Rusko porazilo severoamerické mladíky 4:3 kanonádou ve druhé třetině

7:27
TORONTO - Hokejisté Ruska porazili ve skupině B Světového poháru v Torontu tým mladíků Výběru Severní Ameriky těsně 4:3 a vrátili se po úvodní porážce se Švédy (1:2) do hry o postup do semifinále. Vítězný gól vstřelil útočník Vladimir Tarasenko.

Jevgenij Kuzněcov (92) se raduje po vítězství hokejistů Ruska nad výběrem severoamerických mladíků. foto: Reuters

Dramatický a pro diváky velmi atraktivní duel pro sebe sborná rozhodla v průběhu druhé třetiny. Mezi 30. a 36. minutou dokázali svěřenci kouče Olega Znaroka otočit stav z 0:1 na 4:1. Všechny své trefy vměstnali do šesti minut a 14 vteřin.

Rusové se díky zisku dvou bodů dotáhli na svého dnešního soupeře, v nejlepší pozici je ale nyní rovněž dvoubodové Švédsko, které má duel s Finy k dobru. I ti však mohou stále pomýšlet na postup do dalších bojů.

Nástup do zápasu patřil mladíkům Severní Ameriky, kteří sice nejprve nevyužili přesilovku, ale stejně jako v úvodním vystoupení proti Finsku v šesté minutě poprvé udeřili. McDavid se protáhl u hrazení kolem Dacjuka, parádně předložil puk do jízdy Matthewsovi a ten rozjásal hlediště, před nímž bude hrát v nadcházející sezoně NHL.

Rychlý a zajímavý hokej do přestávky další gólové okamžiky nepřinesl, ale ve druhé části to oba celky divákům vynahradili. Ve 26. minutě měli Rusové štěstí, když McDavid pláchl na konci oslabení Kuljominovi, ale Bobrovskij měl pevné nervy a vychytal ho. Tarasenko byl v dobré pozici před Mattem Murraym, ten si však dokázal poradit, Kučerov bekhendem minul.

Při hře bez brankáře zvonila tyč

Těsně před polovinou zápasu už se sborná dočkala. Střílel Tělegin, dorážející Namestnikov trefil tyč, od ní se puk odrazil do betonu gólmana Matta Murrayho a za brankovou čáru. Ovečkin záhy trefil tyč, Kučerov pouhých 50 sekund po první trefě svého týmu otočil skóre. Severoameričané vypadli z role a brzy s nimi bylo ještě mnohem hůře.

Ve 34. minutě využil Kuzněcov prostoru na ledě při hře čtyři na čtyři a zvýšil už na 3:1. Když pak Tarasenko po otočce nachytal gólmana mladíků, Murray přepustil své místo v brankovišti Gibsonovi. Ještě do konce druhé třetiny ale vrátil Severoameričany zpět do hry Rielly.

Ti dostali novou vlnu elánu na začátku 44. minuty, kdy je přiblížil těsně na dostřel Nugent-Hopkins. V 52. minutě se před „domácími“ otevřela obrovská příležitost k vyrovnání, když Anisimov v oslabení vyhodil puk do hlediště. Přes velké šance při více než minutu a půl dlouhé hře pět na tři se však stav nezměnil.

Necelé dvě minuty před koncem to Severoameričané zkusili s hrou bez brankáře. Skvělá hranou power play ještě umocnil faul Orlova, ale Gostisbehere svou bombou od modré čáry rozezvučel pouze tyč.

Rusko - Výběr Severní Ameriky 4:3 (0:1, 4:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Namestnikov (Tělegin, Anisimov), 31. Kučerov (Kuljomin), 34. Kuzněcov (Panarin, Zajcev), 36. Tarasenko (Dacjuk, Ovečkin) - 6. Matthews (McDavid, Scheifele), 38. Rielly (Nugent-Hopkins, Gaudreau), 44. Nugent-Hopkins (MacKinnon, Parayko). Rozhodčí: Dwyer, O'Halloran - Heyer, Amell (všichni Kan.). Vyloučení: 8:5. Využití: 0:1. Diváci: 19.078.

Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov - Tarasenko, Dacjuk, Ovečkin - Kučerov, Malkin, Kuljomin - Dadonov, Kuzněcov, Panarin - Namestnikov, Anisimov, Tělegin. Trenér: Oleg Znarok.

Výběr Severní Ameriky: M. Murray (36. Gibson) - Jones, R. Murray, Rielly, Parayko, Trouba, Gostisbehere - MacKinnon, Nugent-Hopkins, Drouin - Scheifele, McDavid, Matthews - Larkin, Eichel, Gaudreau - Saad, Couturier, Trocheck. Trenér: Todd McLellan.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...