Rusové na MS vyhráli pojedenácté za sebou, Lotyše smetli 6:0

17:36
HELSINKY - Jedenácté vítězství v základní hrací době v řadě si na mistrovství světa připsali hokejisté Ruska, kteří ve svém prvním vystoupení na letošním šampionátu porazili Lotyšsko vysoko 6:0. V utkání skupiny hrané v Helsinkách drželi Lotyši s obhájcem prvenství krok pouze do 29. minuty. Poté sborná zvýšila jednobrankový náskok třemi góly ještě před druhou přestávkou na 4:0 a bylo rozhodnuto.

Radost hokejistů Ruska foto: Reuters

Rusko - Lotyšsko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. Birjukov (Soin, Svitov), 29. Medveděv (Petrov), 33. Radulov (Kovalčuk, Birjukov), 39. Rjasenskij (Pěrežogin, Bělov), 41. Kovalčuk (Loktionov), 45. Petrov (Těreščenko, Medveděv). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Zalaski (Kan.) - Hunnius (Něm.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 2:3, navíc Berzinš (Lotyšsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5293.
Rusko: Bryzgalov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Radulov, Loktionov, Kovalčuk - Popov, Anisimov, Pěrežogin - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Svitov, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Lotyšsko: Jučers (41. Masalskis) - Redlihs, Kulda, Saviels, Pujacs, Sotnieks, Jass, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Indrašis, Jekimovs - Berzinš, Pavlovs, Meija - Džerinš, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.

Čisté konto vychytal v brance vítězů Ilja Bryzgalov. Rusové zpočátku přečkali bez úhony několik náznaků slibných šancí Lotyšů, s nimiž si poradil Bryzgalov a sami poté zvýšili obrátky. Jučers čelil několika ranám v rychlém sledu, při zakončení Medveděva ho zastoupila tyč, ale ve 14. minutě už se musel sklonit před ránou Birjukova. Dominovat duelu začala sborná ve druhé třetině, v níž přestřílela soupeře vysoko 15:3 a především přidala tři góly, aniž by sama inkasovala.

Pětiminutové oslabení po faulu Berzinše, který musel zamířit pod sprchy s trestem do konce zápasu, i dvouminutovku ve třech během tohoto trestu ještě Lotyši s vypětím sil zvládli. Krátce po jeho skončení ale napřáhl Medveděv od modré čáry a zvýšil na 2:0. Ve 33. minutě se sice neprosadil Svitov, ale jeho zaváhání napravil o pár vteřin později Radulov.

Když ještě 65 sekund před druhou pauzou pokořil Jučerse počtvrté Rjasenskij, bylo zřejmé, kdo si připíše první body v turnaji. Jučerse zastoupil od začátku třetího dějství Masalskis, ale s čistým kontem vydržel pouhých 17 vteřin, než ho překonal Kovalčuk. Zkázu Lotyšů dokonal ve 45. minutě při úspěšně sehrané přesilovce Petrov. "Myslím, že jsme předvedli po všech stránkách dobrý hokej; od brankáře až po útočníky. Máme dobrý pocit z toho, že jsme neinkasovali a sami šestkrát skórovali. Velmi dobře chytal Bryzgalov a měl tam pár hodně výborných zákroků," shrnul zápas ruský bek Fjodor Tjutin.

Vše o hokejovém MS 2013

"Rusové mají skutečně dobrý tým a musí být určitě nějaký důvod, proč v posledních letech párkrát vyhráli mistrovství světa," připomněl lotyšský bek Arturs Kulda tři triumfy soupeře od roku 2008. "My jsme měli vcelku dobrou první třetinu, jenže pak jsme udělali několik hloupých chyb, oni je využili a z toho už se pak těžko zápas obrací," doplnil Kulda.