Rusové vyřadili Kanadu. Finále si zahrají se Švédskem

8:40
CALGARY - Hokejisté Ruska zvítězili v semifinále mistrovství světa hráčů do dvaceti let v Calgary nad domácí Kanadou 6:5 a ve finále budou obhajovat titul proti Švédsku. To zdolalo v severském derby Finy 3:2 po samostatných nájezdech, i když po dvou třetinách prohrávalo 0:2. Rusové naopak vedli v repríze loňského finále v 48. minutě už 6:1 a přes mocný finiš Kanady dokázali vítězství udržet.

Kanada - Rusko. foto: Reuters

Na výhře sborné, která loni v boji o zlato proti Kanadě otočila skóre z 0:3 na 5:3, měl největší podíl útočník Jevgenij Kuzněcov. Jediný držitel loňského zlata v týmu trenéra Valerije Bragina si připsal tři branky a jednu asistenci. Čtyři nahrávky zaznamenal Nail Jakupov. "Je úžasné porazit Kanadu v Kanadě," řekl serveru iihf.com Jakupov.

Kanada do 55. minuty čtyřmi góly v rozmezí necelých pěti minut snížila na 5:6 a navíc Rusku dvakrát pomohla tyč. Rusové ukončili sérii Kanady, která byla desetkrát za sebou ve finále.

MS U20 - semifinále

Švédsko - Finsko 3:2 po sn. (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 44. Karlsson (Larsson, Friberg), 59. Friberg (Sundström), rozhodující sam. nájezd Friberg - 19. Ruuttu (Aaltonen, Barkov), 36. Armia. Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Zalaski - Carlson, Murchison (všichni Kan.). Vyloučení: 0:3, navíc Armia (Fin.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 15.690.

Kanada - Rusko 5:6 (0:2, 1:3, 4:1)
Branky a nahrávky: 23. Connolly (F. Hamilton, Huberdeau), 50. D. Hamilton (Scheifele, Strome), 50. Schwartz (Gallagher), 52. Gallagher (D. Hamilton), 55. Gormley (Gallagher) - 8. Kuzněcov (Jakupov), 14. Nestěrov (Želďakov), 25. Kuzněcov (Chochlačev, Jakupov), 29. Kuzněcov (Jakupov, Sergejev), 31. Chochlačev (Kuzněcov, Jakupov), 48. Kučerov (Grigorenko, Zemčenko). Rozhodčí: Croft (USA), Rönn (Fin.) - Schrader (Něm.), Woodworth (USA). Vyloučení: 5:8, navíc Jenner 5 min. a do konce utkání, Huberdeau (oba Kan.) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 19.289.

"Byl to velice náročný zápas. Mám smíšené pocity, ale hlavně že jsme vyhráli. Dostali jsme příliš mnoho gólů ve třetí třetině, s tím nejsem spokojený. Věděl jsem, že konec zápasu pro nás bude hodně těžký," řekl Kuzněcov, který v čase 30:30 měl na kontě čtyři body a díky tomu vedli Rusové 5:1. Se 13 body za šest tref a sedm přihrávek se dostal do čela produktivity turnaje.

Kanaďané pustili soupeře do pětibrankového náskoku a po trefě Kučerova byla jejich snaha o obrat marná. "Nedokážu to vysvětlit. Loni se to stalo ve finále, letos v semifinále," kroutil hlavou nad výpadkem v části zápasu kanadský útočník Brett Connolly. "Byli jsme strašně blízko vyrovnání, ale bohužel jsme nehráli předtím dobře," doplnil.

Švédové, kteří čekají na titul od roku 1981, předvedli dokonalý obrat díky Maxi Fribergovi. Ten zaznamenal dvě branky včetně rozhodujícího nájezdu a jednu asistenci. Výběr Tří korunek přestřílel soupeře 58:24, po druhé třetině byl poměr střel 34:13, ale na ukazateli skóre svítil stav 2:0 pro Finsko.

Na konci první třetiny otevřel skóre Ruuttu a v 36. minutě zvýšil po bě Nordströmově chybě Armia. Obrat načal v čase 43:11 v přesilovce Karlsson a 104 vteřin před koncem třetí třetiny vyrovnal Friberg, který snadno dorážel, když rozehrávku jinak vynikajícího gólmana Aittokallia zachytil Sundström.

V nájezdech se trefili Švédové Collberg a Friberg, za Finy jen Armia. Kapitán Suomi Mikael Granlund ve třetí sérii svůj pokus o vyrovnání promarnil, když mu puk sklouzl z hokejky a ani nezakončil.

Švédové při obratu těžili i z toho, že postoupili do semifinále přímo, zatímco Finové hráli v pondělí čtvrtfinále se Slovenskem (8:5). "Bylo vidět, že jsou Finové na konci úplně fyzicky vyčerpaní. Byli jsme v prodloužení i v nájezdech lepší," prohlásil Friberg.

S tím souhlasil i finský útočník Teemu Pulkkinen. "Byli jsme v prodloužení unavení, protože jsme hráli včera. Proto jsme se snažili nejdřív rozhodnout a pak jsme byli rádi, že to došlo do nájezdů. Ale hráli jsme celý zápas velmi dobře. Jim na konci pomohl jeden šťastný odraz a vyrovnali," prohlásil Pulkkinen.

Finále mezi Ruskem a Švédskem se hraje v pátek ve 2:00 SEČ, boj o bronz mezi Kanadou a Finskem je na programu ve čtvrtek od 21:30 SEČ.