Fotbalisté Plzně padli. S Fenerbahce prohráli 0:1

18:28aktualizováno  21:18
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně zahájili boj s Fenerbahce Istanbul o postup do čtvrtfinále Evropské ligy domácí porážkou 0:1. Jedinou branku utkání vstřelil v 81. minutě Webó.

Zleva Daniel Kolář z týmu FC Viktoria Plzeň a Selçuk Şahin z týmu Fenerbahce Istanbul bojují o míč foto: ČTK

Do pokutového území Plzně letěl nebezpečný centr, který brankář Kozáčik nedokázal ani chytit, ani vyboxovat. Ale alespoň zlikvidoval hlavičku Sowa. Na dorážku Webóa, který pálil do prázdné brány, už ovšem nestačil.

Tak vypadal v 81. minutě jediný gól zápasu. Ten znamená, že Plzeň bude muset příští týden ve čtvrtek vyhrát, aby postoupila do čtvrtfinále. Pokud odveta skončí remízou nebo vítězstvím tureckého mužstva, jde dál Fenerbahce.

"Tento výsledek pro odvetu určitě není dobrý," řekl trenér Plzně Pavel Vrba v rozhovoru pro Českou televizi. Na vině podle něj byla zejména větší kvalita hráčů Fenerbahce. "Ukázalo se, že Fenerbahce je přední evropský klub. Jeho hráči byli lepší technicky, pohyblivější a téměř neztráceli míče. My jsme se nedostávali moc do hry a ztráceli jsme síly," hodnotil Vrba.

Osmifinále Evropské ligy:

Plzeň - Fenerbahce 0:1 (0:0)
Branka
: 81. Webó. Rozhodčí: Rocchi - Di Liberatore, Cariolato (všichni It.). ŽK: Ziegler (Fenerbahce). Diváci: 11.701.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Řezník - Darida, Horváth - Ďuriš (69. Fillo), Kolář (89. Hejda), Kovařík - Bakoš (60. Tecl). Trenér: Vrba.

Fenerbahce: Demirel - Gönul, Irtegün, Yobo, Ziegler - Topal, Sahin - Kuijt, Cristian, Sow (83. Erkin) - Webó (85. Topuz). Trenér: Kocaman.

Plzeň může porážka mrzet. Dlouho totiž držela remízu, která by jí dávala větší naději. Nebyla to sice zrovna podívaná plná útočných akcí a technických parádiček, ale hlavní úkol domácí plnili - soupeře nepouštěli ani do tlaku, ani do šancí.

Vždyť opravdu velkou šanci si Fenerbahce před vstřeleným gólem připsalo jen jednu. To když se v pokutovém území obávaný kanonýr Kuijt prodral před plzeňského beka Rajtorala a na malém vápně trefil centr z pravé strany. Avšak nizozemský útočník, jenž je v kádru Fenerbahce největší hvězdou, přestřelil a obrovskou příležitost zahodil.

"Předvedli nám, že jsou to velcí hráči. My naopak nezahráli podle našich možností, ale co nám soupeř dovolil. A to byla jen ta jedna šance. Kdybychom z ní šli do vedení, mohlo to vypadat jinak," připomněl Rajtoralovo břevno kaptán Pavel Horváth.

Teď to zní možná až kacířsky a troufale, ale Plzeň mohla dokonce vyhrát. Rajtoral krátce před přestávkou vystihl lajdáckou rozehrávku brankáře Demirela a z hranice pokutového území trefil břevno! Jinak ovšem mezi tyče nevystřelila...

Byla to také jediná opravdu vážná příležitost Plzně. Ta tentokrát nepředváděla svěží a agresivní fotbal jako v předchozím kole proti Neapoli. Až příliš často kazila a nevycházely jí kombinace. Jako by ji tížila důležitost zápasu. Vždyť osmifinále některého z evropských pohárů se v Česku nehrálo devět let.

A tak do pokutového území tureckého týmu, kterému fandí pětadvacet milionů lidí po celém světě, létaly jen nadějné centry. Ale z nich se Plzeň do šancí nedostávala. Snad jen hlavička Bakoše v prvním poločase po přímém volném kopu Horvátha stojí za zmínku - skončila však vedle brány.

On-line reportáž ZDE

Na hřišti tak celý zápas probíhaly taktické šachy a míč se pohyboval hlavně kolem půlící čáry. O něco nebezpečnější byli přeci jen fotbalisté Fenerbahce. Už zmíněnou velkou příležitost spálil útočník Kuijt a proti střele Sowa z pětadvaceti metrů ve druhém poločase výborně zakročil gólman Kozáčik.

Zajímavá byl také pokus Zieglera necelou půlhodinu před koncem utkání. Tečovaná střela skončila jen těsně vedle plzeňské brány.

Další šanci už ovšem Fenerbahce proměnilo...

"Čekali jsme, že budeme víc ve hře, ale oni nám míč nepůjčovali. To nám vzalo hodně sil. Soupeř byl prostě hodně dobrý," pronesl Horváth. Věří však, že má Plzeň v odvetě stále šanci. "Máme týden na to, abychom se připravili.

Když tam dáme gól jako první, tak můžeme hrát o postup," mínil Horváth. "Doufejme, že máme na to, abychom to zvrátili. Ukáže se, co v nás ještě je," podotkl stoper Václav Procházka.