Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Rusku hrozí obří skandál: 99 procent atletů má prý zkušenosti s dopingem

Sport

  12:02
MOSKVA/PRAHA - Působí to jako námět ke špionážnímu filmu. Jsou v něm úplatky, podvody, spiknutí, falešná jména... Jenže pokud se ukáže, že ten námět vychází z reálných událostí, hrozí atletice, potažmo celému sportu, obří skandál.

Ruská běžkyně Maria Savinovová. foto: ČTK/AP

Německý televizní kanál Das Erste odvysílal ve středu dokument s velmi znepokojivými obviněními. To hlavní zní: 99 procent ruských atletů prý dopuje a dopingoví komisaři spolu s Mezinárodní atletickou federací pomáhají jejich podvody ututlat.

„Je to snůška lží,“ reagoval Valentin Balachničev, šéf Ruské atletické federace.

Jenže ta „snůška“ má docela silné základy.

„Naprostá většina ruských reprezentantů používá zakázané látky,“ řekla v televizním dokumentu Jevgenija Pečerinová, bývalá diskařka, která dostala desetiletý trest za opakované dopingové provinění.

Vitalij Stěpanov, někdejší činovník ruské antidopingové komise, zase prohlásil, že ruští funkcionáři zásobovali atlety zakázanými látkami výměnou za pět procent jejich výdělků. A také spolupracovali s dopingovými komisaři, které nutili tajit či falšovat výsledky testů.

Jeho žena Julia, někdejší půlkařka, která rovněž dostala trest za doping, uvedla, že ruští atleti se při trénincích v zahraničí vyhýbali testům používáním falešných jmen.

Olympijská vítězka z Londýna na osmistovce Maria Savinovová přiznala použití zakázaného steroidu oxandrolonu. Lilija Šobuchovová, vítězka londýnského maratonu z roku 2010, tvrdí, že dala ruské federaci 350 tisíc liber (přes 12 milionů korun), aby ututlala výsledky její dopingové kontroly.

Taková zvolání děsí. A v atletickém světě zaznamenala bouřlivou reakci.

„Jestli je to pravda, mohl by to být největší dopingový skandál v historii,“ řekla BBC britská atletka Jenny Meadowsová.

Sama má s ruským dopingem zkušenost - na mistrovství Evropy v roce 2011 skončila na osmistovce druhá, jenže původně zlatá Jevgenija Zinurovová o triumf později přišla právě kvůli dopingu.

„Vyhrála jsem čtyři medaile, ale měla jsem vyhrát sedm. Tři ze čtyř medailí, co jsem vyhrála, mají špatnou barvu, takže mě velmi zajímá, jak to dopadne,“ uvedla.

A přidala se k ní i ženská světová rekordmanka v maratonu Paula Radcliffeová: „Je mi z toho zle. Některá z těch obvinění jsou nejhorší noční můrou každého sportu,“ uvedla na Twitteru.

Rusové vzbuzují podezření

Mezinárodní atletická federace přiznala, že už zaznamenala několik vážných obvinění a již před časem zahájila vyšetřování některých podnětů. Do boje slibují vytáhnout i další - Mezinárodní antidopingová komise, Mezinárodní olympijský výbor... „Jsou to vážná obvinění,“ připustil Mark Adams, mluvčí MOV.

Ruští sportovci se dostali pod lupu. Na světovém šampionátu v atletice 2013 byli nejúspěšnější zemí, stejně jako letos na domácí olympiádě v Soči. Jenže zároveň patří v posledních desítkách let mezi nejčastěji dopující národy, což vznáší pochybnosti nad jejich úspěchy.

I proto třeba na probíhajícím plaveckém šampionátu patří plavci z Ruska k nejčastěji kontrolovaným sportovcům. A také jejich krajané budou v budoucnu pod ještě větším dohledem. Povede se ale obří obvinění dokázat?

Autor: