Portugalci přehráli Nizozemce, ve čtvrtfinále narazí na Česko

20:15aktualizováno  23:02
Soupeřem českých fotbalistů ve čtvrtečním čtvrtfinále mistrovství Evropy budou Portugalci, kteří na závěr skupiny B otočili zápas s Nizozemskem a díky dvěma gólům Cristiana Ronalda zvítězili 2:1. Vicemistři světa sice v Charkově vedli po brance Rafaela van der Vaarta, ale nakonec prohráli i třetí zápas na turnaji. Svěřenci trenéra Paula Benta postupují z druhého místa za stoprocentně úspěšným Německem.

Portugalsko - Nizozemsko (Ronaldo) foto: Reuters

"Z této skupiny si bylo těžké vybírat soupeře, protože všechny čtyři celky jsou hodně kvalitní. To platí i o Portugalsku, které má ve svém středu hodně kvalitní individuality. Opírají se zejména o trojici Ronaldo, Nani a Pepe. Na ně se budeme muset připravit," řekl trenér české reprezentace Michal Bílek.

"Oranjes" potřebovali k postupu vyhrát minimálně o dvě branky a zároveň doufat, že Německo v souběžně hraném duelu porazí Dány. Na stadionu Metalistu Charkov se Nizozemcům povedl úvod a hned z první větší šance šli do vedení. Robben v 11. minutě předložil míč Van der Vaartovi, který technickou ranou obstřelil bezmocného Ruie Patrícia.

O pět minut později se na druhé straně dostal do šance Cristiano Ronaldo, ale přízemním pokusem trefil pouze tyč. Po chybě nizozemského beka Van der Wiela pak nezakončil přesně ani útočník Postiga a Ronaldovu hlavičku pro změnu zneškodnil brankář Stekelenburg.

Portugalský kapitán se však v 28. minutě dočkal a svým premiérovým zásahem na Euru vyrovnal. Po Pereirově pasu za obranu Ronaldo na rozdíl od zápasu s Dánskem sám před gólmanem nezaváhal a zakončil přesně k tyči. Hvězda Realu Madrid v reprezentaci skórovala poprvé po pěti zápasech.

Hvězda zápasu

LN vybraly kapitána Portugalska Cristiana Ronalda. Útočník Realu Madrid vstřelil oba góly svého týmu, k tomu ještě ve dvou případech nastřelil tyčky Stekelenburgovy branky. Nahrál i do slibné šance Nanimu, ten ji však neproměnil. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak dostane tři body navíc.

Nizozemce vyrovnávací gól zaskočil a začali chybovat v defenzivě. Další příležitosti měl především aktivní Ronaldo, kterého znovunalezení střelecké formy očividně povzbudilo.

I přestávce mělo navrch mužstvo z Pyrenejského poloostrova. V 60. minutě po Ronaldově pasu dal sice zblízka branku Postiga, ale rozhodčí ji neuznali pro ofsajd. Střelu krajního beka Coentraa poté vyrazil pozorný Stekelenburg.

Po další rychlé portugalské akci Ronaldo přesným pasem z levé strany vybídl ke skórování Naniho, který však ke smůle Portugalců před opuštěnou brankou trefil jen gólmana "Tulipánů". Záložník Manchesteru United své zaváhání napravil už za dvě minuty. Po dalším brejku našel před brankou Ronalda, jenž udělal kličku obránci a s jistotou přidal druhý gól.

Poslední naději pro Nizozemce mohl v 82. minutě vykřesat Van der Vaart, ale trefil pouze tyč. Branková konstrukce v poslední minutě také zabránila Ronaldovi v dovršení hattricku.

Portugalsko si těsný náskok pohlídalo a svého soupeře porazilo posedmé z posledních jedenácti vzájemných duelů. Po předchozích výhrách na Euru 2004 a světovém šampionátu 2006 uspělo i na letošním velkém turnaji.

Portugalsko - Nizozemsko 2:1

Branky: 28. a 74. Ronaldo - 11. Van der Vaart. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Pereira - Willems, Van Persie. Diváci: 37.445.

Portugalsko: Rui Patrício - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (72. Custódio), Veloso, Moutinho - Nani (67. Rolando), Postiga (64. Oliveira), Ronaldo.
Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Vlaar, Mathijsen, Willems (67. Afellay) - Van der Vaart, N. de Jong, Sneijder, Robben, Van Persie - Huntelaar.