, která doteď hrála dobře. Dostali dva góly.

Nemáte pocit, že hráči až moc hledají Jágra?
To je pravda, všichni jste to viděli. Hráč stojí tři metry před bránou a z prostoru mezi kruhy vrací puk za sebe. Moc kombinujeme, někoho hledáme, místo abychom to tam práskli. Pak Míra Blaťák nahodí puk zápěstím a skončí to v bráně.

Nepřenáší se na Jágra odpovědnost?
Na to by bylo dobré, abyste se zeptal hráčů.

Změníte složení jednotlivých řad?
Uvidíme, nějak to probereme. Ale musíme zabrat, není možné, že si za třetinu prohrajeme zápas.

Co se mělo udělat jinak? Neproběhlo vám něco hlavou?
Můžete říkat, co chcete, když jsou soupeři všude o dva kroky před námi. Je to těžké, když vidíte, že nastoupí do zápasu s větší rychlostí a my v soubojích padáme na led.

Obrana středního pásma. Proč nefungovala, když jste se na ni na tréninku zaměřil?
Nedovedu si to vysvětlit.

Nestálo za to zkusit vysunout hlouběji?
Švýcaři jsou rychlí, a když prostrčí puk, tak jdou do otevřené obrany. Párkrát jsme tak prolítli, oni byli rychlejší a naopak naši beci měli strach a ustupovali. Se Švédskem naše modrá čára držela, ale dneska v první třetině ne. Nevím, jestli je to obavou, ale když tam ta obava je, tak uděláme ještě víc chyb.

Potvrdili Švýcaři, že letos mohou být aspiranty na medaili?
Porazili Kanadu a i na olympiádě s ní hráli nerozhodně 2:2 a prohráli až na penalty. Mají kvalitní tým. Teď vyhráli čtyři zápasy ze čtyř.