Ruští mistři světa nevěří vlastním očím. Slováci je porazili na nájezdy

8:55aktualizováno  13:58
VANCOUVER - Hokejisté Slovenska po úvodní prohře s českým týmem porazili ve skupině B olympijského turnaje ve Vancouveru mistry světa z Ruska 2:1 po samostatných nájezdech. Ve vyrovnaném duelu dnes vedli Rusové díky trefě Alexeje Morozova z 26. minuty, v polovině třetí třetiny však vyrovnal Marián Hossa a rozhodující trefu zařídil v sedmé sérii nájezdů Pavol Demitra.

Hokejisté Slovenska oslavují vítězství nad Ruskem foto: Reuters

V ruské brance nahradil Bryzgalov oproti vstupnímu duelu s Lotyšskem Nabokova, ve slovenské sestavě stále chyběl zkušený útočník Šatan. Začátek zápasu přinesl opatrnější hokej, než se očekávalo, především ruský ofenzivní stroj se rozbíhal o něco pomaleji. První vyloženou šanci tak měli Slováci, Pálffy v 11. minutě ale odkrytou branku netrefil.

VANCOUVER ON-LINE

S odpovědí přispěchal kanonýr Ovečkin, po jehož prudké ráně z dobré pozice musela brankáře Haláka pálit ruka v lapačce. Do první přestávky však byli o něco aktivnější Slováci; v šanci se ocitl Marcel Hossa a jen pověstný vlásek dělil od úvodní trefy zápasu Stümpela, po jehož dalekonosném pokusu zazvonila horní tyčka za Bryzgalovem.
Zápas Rusko - Slovensko. Alexandr Ovečkin v souboji s Lubošem Bartečkem
Prostřední dvacetiminutovka přinesla zvýšenou aktivitu favorizovaných Rusů, kteří v ní přestříleli soupeře 16:5 a šli také do vedení. Nejprve se v oslabení ocitl v obrovské šanci Demitra, jenže nenašel recept na Bryzgalova. Krátce nato tečoval nešťastně Sekera pokus ruského kapitána Morozova a kotouč skončil nad Halákovým ramenem. Zvýšit mohli Kovalčuk s Malkinem, ovšem neuspěli.

Hned v úvodu třetí třetiny si hákováním pomohl Tjutin a Slováci hráli půl minuty ve čtyřech proti třem, poté dokonce minutu a čtvrt ve dvojnásobné početní výhodě, ale i přes Gáboríkovy velké šance se jim srovnat nepodařilo. Vzápětí mohl na druhé straně zvýšit Morozov, odkrytou branku však z úhlu netrefil.

Slováci se nakonec přece jen dočkali v 50. minutě, kdy dokázal udržet puk Demitra, předložil ho Mariánu Hossovi a ten trefil z kruhu pro vhazování skulinku mezi Bryzgalovovými betony. Vzápětí hráli Rusové přesilovku, ostřelovali v ní Halákovu branku, jenže marně. Sborná se i poté snažila vystupňovat tlak, nadále však narážela na slovenského gólmana. Ani Bryzgalov se ovšem nenechal zahanbit a vyznamenal se proti Gáboríkovi.
Radost Pavola Demitry

V samém závěru základní hrací doby mohli Slováci rozhodnout při šancích Cháry a Marcela i Mariána Hossových, stav 1:1 už se však nezměnil a na řadu přišlo prodloužení. Necelou minutu a půl před vypršením nastavené pětiminutovky vyrazil na ofenzivní výlet zadák Chára, Bryzgalov ovšem nelehkou situaci ustál. I proto musely rozhodnout samostatné nájezdy.

Slováky poslal hned v úvodu do vedení precizně provedenou kličkou Stümpel, v druhé sérii Ovečkin střelou mezi betony vyrovnal. Poté nedal Marián Hossa a Dacjuk mohl rozhodnout, ale nedostal se vůbec k zakončení, takže se pokračovalo dál, ale v obráceném pořadí a vždy už jen po jednom hráči na každé straně. Ovečkin dvakrát neuspěl a až sedmá série přinesla rozuzlení.

Malkin nedal, Demitra ano.

Ovečkin stále věří v první místo ve skupině

Ohlasy z ruského týmu
Alexandr Ovečkin: "Není to nijak frustrující porážka. Stále máme velkou šanci být první."
Trenér Vjačeslav Bykov: "Jen Ovečkin chtěl ukázat svou hru. Ostatní byli ve stínu. Teď nás čekají Češi a jedno je jasné - mají velice silný tým. Vždyť také porazili Slováky a my jsme s nimi prohráli."

Ohlasy ze slovenského týmu
Pavole Demitra: "Vítězství nad Ruskem je pro tým velké povzbuzení. Dokázali jsme, že umíme hrát hokej. Podržel nás hlavně brankář Jaroslav Halák, je úžasné co všechno chytí... Musíme ale stát na zemi, odpočinout si a připravit se na další zápas."
Zdeno Chára: "Je to pro nás velké vítězství."