Rusko zatím bez porážky. V naší skupině je třetím postupujícím Norsko

18:15aktualizováno  19:55
PRAHA - Hokejisté Ruska nezaváhali ani ve třetím utkání na šampionátu a zajistili si vítězství ve skupině A. Boj v "české" skupině o účast v osmifinále vyhrálo Norsko nad Francií 5:1.

Rusko - Bělorusko (Radost Rusů) foto: ČTK

Hokejisté Ruska porazili ve svém třetím vystoupení na mistrovství světa Bělorusko 3:1 a bez ztráty bodu vyhráli základní skupinu A. Světoví šampioni z předešlých dvou let si tak do osmifinálové části přenesli maximální počet šesti bodů.

V brance sborné se ve třetím duelu představil třetí brankář, kouč Bykov dal dnes šanci Varlamovovi z Washingtonu. Mnohem více práce však měl jeho protějšek Mezin. Někdejší českobudějovický gólman si připsal několik výborných zákroků, v 11. minutě ho ale překonal v přesilové hře se štěstím Mozjakin.

O zisku tří bodů rozhodli Rusové v rozmezí 92 vteřin ve druhé části, kdy se nejprve prosadil potřetí na turnaji Ovečkin a poté skóroval Anisimov. Bělorusové ve třetí části sice dokázali snížit, ale výrazně zdramatizovat zápas se jim nepodařilo.

SKUPINA A - 3. HRACÍ DEN

Rusko - Bělorusko 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Mozjakin (Sušinskij, I. Nikulin), 32. Ovečkin (S. Fjodorov), 35. Anisimov (Mozjakin, Aťjušov) - 48. Kaljužnyj (Ugarov). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Muylaert - Bechard (oba Kan.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 17.500.

Hokejisté Slovenska porazili v posledním utkání základní skupiny A na mistrovství světa v Německu Kazachstán přesvědčivě 5:1. Tým vedený kanadským koučem Glenem Hanlonem si tak spolu s Ruskem a Běloruskem zajistil postup do osmifinále, Kazachstán bude hrát pouze ve skupině o udržení.

Kazachstán potřeboval s ohledem na vývoj ve skupině k postupu do osmifinále výhru alespoň o tři branky, ale té zůstal na hony vzdálen. Jistotě účasti v osmifinálové skupině naopak přiblížil Slováky v závěru úvodní třetiny Zagrapan.

Když během druhého dějství v rozmezí necelých devíti minut zvýšil dvěma dorážkami Čiernik už na 3:0, bylo zřejmé, že Kazachstán musí na postup zapomenout. Nic na tom nemohl změnit ani čestný úspěch Dudareva v 45. minutě.

Krátce na to byl sice brankář Budaj překonán podruhé, ale po konzultaci sudích s videorozhodčím nebyl gól uznán. V 55. minutě naopak přidal Tatar z trestného střílení čtvrtý gól a na konečných 5:1 uzavřel před koncem Podkonický.

Kazachstán - Slovensko 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 45. Dudarev (Koledajev) - 17. Zagrapan (Sekera, Majeský), 26. Čiernik (Svatoš), 34. Čiernik (Lintner), 55. Tatar z trest. střílení, 59. Podkonický (Frühauf, Starosta). Rozhodčí: Šindler (ČR), Sjöberg (Švéd.) - Eglitis (Lot.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 13.556.

Hokejisté Norska zakončili základní skupinu C na mistrovství světa vítězstvím nad Francií 5:1 a potvrdili postup do osmifinálové části. Francouze čeká boj o záchranu v elitní divizi.

Norsko, překvapivý přemožitel české reprezentace v předešlém zápase, potřebovalo k jistotě postupu získat alespoň bod. Do první větší šance se dostali Fredriksen a Zuccarello Aasen, Lhenryho však překonat nedokázali.

Poté pomohla norskému brankáři Grotnesovi tyč, dlouho však čisté konto neudržel. Laumann Ylven putoval za faul loktem předčasně do sprch a Francie pětiminutovou přesilovku využila. Po samostatné akci se prosadil Da Costa.

Francie - Norsko (Yorick Treille střílí)

Po sérii šancí na obou stranách se podařilo Norsku vyrovnat a ve třetí třetině Seveřané rozhodli o své výhře a postupu do osmifinálové části, kam si přenesou i tři body za výhru nad Českem.

Norové vstřelili ve třetí části čtyři branky, dvě z nich v přesilových hrách a jednu z trestného střílení. Závěr zápasu byl nervózní a provázela ho řada vyloučení. Předčasně do kabin musel za sekání i brankář Grotnes.

SKUPINA C - 3. HRACÍ DEN

Francie - Norsko 1:5 (1:0, 0:1, 0:4)
Branky a nahrávky: 13. Da Costa (Auvitu) - 33. Lorentzen (Röymark, K. Forsberg), 43. Zuccarello Aasen (Thoresen, Lökken Östli), 48. Bastiansen, 49. Thoresen (Zuccarello Aasen), 57. Olimb z trest. střílení. Rozhodčí: D. Konc (SR), Piechaczek - Gemeinhardt, Kowert (všichni Něm.). Vyloučení: 8:3, navíc Tardif a Da Costa oba 10 min. - Laumann Ylven, Grotnes oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 4403.