Rusko s Ovečkinem si snadno poradilo se Švýcary. Maďaři vyhráli po 77 letech

13:30aktualizováno  22:29
MOSKVA/PETROHRAD - Hokejisté Ruska porazili ve svém pátém zápase na mistrovství světa v Moskvě Švýcarsko 5:1 a vrátili se na druhé místo tabulky skupiny A za českou reprezentaci. Dvěma góly se o to zasloužil útočník Ivan Tělegin.

Alexander Ovečkin si v úvodním zápase připsal jeden gól. foto: Reuters

Ovečkin: Proti Čechům jsme byli nervózní. Jsem ale tu, abychom získali titul

V dresu sborné se poprvé představily tři zámořské posily z Washingtonu v čele s hvězdným útočníkem Alexandrem Ovečkinem.

Ovečkin s klubovým spoluhráčem Kuzněcovem a Burmistrovem vytvořili novou elitní formaci Rusů, hlavní hvězdou zápasu však byl Tělegin, který v 6. minutě otevřel skóre.

Další branky mohly vstřelit oba týmy v přesilových hrách, brankáři Bobrovskij i Berra však byli bezchybní. Ruský gólman v závěru první třetiny nakrátko opět pustil na led náhradníka Sorokina.

Posily se ukázaly v půlce zápasu

V 29. minutě se předvedly posily Ovečkin s Kuzněcovem. Na 2:0 zvýšil Kuzněcov, přičemž jeho úspěch musel stejně jako první gól potvrdit videorozhodčí. Stejná dvojice byla blízko branky i v 33. minutě, Kuzněcov ale tentokrát nezamířil přesně. Krátce nato mohl snížil Walker, ale Bobrovskij jeho pokus zlikvidoval.

Půjdou Němci ve čtvrtfinále na Česko? Porazili Bělorusy a jsou čtvrtí

Potřetí se skóre změnilo v 49. minutě, kdy se podruhé prosadil Tělegin. Předtím sborná hrála přesilovku pět na tři, gól ale dát nedokázala. V pokračující klasické výhodě hosty zachránilo jen Berrovo posunutí branky, za což dostal trest.

Švýcaři následně při početní výhodě riskovali bez Berry, snížit se jim ale nepodařilo. Naopak domácí fanoušky rozjásal Širokov. Až poté se dočkal i soupeř a Moser snížil na 1:4. Poslední slovo však měla dvojice Dacjuk - Mozjakin, která se 17 sekund před koncem postarala o pátý gól Ruska.

Maďaři se přiblížili záchraně na úkor Bělorusů

Hokejisté Maďarska porazili v utkání základní skupiny B na světovém šampionátu Bělorusko 5:2 a připsali si první výhru mezi elitou po 77 letech. Předtím dokázali na světovém šampionátu vyhrát v únoru 1939 nad Belgií.

Maďaři ztratili vedení 2:0, ale po polovině utkání nováček v nejvyšší divizi odskočil dvěma góly na 4:2 a nakonec získal první body na turnaji, které mohou v konečném účtování rozhodnout o jeho udržení.

MS v Rusku:

Skupina A - Moskva:

Kazachstán - Lotyšsko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Ivanov - 36. Daugavinš, 55. Bičevskis (Indrašis, Cibulskis). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Fraňo - Lederer (oba ČR), Chartrand-Piche (Kan.). Vyloučení: 5:2. Bez využití. Diváci: 7305.

Rusko - Švýcarsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 6. Tělegin (Ljubimov), 29. Kuzněcov (Ovečkin), 49. Tělegin (Ljubimov), 56. Širokov (Zajcev), 60. Mozjakin (Dacjuk, Sannikov) - 59. Moser (Weber, Niederreiter). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rantala (Fin.) - McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:8, navíc Grossmann (Švýc.) 10 min. Bez využití. Diváci: 11.222.

Norsko - Švédsko 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 44. Roseli Olsen (Johannesen, M. Olimb), 59. Martinsen (Holös, M. Olimb) - 21. Nyquist, 43. Lundberg (Fransson, Sjögren), 52. Rosén (E. Gustafsson II, Wennberg). Rozhodčí: Gebei (Maď.), Mayer (USA) - Otmachov (Rus.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6221.

Skupina B - Petrohrad:

Maďarsko - Bělorusko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. G. Nagy (Kóger, Sarauer), 11. J. Vas (Sarauer), 31. Sebök (Szirányi), 34. Galló (Sofron, Szirányi), 60. J. Vas - 13. Platt (Stěpanov), 27. Gavrus (Kovyršin, Stěpanov). Rozhodčí: Kubuš (SR), Wehrli (Švýc.) - Ritter (USA), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 4539.

Francie - Finsko 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 53. Bellemare (S. Treille, Auvitu) - 25. Lindell (Mikael Granlund, M. Koivu), 31. Barkov (Laine, J. Jokinen), 35. Laine (J. Jokinen, Barkov). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Sidorenko (Běl.) - Fluri (Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 4278.

Dva góly v dresu vítězů - oba v oslabení - zaznamenal útočník pražské Slavie János Vas.

První větší zákrok z obou gólmanů musel předvést Rajna, který v páté minutě vychytal Kovyršina. Vzápětí byl na druhé straně v šanci Gergö Nagy a trefil se přesně k tyči.Bělorusové pak hráli první přesilovku, ale kromě toho, že v ní sami nebyli úspěšní, nachytal je dvě vteřiny před jejím koncem János Vas, jemuž ke gólu výrazně pomohl jeden z Bělorusů. Další přesilovku už Bělorusko zvládlo brilantně, po pěti vteřinách početní výhody snížil dorážející Platt.

Dudás mohl svému celku vrátit dvoubrankový náskok, ale gólman Lalande byl proti a místo toho vzápětí vyrovnal na druhé straně zapomenutý Gavrus. Nadšeně bojující Maďaři se ale nevzdali a 32 vteřin poté, co se duel přehoupl do druhé poloviny, je poslal znovu do vedení Sebök, který úspěšně zakončil samostatný únik. Ve 34. minutě se navíc Galló úspěšně ujal koncovky přečíslení dvou na jednoho a bylo to 4:2.

„Po vyrovnání na 2:2 jsme ukázali obrovský charakter a dál se pevně drželi našeho plánu. Podařilo se nám dát ještě další góly a pak už jsme vedení zvládli udržet,“ uvedl útočník Gergö Nagy.

Do běloruského brankoviště vzápětí nastoupil Koval, který sice již do konce utkání neinkasoval, jenže Bělorusko nedokázalo manko stáhnout. A nepovedlo se to ani v závěru, kdy Koval zamířil na střídačku, aby jeho tým na poslední minutu a čtvrt podpořil přesilovku hrou bez gólmana. Tři vteřiny před sirénou naopak střelou přes celé kluziště trefil prázdnou branku János Vas.

Sedmý tým z posledních dvou šampionátů Bělorusko půjde v úterý do zápasu s Francií s vědomím, že k udržení potřebuje uhrát o bod více než Maďaři. Ti nastoupí již o den dříve proti Německu.

„Tenhle tým je v porovnání s tím loňským v mnohém odlišný. Musíme si ale každopádně vést lépe v oslabení a přesilovkách, také výkony našich brankářů musí být lepší. Je vážně dost věcí, které potřebujeme vylepšit,“ přiznal zklamaný kouč poražených Dave Lewis.

Kazaši se stali prvním sestupujícím

Hokejisté Kazachstánu prohráli ve svém šestém zápase s Lotyšskem 1:2 a jsou prvním sestupujícím z elitní skupiny.

Kazaši mají před závěrečným soubojem s Dánskem na kontě jen dva body a na sedmé Norsko ztrácejí tři body, vzájemný souboj s ním ale prohráli.

Utkání dvou týmů, které byly před jeho začátkem usazeny na konci tabulky skupiny A, ale vedle udržení bojovaly i o teoretickou šanci na postup do čtvrtfinále, rozhodl gól Marise Bičevskise v 55. minutě. Kazachstán tak počtvrté za sebou po postupu mezi elitu hned sestupuje.

Slováci kopou kolem sebe. Že do nás Češi šijí? Ať se starají o sebe, říká trenér

Výrazně aktivnější byli od začátku Lotyši, skóre však otevřel soupeř. V 5. minutě překonal gólmana Merzlikinse Ivanov, který se dostal do dobré pozice a v koncovce nezaváhal.

Kolesnik v kazašské brance si v první třetině připsal 12 zákroků, neinkasoval však ani při dvou početních výhodách soupeře. Ve slibné příležitosti na něj nevyzrál ani zlínský útočník Bukarts.

Krátce před polovinou zápasu si premiérovou početní výhodu zahrál i Kazachstán a druhý gól měl na hokejce Dawes, Merzlikins však předvedl skvělý zákrok. V 36. minutě Lotyšsko vyrovnalo a pomohla mu k tomu Savčenkova chyba v rozehrávce.

Třetí třetina byla z pohledů šancí i počtu střel obou celků nejvyrovnanější, lehce navrch však měli Lotyši a v 55. minutě se dočkali i druhého gólu, když zpoza branky vyjel Bičevskis a přiblížil Kazachy sestupu z elitní skupiny.

Tým kouče Nazarova jej nedokázal odvrátit ani v závěrečné power play a tak se i v ruské metropoli, kde Kazachy podporuje početná skupina fanoušků, zopakuje scénář z předešlých let - tým po postupu okamžitě sestoupí.

Naopak Lotyšsko po prvním tříbodovém zisku na turnaji postoupilo na páté místo o bod za čtvrté Švýcarsko a udrželo se tak ve hře o čtvrtfinále. Švýcaři však mají zápas k dobru.

Rozhodčí sebral Norům remízu

V severském derby dvou velkých rivalů byli hokejisté Norska velmi blízko k zisku minimálně bodu v duelu se Švédy, maďarský rozhodčí Gebei jim však v závěru neuznal regulérní gól v power-play, který by znamenal vyrovnání na 3:3.

Nechtěli mu uznat ruská víza. Faksa proto přijede do Moskvy až v neděli

Švédové se tak díky výhře 3:2 udrželi se ve hře o vítězství ve skupině. Na vedoucí Čechy ztrácejí dva zápasy před koncem základní části tři body.

V severském derby byli od počátku aktivnější Švédové, v koncovce se jim však nedařilo. V první třetině měli svěřenci trenéra Martse čtyřikrát výhodu přesilové hry, gól ale nedali.

Brankáře Haugena, který působí ve švédském Färjestadu, překonal až 56 sekund po začátku druhé třetiny po samostatné akci Nyquist a připsal si šestý gól na turnaji.

Markström ve švédské brance si těžší zákroky připsal v při oslabení svého týmu, poradil si ale i s pokusy Zuccarella a Kena Olimba ve 26. a 27. minutě. Gólman Vancouveru ustál i nebezpečné situace v závěru druhé třetiny.

Pohotová dorážka Lundberga ve 43. minutě v oslabení přiblížila Švédy k očekávané výhře.

Anders Bastiansen uskakuje puku před švédským gólmanem Jacobem Markströmem.

Norové se však rychle dokázali vrátit do hry a čtyři sekundy po Rosénově trestu snížil na 1:2 Rosseli Olsen. Vyrovnat se jim ale nepodařilo. Haugen ještě skvělým zákrokem zlikvidoval šanci Wennberga, v následné přesilovce ho ale pokořil Rosén.

Norové ani poté nerezignovali, v brejku mohl snížit Zuccarello, ale podařilo se to až při power play Martinsenovi. Vzhledem k tomu, že se kouč Johansen rozhodl odvolat brankáře už tři minuty před koncem, mohli Norové pokračovat ve snaze o vyrovnání.

A podařilo se jim Markströma překonat i potřetí, maďarský rozhodčí Gebei však krátce předtím přerušil hru, takže gól Trygga neuznal. Podle televizních záběrů se ale jednalo o jeho chybu, švédský brankář neměl puk pod kontrolou.

Finové jdou dál turnajem bez ztráty bodu

Hokejisté Finska porazili v utkání základní skupiny B Francii 3:1 a zajistili si postup do čtvrtfinále play off. Seveřané dali všechny góly mezi 25. a 35. minutou, Francouzi snížili až v závěru.

V dresu vítězů, kteří zatím na turnaji ani jednou nezakolísali, si dva body za gól a nahrávku připsali shodně útočníci Aleksander Barkov a Patrik Laine.

První třetina příliš vzruchu nepřinesla. Koskiranta měl sice už ve třetí minutě velkou příležitost otevřít skóre, v ní ho ale vychytal Huet. O posílení nadějí na čtvrtfinále hrající Francouzi nebyli příliš nebezpeční, ale o moc lépe si přes střeleckou převahu i dvě přesilovky nevedli ani vysoce favorizovaní Finové.

Bezbrankový stav změnila až početní výhoda Finů číslo tři, v níž od modré čáry zacílil přesně po 25 odehraných minutách obránce Lindell. Pak následovaly chvíle, v nichž byl dlouho v hlavní roli videorozhodčí.

V prvním případě, kdy bek Auvitu fantastickým zákrokem holí zaskočil po ráně Koiva za Hueta, se stav neměnil. Po dalším dlouhém zkoumání teče Barkova ve 31. minutě už se však mohli Seveřané radovat z druhé trefy.

Alexander Ovečkin si v úvodním zápase připsal jeden gól.

Nedlouho poté se navíc prosadil už popáté na turnaji finský talent Laine a naděje Francouzů na překvapivé body mizely v nedohlednu. Zpět ji nepřivála ani třetí třetina, v níž Francie vlažně hrající Finy přestřílela 10:3.

V polovině 53. minuty sice díky velkému důrazu na brankovišti využil přesilovku Bellemare, jehož trefu musel rovněž posvětit videorozhodčí, jenže na více už outsider nedosáhl ani v power play.