Rusové padli podruhé v řadě, Finsko slaví výhru 3:2

21:54
HELSINKY - Hokejisté domácího Finska porazili na mistrovství světa Rusko 3:2 a dostali se do čela základní skupiny v Helsinkách o dva body právě před sbornou i USA, které mají ještě zápas k dobru. Dvěma góly se na výhře podílel útočník Petri Kontiola, který si připsal minimálně dva kanadské body ve čtyřech z pěti utkání na turnaji. Rusové si tak nespravili chuť po čtvrteční šokující porážce s Francií 1:2.

Finové slaví gól do sítě Ruska. foto: Reuters

Poprvé se předvedl Kontiola ve čtvrté minutě, kdy jej našel Aaltonen mezi kruhy a útočník Čeljabinsku tvrdou a přesnou ránou do levého horního rohu otevřel skóre. Následně při Bělovově vyloučení ruský gólman Varlamov podržel svůj tým při Pesonenově ráně. Pak odolali v oslabení Finové a krátce po něm pomohla brankáři Raantaovi tyč po Kokarevově střele.

Vše o hokejovém MS 2013

V úvodu druhého dějství zase pomohla tyč sborné při Aaltonenově šanci. Ve 24. minutě bylo vyrovnáno, když při Pihlströmově trestu dorazil puk po Kovalčukově střele Radulov. Finové hnaní zaplněnou Hartwall Arenou ale opět strhli vedení na svou stranu. Pesonen ještě sám před Varlamovem minul, ale ve 28. minutě se prosadil tečí Lepistöovi střely Kontiola a zaznamenal pátý gól na turnaji.

Náskok zvýšil ve 36. minutě střelou z levého kruhu Aaltonen. Potom při ruské přesilovce Raanta trošku kuriózně po zakopnutí chytil Kovalčukovu střelu. Finský gólman puk za záda nepustil ani ve třetí třetině po ráně Nikulina či velké šanci Radulova. Překonal ho až 108 sekund před koncem při power play Ruska Kovalčuk, který zakončil povedenou kombinaci.

Kovalčuk se tak udržel v čele produktivity s devíti body i na prvním místě mezi kanonýry se šesti góly, ale Rusové už ztrátu nedotáhli. Tři vteřiny před koncem ještě lídr kanadského bodování po předchozí strkanici před brankovištěm srazil pěstí Pesonena a inkasoval stejně jako finský útočník trest na pět minut a do konce utkání.

Finsko - Rusko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Kontiola (Aaltonen, Lepistö), 28. Kontiola (Lepistö), 36. Aaltonen (Pesonen) - 24. A. Radulov (Kovalčuk), 59. Kovalčuk (Těreščenko, Nikulin). Rozhodčí: Croft (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Morrison (USA), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 8:5, navíc Pesonen - Kovalčuk oba 5 min a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 12.283.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Savinainen, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

Rusko: Varlamov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...